Bakı elm paytaxtına çevrilir: Avrasiya Universitetləri Sammitinə sayılı günlər qaldı
24-25 sentyabr 2025-ci il tarixlərində Bakı dünyanın aparıcı universitet rəhbərləri, alimləri və təhsil ekspertlərini bir araya gətirəcək. "Times Higher Education" (THE) beynəlxalq reytinq agentliyi tərəfindən təşkil olunan "THE Eurasia Universities Summit 2025" bu il “Transmilli tədqiqat: bilikdən qlobal təsirə doğru” mövzusuna həsr olunub.
Sammitdə 300-dən çox iştirakçı, 150-dən artıq müəssisə və 20-dən artıq ölkə üzrə 50-dən çox beynəlxalq və yerli spiker qlobal tədqiqat əməkdaşlıqları, Avrasiya universitetlərinin sosial-iqtisadi inkişafa verdiyi töhfələr, eləcə də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri istiqamətində ali təhsilin rolu ilə bağlı müzakirələr aparacaq.
Tədbirin əsas panel və sessiyalarında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova, Macarıstanın mədəniyyət və innovasiya naziri Balazs Hanko, THE-nin qlobal məsələlər üzrə baş direktoru Fil Beyti, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Əbu-Dabi Universitetinin rektoru Qassan Aouad, Nazarbayev Universitetinin rektoru Vaqar Əhməd, Obuda Universitetinin rektoru Levente Kovak, Konstraktor Universitetinin icraçı direktoru Tomas Auf der Heyde və digər nüfuzlu təhsil liderləri çıxış edəcəklər.
Bu möhtəşəm görüş Avrasiya universitetlərinin əməkdaşlıq potensialını nümayiş etdirmək, yeni tərəfdaşlıqlara yol açmaq və regionun elm-təhsil imkanlarını qlobal səviyyədə tanıtmaq üçün mühüm platforma olacaq.

Baku becomes the science capital: the Eurasian Universities Summit is just days away!
From 24 to 25 September 2025, Baku will play host to some of the world's leading university leaders, scholars and education experts. “THE Eurasia Universities Summit 2025”, organized by the international rating agency Times Higher Education (THE), this year is dedicated to the theme “Transnational Research: From Knowledge to Global Impact”.
At the summit, more than 300 participants, representing over 150 organizations and more than 50 international and local speakers from over 20 countries will discuss global research cooperation, the contribution of Eurasian universities to socio-economic development, and the role of higher education in achieving the United Nations’ Sustainable Development Goals.
The event will feature keynote panel discussions and sessions by Director of the State Agency for Science and Higher Education Ulker Sattarova, Minister of Culture and Innovation of Hungary Balazs Hanko, Chief Global Affairs Officer of THE Phil Batey, Rector of Baku State University Elchin Babayev, Rector of Azerbaijan State University of Oil and Industry Rufat Azizov, Rector of Azerbaijan Technical University Vilayat Veliyev, Rector of Abu Dhabi University Hassan Aouad, Rector of Nazarbayev University Vagar Ahmad, Rector of Óbuda University Levente Kovács, Managing Director of Constructor University Thomas Auf der Heyde, and other distinguished education leaders.
This excellent meeting will be an important platform for demonstrating the potential for cooperation between Eurasian universities, opening new partnerships, and promoting the region's scientific and educational opportunities on a global level.