Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndə heyəti “Microsoft” İnnovasiya Mərkəzində olub
28–29 may 2025-ci il tarixlərində Dubay şəhərində yerləşən “Microsoft” İnnovasiya Mərkəzində Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndə heyəti ilə “Microsoft”un regional komandası arasında süni intellekt və təhsil sahəsində əməkdaşlıq imkanlarına dair görüşlər keçirilib.
Nümayəndə heyətinə elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli rəhbərlik edib.
Görüşlər zamanı süni intellekt texnologiyalarının təhsildə tətbiqi, məlumatların idarə olunması və təhsilə uyğunlaşdırılmış böyük dil modellərinin (LLM for Education) inkişafı mövzularında ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbir çərçivəsində "Microsoft"un təhsildə transformasiya sahəsindəki yanaşması təqdim edilib, Azərbaycanın bu istiqamətdə həyata keçirdiyi təşəbbüslər müzakirə olunub. Eyni zamanda süni intellektin idarəetmə və tədris proseslərində praktiki istifadəsinə dair real nümunələr göstərilib.
Görüşlərdə təhsilə yönəlik böyük dil modellərinin (LLM) yaradılması üzrə texniki planlama sessiyaları təşkil olunub, etik və məsuliyyətli süni intellekt istifadəsinə dair "Microsoft"un yanaşması təqdim edilib.
Görüşlər nəticəsində təhsilin rəqəmsal transformasiyasının sürətləndirilməsi, süni intellektin inteqrasiyası və proseslərin inkişafı baxımından yanaşmalar əlaqələndirilib.

Делегация Министерства науки и образования посетила Инновационный центр Microsoft
28-29 мая 2025 года в Инновационном центре Microsoft в Дубае состоялись встречи между делегацией Министерства науки и образования и региональной командой Microsoft по возможностям сотрудничества в области искусственного интеллекта и образования.
Делегацию возглавил заместитель министра науки и образования Гасан Гасанлы.
В ходе встреч состоялся всесторонний обмен мнениями по вопросам использования технологий искусственного интеллекта в образовательных процессах, управления данными, разработки больших языковых моделей, адаптированных к системе образования (LLM for Education).
В рамках мероприятия был представлен подход Microsoft к трансформации в образовании, а также обсуждались инициативы Азербайджана в этом направлении. В то же время были показаны реальные примеры практического использования искусственного интеллекта в процессах управления и обучения.
В ходе встреч были организованы сессии технического планирования по созданию больших языковых моделей (LLM) для образования, а также был представлен подход Microsoft к использованию искусственного интеллекта.
По итогам встречи стороны согласовали общие принципы ускорения цифровой трансформации, расширения интеграции искусственного интеллекта и развития образовательных процессов с использованием передовых технологий.