Azərbaycan və Özbəkistan arasında Birinci Rektorlar Forumu baş tutub
Azərbaycan Respublikası ilə Özbəkistan Respublikası arasında əməkdaşlıq üzrə Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın 13-cü iclasında nəzərdə tutulan tapşırıqların icrası və elm, ali təhsil sahəsində əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə 28–29 may tarixlərində Əndican şəhərində “Azərbaycan–Özbəkistan: ali təhsildə əməkdaşlığın inkişafında prioritet istiqamətlər” mövzusunda Birinci Rektorlar Forumu keçirilib.
Tədbir elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Özbəkistana səfəri çərçivəsində təşkil olunub. Forumda hər iki ölkənin ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Forumun açılışında çıxış edən Özbəkistanın ali təhsil, elm və innovasiyalar nazirinin birinci müavini Şaxrux Daliyev və Azərbaycan Respublikasının elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev iki ölkə arasında elm və ali təhsil sahəsində əməkdaşlığın yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini vurğulayıb, forumun universitetlərarası tərəfdaşlıqların genişlənməsinə və birgə layihələrin təşviqinə töhfə verəcəyini bildiriblər.
Sessiyalar zamanı ikili diplom proqramlarının yaradılması, tələbə və müəllim mübadiləsi, birgə elmi tədqiqatlar və beynəlxalq reytinqlərdə irəliləyiş kimi mövzular müzakirə olunub.
Forum çərçivəsində Azərbaycan universitetləri (ADNSU, ADİU, ADU, ADPU, ADMİU, AzTU, AzMİU, ATU, BDU, BMU, BSU, LDU, MDU, NDU, QU, SDU, BANM) ilə Özbəkistanın aparıcı ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq sənədləri imzalanıb, yeni layihələrin əsasını qoyan razılaşmalar əldə olunub.

On May 28–29, the First Rectors’ Forum titled “Azerbaijan–Uzbekistan: Priority Directions in the Development of Cooperation in Higher Education” was held in the city of Andijan with the aim of implementing the tasks outlined at the 13th meeting of the Joint Intergovernmental Commission between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Uzbekistan on Cooperation and expanding relations in the field of science and higher education.
The event was organized within the framework of the visit of a delegation led by the Deputy Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Idris Isayev to Uzbekistan. The forum was attended by heads of higher education institutions from both countries.
Speaking in the opening of the forum, Uzbekistan’s First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation Shakhruh Daliyev and the Deputy Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan Idris Isayev emphasized the upward trend in cooperation between the two countries in the field of science and higher education, and stated that the forum would contribute to the expansion of inter-university partnerships and the promotion of joint projects.
During the sessions, topics such as the creation of dual degree programs, student and faculty exchange, joint scientific research, and progress in international rankings were discussed.
Within the framework of the forum, cooperation documents were signed between Azerbaijani universities (ASOIU, UNEC, ASU, ASPU, ASUCA, AzTU, AzMIA, AMU, BSU, BMU, BSU, LDU, MSU, NSU, QAFU, SSU) and leading higher education institutions of Uzbekistan, and agreements laying the foundation for new projects were reached.