Nazir müavini Kənan Kərimzadə İstanbul şəhərində 6-cı Beynəlxalq Təhsil Texnologiyaları Sammitində iştirak edir
Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində 6-cı Beynəlxalq Təhsil Texnologiyaları Sammiti iyunun 20-də öz işinə başlayıb. Türkiyə Respublikasının Milli Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən sammit rəqəmsal transformasiya, süni intellektin tətbiqi, gələcəyin öyrənmə modelləri və beynəlxalq əməkdaşlıq imkanları kimi aktual mövzulara həsr olunub.
Tədbirdə müxtəlif ölkələrin təhsil nazirləri, nüfuzlu beynəlxalq ekspertlər və qabaqcıl texnologiya qurumlarının nümayəndələri iştirak edirlər.
Sammitin məqsədi təhsil texnologiyaları sahəsində bilik və təcrübə mübadiləsi aparmaq, eləcə də tərəfdaşlıq imkanlarını genişləndirmək üçün çoxtərəfli platforma yaratmaqdır.
Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi adından sammitdə elm və təhsil nazirinin müavini Kənan Kərimzadə iştirak edir.
Tədbirin açılış mərasimində iştirak edən Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan çıxışında təhsilin inkişafında texnologiya və süni intellektin rolunu yüksək qiymətləndirməklə yanaşı, onun mənəvi və intellektual dəyərlər üzərində qurulmasının zəruriliyini xüsusi vurğulayıb. Prezident Ərdoğanın çıxışı təhsil sahəsində tarazlı və davamlı yanaşmanın vacibliyinə diqqət çəkən mühüm mesajlarla yadda qalıb.
Eyni zamanda, sammit çərçivəsində rəqəmsal zorakılığın qarşısının alınması, süni intellekt və yeni texnologiyaların təhsildə istifadəsi, gələcək nəsillərin texnoloji dünyaya inteqrasiyası kimi mühüm mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

The 6th International Education Technologies Summit kicked off on 20 June in Istanbul, Türkiye. Organized by the Ministry of National Education of the Republic of Türkiye, the summit focuses on such crucial topics as digital transformation, application of artificial intelligence, future learning models, and opportunities for international cooperation.
The event brings together education ministers from various countries, prominent international experts, and representatives of leading technology institutions. Deputy Minister of Science and Education Kanan Karimzade participates in the summit on behalf of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The summit aims to facilitate the exchange of knowledge and experience in educational technologies and to establish a multilateral platform for expanding partnership opportunities.
The President of the Republic of Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, delivered a speech at the opening of the Summit. He emphasized the importance of using technology and artificial intelligence in education, while stressing the need to preserve moral and intellectual values. His speech resonated widely, emphasizing the need for a balanced and sustainable approach to educational reforms.
Participants exchanged views on critical topics such as preventing digital violence, the ethical use of artificial intelligence, the introduction of new technologies in education, and integrating future generations into the technological world.