Nazir müavini Azərbaycan və Özbəkistan arasında əməkdaşlıq üzrə Birgə hökumətlərarası komissiyanın 14-cü iclasında çıxış edib
İyunun 20-də elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov Azərbaycan Respublikası ilə Özbəkistan Respublikası arasında əməkdaşlıq üzrə Birgə hökumətlərarası komissiyanın 14-cü iclasında iştirak edib.
İqtisadiyyat Nazirliyində keçirilən iclasda nazir müavini Firudin Qurbanov çıxış edərək Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında strateji tərəfdaşlığın təməlində dövlət başçılarının siyasi iradəsinin, tarixən inkişaf edən qardaşlıq münasibətlərinin və əldə olunmuş razılaşmaların dayandığını vurğulayıb. Bildirilib ki, elm və təhsil sahəsində də əməkdaşlığın genişləndirilməsi, birgə layihələrin icrası və təcrübə mübadiləsinin həyata keçirilməsi üçün geniş imkanlar mövcuddur.
Komissiyanın iclası çərçivəsində həmçinin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin şaxələndirilməsi, sərmayələrin təşviqi, sənaye, energetika, kənd təsərrüfatı və digər sahələrdə əməkdaşlığın cari vəziyyəti və gələcək inkişaf perspektivləri ətrafında geniş müzakirələr aparılıb.
Birgə hökumətlərarası komissiyanın həmsədrləri – Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Özbəkistanın investisiyalar, sənaye və ticarət naziri Laziz Kudratov iclasda çıxış edərək ölkələr arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndiriblər və əməkdaşlığın yeni sahələr üzrə inkişafı ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbirin sonunda Birgə hökumətlərarası komissiyanın həmsədrləri tərəfindən iclasın yekunlarına dair Protokol imzalanıb.

The deputy minister addressed the 14th session of the Joint Intergovernmental Commission on Cooperation between Azerbaijan and Uzbekistan
On 20 June, Firudin Gurbanov, the Deputy Minister of Science and Education, participated in the 14th session of the Joint Intergovernmental Commission on Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan.
At a session at the Ministry of Economy, Deputy Minister Firudin Gurbanov emphasized that the strategic partnership between Azerbaijan and Uzbekistan is based on the political will of the heads of two states, historically developing fraternal relations, and agreements reached between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan. It was noted that there are broad opportunities for expanding cooperation in the fields of science and education, implementing joint projects, and exchanging experience.
During the Joint Intergovernmental Commission session, there were also extensive discussions on issues related to the diversification of trade and economic ties, the promotion of investment, the current state and prospects for further development of cooperation in the fields of industry, energy, agriculture and other areas.
The co-chairs of the Joint Intergovernmental Commission – Azerbaijan’s Minister of Economy Mikayil Jabbarov and Uzbekistan’s Minister of Investments, Industry, and Trade, Laziz Kudratov, delivering speeches at the session, highly valued the efforts made to strengthen the strategic partnership between the two countries and exchanged views on expanding cooperation into new areas.
At the end of the event, a Protocol summarizing the outcomes of the session was signed by the co-chairs of the Joint Intergovernmental Commission.