Emin Əmrullayev “Qlobal Dayanıqlı İnkişaf Konqresi” çərçivəsində Azərbaycan pavilyonu ilə tanış olub
İyunun 18-də elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Türkiyənin İstanbul şəhərində davam edən “Qlobal Dayanıqlı İnkişaf Konqresi (GSDC 2025)” çərçivəsində Azərbaycanın aparıcı ali təhsil müəssisələrinin təmsil olunduğu ölkə pavilyonunu ziyarət edib.
Pavilyonda Azərbaycanı bir sıra aparıcı ali təhsil müəssisələri təmsil edib. Belə ki, pavilyonda Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Qarabağ Universiteti, Xəzər Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi və Azərbaycan Tibb Universiteti təmsil olunublar.
Ətraf mühitin mühafizəsinə, müxtəlif elm sahələrinə və dayanıqlı inkişafa həsr olunmuş elmi-tədqiqat fəaliyyətləri və praktik-innovativ istiqamətlərdə görülmüş işlər universitetlər tərəfindən nümayiş olunub və iştirakçılara informativ məlumatlar verilib.
Qeyd edək ki, sözügedən konqresdə dünyanın 100-dən çox ölkəsindən 5000-dən artıq nümayəndə təmsil olunur.

Эмин Амруллаев посетил азербайджанский павильон на "Глобальном конгрессе по устойчивому развитию"
18 июня министр науки и образования Азербайджана Эмин Амруллаев посетил национальный павильон в рамках "Глобального конгресса по устойчивому развитию" (GSDC 2025), который проходит в Стамбуле (Турция). В павильоне были представлены ведущие высшие учебные заведения Азербайджана.
Среди участников — Бакинский государственный университет, Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности, Азербайджанский государственный экономический университет, Азербайджанский технический университет, Азербайджанский университет архитектуры и строительства, Бакинский инженерный университет, Нахчыванский государственный университет, Сумгайытский государственный университет, Карабахский университет, Университет Хазар, Бакинская высшая школа нефти и Азербайджанский медицинский университет.
Университеты представили свои научно-исследовательские разработки, посвящённые вопросам охраны окружающей среды, устойчивого развития, а также достижения в области прикладных и инновационных технологий. Участникам была предоставлена познавательная информация о реализуемых проектах и образовательных инициативах.