Özbəkistanda “Study in Azerbaijan” təhsil sərgisi keçirilib
Azərbaycan və Özbəkistan arasında elm və ali təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədilə 27–31 may tarixlərində Elm və Təhsil Nazirliyinin və ali təhsil müəssisələrinin rəhbər heyətinin Özbəkistana səfəri çərçivəsində Daşkənddə “Study in Azerbaijan” təhsil sərgisi təşkil olunub.
Sərgi Azərbaycan–Özbəkistan Hökumətlərarası Komissiyasının 13-cü iclasının protokolunda nəzərdə tutulan tapşırıqların icrası istiqamətində atılmış mühüm addımlardan biridir.
Sərgidə ölkəmizi 17 ali təhsil müəssisəsi təmsil edib. Azərbaycan universitetlərinin stendlərində iştirakçılara müxtəlif ixtisaslar üzrə təhsil imkanları, təqaüd proqramları və ölkəmizdə tələbə həyatı barədə ətraflı məlumat təqdim olunub.
Açılış mərasimində Özbəkistanın ali təhsil, elm və innovasiyalar nazirinin birinci müavini Şahrux Daliyev, elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev və Azərbaycanın Özbəkistandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hüseyn Quliyev çıxış ediblər. Çıxış edənlər elm və ali təhsilin beynəlmiləlləşməsi kontekstində iki ölkə arasında əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb, sərginin təhsil və mədəni əlaqələrin inkişafına töhfə verəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
Qeyd edək ki, sərginin əsas məqsədi mədəniyyətlərarası əlaqələri gücləndirmək, tələbə mübadiləsini təşviq etmək və Azərbaycanda təhsil alan xarici tələbələrin sayını artırmaqdır.

В Узбекистане прошла образовательная выставка Study in Azerbaijan
В целях расширения сотрудничества между Азербайджаном и Узбекистаном в сфере науки и высшего образования в Ташкенте 27-31 мая в рамках визита замминистра науки и образования Идриса Исаева и ректоров высших учебных заведений в Узбекистан была организована образовательная выставка Study in Azerbaijan.
Выставка является одним из важных шагов на пути реализации задач, предусмотренных протоколом 13-го заседания Межправительственной комиссии Азербайджан-Узбекистан.
На выставке нашу страну представили 17 высших учебных заведений. На стендах азербайджанских вузов участникам была предоставлена подробная информация о возможностях получения образования по различным специальностям, стипендиальных программах, жизни студентов в нашей стране.
В церемонии открытия приняли участие первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Шахрух Далиев, заместитель министра науки и образования ь Азербайджана Идрис Исаев, а также Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев. Выступавшие подчеркнули важность сотрудничества двух стран в контексте интернационализации науки и высшего образования и выразили уверенность, что выставка будет способствовать развитию образовательных и культурных связей.
Следует отметить, что основная цель выставки — укрепление межкультурных связей, содействие студенческому обмену, увеличение числа иностранных студентов, обучающихся в Азербайджане.