İlk dəfə Azərbaycanın 6 universiteti dünyanın TOP 1000 ən yaxşı universiteti sırasında
Ölkə tarixində ilk dəfə 6 universitetimiz “QS 2026 dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”ndə TOP 1000-ə daxil olub. Ümumi olaraq, sözügedən reytinqdə Azərbaycan universitetlərinin sayı 9-a yüksəlib.
3 universitetimiz mövqeyini ötən ilə nisbətən əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirib. 6 universitetimiz isə ilk dəfə sözügedən qlobal reytinqə daxil olub.
Ölkə üzrə ən yüksək nəticə əldə edən Bakı Dövlət Universiteti 300 pilləyə yaxın irəliləyərək 688-ci mövqeyə yüksəlib. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (801-850) və Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (851-900) mövqeyi ötən ilə nisbətən əhəmiyyətli dərəcədə yüksəlib.
İlk dəfə olaraq Azərbaycan Texniki Universiteti (851-900), Bakı Mühəndislik Universiteti (901-950) və Xəzər Universiteti (951-1000) “QS 2026 dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”ndə TOP 1000-də yer alır.
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti (1001-1200), Sumqayıt Dövlət Universiteti (1001-1200) və ADA Universiteti (1201-1400 ) də sözügedən qlobal reytinqə ilk dəfə daxil olub.
Sözügedən reytinqə yeni daxil olan universitetlərin sayına görə Azərbaycan təmsil olunan 106 ölkə arasında 2-ci sıradadır!
“Akademik nüfuz”, “İşəgötürənlər arasında nüfuz”, “Müəllim-tələbə nisbəti”, “Əcnəbi müəllim payı”, “Əcnəbi tələbə payı” və “Məşğulluq nəticələri” indikatorları üzrə Azərbaycan universitetlərinin göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə olunur.
Qeyd edək ki, “QS 2026 dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqi”ndə nəticələrinə görə Azərbaycan Cənubi Qafqaz regionunda liderdir. Azərbaycandan reytinqə daxil olan universitetlərin sayı digər Cənubi Qafqaz ölkələrindən reytinqə daxil olan universitetlərin toplam sayından 3 dəfə çoxdur.

For the first time 6 Azerbaijani universities entered the TOP-1000 best universities in the world
For the first time in the country's history, six Azerbaijani universities have entered the TOP 1000 of QS 2026 ranking of the best universities in the world. The total number of Azerbaijani universities in this ranking has increased to 9.
The positions of three universities have significantly strengthened compared to last year. Six of our universities were included in the aforementioned global ranking for the first time.
The Baku State University, which received the highest score in the country, was ranked 688th, rising by almost 300 positions. The positions of the Azerbaijan State University of Economics (801-850) and the Azerbaijan State University of Petroleum & Industry (851-900) have increased significantly compared to last year.
For the first time, the Azerbaijan Technical University (851-900), the Baku Engineering University (901-950) and the Khazar University (951-1000) entered the TOP 1000 of the QS 2026 Ranking of the best universities in the world.
The Azerbaijan University of Architecture & Civil Engineering (1001-1200), the Sumgait State University (1001-1200) and ADA University (1201-1400) were also included in this global ranking for the first time.
In terms of the number of universities newly included in this ranking, Azerbaijan ranks 2nd among 106 represented countries!
Positive dynamics is observed in the indicators of Azerbaijani universities in terms of "academic prestige", "prestige among employers", "ratio of teachers to students", "proportion of foreign teachers", "proportion of foreign students" and "employment results".
It should be noted that, according to the results of the QS 2026 World University Rankings, Azerbaijan has become a leader in the South Caucasus region. The number of universities from Azerbaijan included in the ranking is three times higher than the total number of universities from other countries in the region combined.