“Qlobal Dayanıqlı İnkişaf Konqresi”ndə elm və təhsil sahəsində Azərbaycan təcrübəsi paylaşılıb
İyunun 17-də Türkiyənin İstanbul şəhərində keçirilən “Qlobal Dayanıqlı İnkişaf Konqresi”nin rəsmi açılış mərasimi baş tutub.
Açılış mərasiminə qatılan elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Azərbaycan təcrübəsinə həsr olunmuş müzakirədə iştirak edib.
“Times Higher Education” Beynəlxalq Reytinq Agentliyinin qlobal məsələlər üzrə baş direktoru Fil Batinin moderatorluğu ilə keçirilən müzakirədə Emin Əmrullayev Azərbaycanın COP29 kimi mötəbər beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi etməsindən sonrakı dövrdə elm və təhsil sahəsinin inkişafı üçün yaranmış imkanlar barədə sualları cavablandırıb. Eyni zamanda, ali təhsil müəssisələrimizdə dayanıqlı inkişaf üzrə görülən işlər, iqlim üzrə tədqiqatların dəstəklənməsi, yaşıl bacarıqların inkişafı, müvafiq istiqamətdə qlobal tərəfdaşlıqların qurulması və beynəlxalq görünürlüyün artırılması kimi məsələlər qeyd olunub.
Qeyd edək ki, sözügedən konqresdə dünyanın 100-dən çox ölkəsindən 5000-dən artıq nümayəndə təmsil olunur.

Azerbaijan's experience in science and education was presented at the “Global Congress of Sustainable Development”
The official opening ceremony of the “Global Congress of Sustainable Development” took place on 17 June in Istanbul, Türkiye.
Minister of Science and Education Emin Amrullayev, who attended the opening ceremony, took part in a discussion on the Azerbaijani experience.
During the discussion moderated by Phil Baty, Director General for Global Affairs at “Times Higher Education”, Emin Amrullayev answered questions about the opportunities opened up for the development of science and education in Azerbaijan after Azerbaijan's hosting of such a prestigious international event as COP29. Emin Amrullayev also touched upon issues such as the work being done on sustainable development in our tertiary institutions, supporting climate research, developing green skills, building global partnerships in this area and increasing international visibility.
It should be noted that more than 5000 delegates from more than 100 countries around the world are represented at this congress.