“Qlobal Dayanıqlı İnkişaf Konqresi”ndə elm və təhsil sahəsində Azərbaycan təcrübəsi paylaşılıb
İyunun 17-də Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilən “Qlobal Dayanıqlı İnkişaf Konqresi”nin rəsmi açılış mərasimi baş tutub.
Açılış mərasiminə qatılan elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Azərbaycan təcrübəsinə həsr olunmuş müzakirədə iştirak edib.
“Times Higher Education” Beynəlxalq Reytinq Agentliyinin qlobal məsələlər üzrə baş direktoru Fil Batinin moderatorluğu ilə keçirilən müzakirədə Emin Əmrullayev Azərbaycanın COP29 kimi mötəbər beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi etməsindən sonrakı dövrdə elm və təhsil sahəsinin inkişafı üçün yaranmış imkanlar barədə sualları cavablandırıb. Eyni zamanda, ali təhsil müəssisələrimizdə dayanıqlı inkişaf üzrə görülən işlər, iqlim üzrə tədqiqatların dəstəklənməsi, yaşıl bacarıqların inkişafı, müvafiq istiqamətdə qlobal tərəfdaşlıqların qurulması və beynəlxalq görünürlüyün artırılması kimi məsələlər qeyd olunub.
Qeyd edək ki, sözügedən konqresdə dünyanın 100-dən çox ölkəsindən 5000-dən artıq nümayəndə təmsil olunur.

Опыт Азербайджана в области науки и образования представлен на «Глобальном конгрессе по устойчивому развитию»
17 июня в Стамбуле (Турция) состоялась официальная церемония открытия Глобального конгресса по устойчивому развитию, объединившего более 5000 участников из свыше 100 стран мира.
На мероприятии принял участие министр науки и образования Азербайджана Эмин Амруллаев, который выступил в рамках панельной дискуссии, посвящённой опыту Азербайджана в сфере науки и образования.
Модератором дискуссии выступил Фил Батин, генеральный директор по глобальным вопросам международного рейтингового агентства Times Higher Education.
Во время обсуждения Эмин Амруллаев ответил на вопросы о возможностях, открывшихся для развития науки и образования в Азербайджане после проведение престижного международного мероприятия — COP29. Он подчеркнул работу, проводимую в азербайджанских вузах в области устойчивого развития, поддержку климатических исследований, развитие «зелёных» навыков у молодёжи, укрепление глобальных партнёрств, повышение международной узнаваемости и авторитета научно-образовательной системы страны.