Bakı elm paytaxtına çevrilir: Avrasiya Universitetləri Sammitinə sayılı günlər qaldı
24-25 sentyabr 2025-ci il tarixlərində Bakı dünyanın aparıcı universitet rəhbərləri, alimləri və təhsil ekspertlərini bir araya gətirəcək. "Times Higher Education" (THE) beynəlxalq reytinq agentliyi tərəfindən təşkil olunan "THE Eurasia Universities Summit 2025" bu il “Transmilli tədqiqat: bilikdən qlobal təsirə doğru” mövzusuna həsr olunub.
Sammitdə 300-dən çox iştirakçı, 150-dən artıq müəssisə və 20-dən artıq ölkə üzrə 50-dən çox beynəlxalq və yerli spiker qlobal tədqiqat əməkdaşlıqları, Avrasiya universitetlərinin sosial-iqtisadi inkişafa verdiyi töhfələr, eləcə də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri istiqamətində ali təhsilin rolu ilə bağlı müzakirələr aparacaq.
Tədbirin əsas panel və sessiyalarında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova, Macarıstanın mədəniyyət və innovasiya naziri Balazs Hanko, THE-nin qlobal məsələlər üzrə baş direktoru Fil Beyti, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov, Azərbaycan Texniki Universitetinin rektoru Vilayət Vəliyev, Əbu-Dabi Universitetinin rektoru Qassan Aouad, Nazarbayev Universitetinin rektoru Vaqar Əhməd, Obuda Universitetinin rektoru Levente Kovak, Konstraktor Universitetinin icraçı direktoru Tomas Auf der Heyde və digər nüfuzlu təhsil liderləri çıxış edəcəklər.
Bu möhtəşəm görüş Avrasiya universitetlərinin əməkdaşlıq potensialını nümayiş etdirmək, yeni tərəfdaşlıqlara yol açmaq və regionun elm-təhsil imkanlarını qlobal səviyyədə tanıtmaq üçün mühüm platforma olacaq.

Баку становится научной столицей: начался обратный отсчет до "Евразийского университетского саммита"
24–25 сентября 2025 года в Баку соберутся руководители ведущих мировых университетов, учёные и эксперты в области образования. "Евразийский университетский саммит 2025", организованный международным рейтинговым агентством Times Higher Education (THE), в этом году посвящён теме «Транснациональные исследования: от знаний к глобальному влиянию».
Более 300 участников, 150 организаций и свыше 50 международных и местных докладчиков из более чем 20 стран обсудят в саммите глобальное научно-исследовательское сотрудничество, вклад евразийских университетов в социально-экономическое развитие и роль высшего образования в достижении Целей устойчивого развития ООН.
На основных панелях и сессиях мероприятия выступят директор Государственного агентства по науке и высшему образованию Улькер Саттарова, министр культуры и инноваций Венгрии Балаж Ханко, генеральный директор по глобальным вопросам THE Фил Бейти, ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев, ректор Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности Руфат Азизов, ректор Азербайджанского технического университета Вилаят Велиев, ректор Университета Абу-Даби Гассан Ауад, ректор Назарбаев Университета Ахмад Вакар, ректор Университета Обуда Левенте Ковак, исполнительный директор Университета Конструктор Томас Ауф дер Хейде и другие влиятельные деятели в сфере образования.
Эта масштабная встреча станет важной площадкой для демонстрации потенциала сотрудничества между университетами Евразии, проложит путь к новым партнерствам и продвинет научные и образовательные возможности региона на глобальном уровне.