Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndə heyəti “Microsoft” İnnovasiya Mərkəzində olub
28–29 may 2025-ci il tarixlərində Dubay şəhərində yerləşən “Microsoft” İnnovasiya Mərkəzində Elm və Təhsil Nazirliyinin nümayəndə heyəti ilə “Microsoft”un regional komandası arasında süni intellekt və təhsil sahəsində əməkdaşlıq imkanlarına dair görüşlər keçirilib.
Nümayəndə heyətinə elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli rəhbərlik edib.
Görüşlər zamanı süni intellekt texnologiyalarının təhsildə tətbiqi, məlumatların idarə olunması və təhsilə uyğunlaşdırılmış böyük dil modellərinin (LLM for Education) inkişafı mövzularında ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbir çərçivəsində "Microsoft"un təhsildə transformasiya sahəsindəki yanaşması təqdim edilib, Azərbaycanın bu istiqamətdə həyata keçirdiyi təşəbbüslər müzakirə olunub. Eyni zamanda süni intellektin idarəetmə və tədris proseslərində praktiki istifadəsinə dair real nümunələr göstərilib.
Görüşlərdə təhsilə yönəlik böyük dil modellərinin (LLM) yaradılması üzrə texniki planlama sessiyaları təşkil olunub, etik və məsuliyyətli süni intellekt istifadəsinə dair "Microsoft"un yanaşması təqdim edilib.
Görüşlər nəticəsində təhsilin rəqəmsal transformasiyasının sürətləndirilməsi, süni intellektin inteqrasiyası və proseslərin inkişafı baxımından yanaşmalar əlaqələndirilib.

A delegation from the Ministry of Science and Education visits the “Microsoft” Innovation Centre
On 28-29 May 2025, meetings between the delegation of the Ministry of Science and Education and the regional Microsoft team on opportunities for cooperation in the field of artificial intelligence and education were held at the Microsoft Innovation Centre located in Dubai.
The delegation was led by Deputy Minister of Science and Education Hasan Hasanli.
During the meetings, the parties exchanged detailed views on the application of artificial intelligence technologies in education, data management and the development of large language models (LLM for Education) adapted to education.
Microsoft's approach to transformation in education was presented within the framework of the event, and initiatives implemented by Azerbaijan in this area were discussed. Real examples of the practical use of artificial intelligence in management and learning processes were also presented.
The meetings included technical planning sessions on the development of Large Language Models (LLMs) for education purposes, and Microsoft presented their approach to the ethical and responsible use of artificial intelligence.
Following the meetings, approaches to accelerating the digital transformation of education, integrating artificial intelligence and developing processes were agreed upon.