İlk dəfə Azərbaycanın 6 universiteti dünyanın TOP 1000 ən yaxşı universiteti sırasında
Ölkə tarixində ilk dəfə 6 universitetimiz “QS 2026 dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”ndə TOP 1000-ə daxil olub. Ümumi olaraq, sözügedən reytinqdə Azərbaycan universitetlərinin sayı 9-a yüksəlib.
3 universitetimiz mövqeyini ötən ilə nisbətən əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirib. 6 universitetimiz isə ilk dəfə sözügedən qlobal reytinqə daxil olub.
Ölkə üzrə ən yüksək nəticə əldə edən Bakı Dövlət Universiteti 300 pilləyə yaxın irəliləyərək 688-ci mövqeyə yüksəlib. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (801-850) və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (851-900) mövqeyi ötən ilə nisbətən əhəmiyyətli dərəcədə yüksəlib.
İlk dəfə olaraq Azərbaycan Texniki Universiteti (851-900), Bakı Mühəndislik Universiteti (901-950) və Xəzər Universiteti (951-1000) “QS 2026 dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”ndə TOP 1000-də yer alır.
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti (1001-1200), Sumqayıt Dövlət Universiteti (1001-1200) və ADA Universiteti (1201-1400 ) də sözügedən qlobal reytinqə ilk dəfə daxil olub.
Sözügedən reytinqə yeni daxil olan universitetlərin sayına görə Azərbaycan təmsil olunan 106 ölkə arasında 2-ci sıradadır!
“Akademik nüfuz”, “İşəgötürənlər arasında nüfuz”, “Müəllim-tələbə nisbəti”, “Əcnəbi müəllim payı”, “Əcnəbi tələbə payı” və “Məşğulluq nəticələri” indikatorları üzrə Azərbaycan universitetlərinin göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə olunur.
Qeyd edək ki, “QS 2026 dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”ndə nəticələrinə görə Azərbaycan Cənubi Qafqaz regionunda liderdir. Azərbaycandan reytinqə daxil olan universitetlərin sayı digər Cənubi Qafqaz ölkələrindən reytinqə daxil olan universitetlərin toplam sayından 3 dəfə çoxdur.

Впервые 6 азербайджанских вузов вошли в ТОП-1000 лучших вузов мира
Впервые в истории страны 6 азербайджанских вузов вошли в ТОП-1000 мирового рейтинга QS 2026 World University Rankings. В целом количество университетов Азербайджана, представленных в рейтинге, увеличилось до девяти. Три вуза значительно улучшили свои позиции по сравнению с предыдущим годом, а шесть — впервые включены в престижный мировой рейтинг.
Бакинский государственный университет, показавший самый высокий результат среди всех вузов страны, поднялся почти на 300 позиций и занял 688-е место. Позиции Азербайджанского государственного экономического университета (801-850) и Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности (851-900) значительно выросли по сравнению с прошлым годом.
Впервые в ТОП-1000 рейтинга QS 2026 World University Rankings вошли Азербайджанский технический университет (851-900), Бакинский инженерный университет (901-950) и Университет Хазар (951-1000).
Азербайджанский университет архитектуры и строительства (1001-1200), Сумгаитский государственный университет (1001-1200) и Университет ADA (1201-1400) также впервые вошли в глобальный рейтинг.
Отметим, что Азербайджан находится на 2 месте среди 106 стран, представленных в рейтинге, по количеству новых вузов!
Положительная динамика наблюдается в показателях азербайджанских вузов по показателям «Академическая репутация», «Репутация среди работодателей», «Соотношение профессорско-преподавательского состава и студентов», «Доля иностранных преподавателей», «Доля иностранных студентов» и «Результаты трудоустройства».
Следует подчеркнуть, что по результатам рейтинга QS 2026 World University Rankings Азербайджан стал лидером в регионе Южного Кавказа — количество включённых в рейтинг вузов из страны в три раза превышает общее число вузов из других стран региона.