Elm və təhsil naziri “Qlobal Dayanıqlı İnkişaf Konqresi” çərçivəsində Çinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb
İyunun 18-də elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Türkiyənin İstanbul şəhərində davam edən “Qlobal Dayanıqlı İnkişaf Konqresi” çərçivəsində Çinin 20-dək qabaqcıl ali təhsil müəssisəsinin təmsil olunduğu ölkə pavilyonunu ziyarət edib. Çin pavilyonunda təmsil olunan ali təhsil müəssisələrinin fəaliyyət istiqamətləri barədə Azərbaycan nümayəndə heyətinə ətraflı məlumat təqdim olunub.
Daha sonra Çinin rəhbər heyətlə təmsil olunan 5 ali təhsil müəssisəsi ilə işgüzar görüş keçirilib. Görüş zamanı iki ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında geniş əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub. Xüsusilə, texniki elmlər, mühəndislik, tədqiqat və inkişaf sahələrində əməkdaşlığın və inteqrasiyanın vacibliyi vurğulanıb. Eyni zamanda, qarşılıqlı tələbə və müəllim mübadiləsi, birgə proqramların inkişafı, həmçinin ali təhsil müəssisələrinin beynəlxalq rəqabət qabiliyyətinin artırılması istiqamətində qarşılıqlı əməkdaşlıq imkanları qeyd olunub.
Xatırladaq ki, ötən həftə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin Çinin Çendu şəhərinə səfəri çərçivəsində Çin Xalq Respublikasının elm və texnologiya naziri Yin Hecun ilə görüş keçirilib. Görüş çərçivəsində iki ölkə arasında elm sahəsində əməkdaşlığın inkişafı perspektivləri müzakirə edilib, elm, texnologiya və süni intellekt sahələrində qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsini  təşviq etmək məqsədilə niyyət məktubları imzalanıb.

Министр науки и образования встретился с китайской делегацией в рамках «Глобального конгресса по устойчивому развитию»
18 июня в рамках проходящего в Стамбуле (Турция) Глобального конгресса по устойчивому развитию министр науки и образования Азербайджана Эмин Амруллаев посетил павильон Китая, где были представлены до 20 ведущих высших учебных заведений страны. Азербайджанской делегации была предоставлена подробная информация о направлениях деятельности китайских университетов.
В продолжение визита состоялась деловая встреча с представителями руководства пяти ведущих университетов Китая, в ходе которой были обсуждены перспективы двустороннего сотрудничества между высшими учебными заведениями двух стран. В частности, была подчеркнута важность сотрудничества и интеграции в области технических наук, инженерии, исследований и разработок. При этом были отмечены возможности взаимного обмена студентами и преподавателями, разработки совместных программ, а также взаимного сотрудничества в повышении международной конкурентоспособности высших учебных заведений.
Отметим, что на прошлой неделе, в рамках визита Эмина Амруллаева в город Чэнду (Китай), состоялась встреча с министром науки и технологий Китайской Народной Республики Инь Хэцзюнем. В ходе встречи обсуждались пути расширения научного сотрудничества между двумя странами. Также были подписаны протоколы о намерениях, направленные на укрепление взаимного сотрудничества в таких ключевых сферах, как наука, технологии и искусственный интеллект.