Mərakeş Krallığının Şahzadəsi 132-134 nömrəli Təhsil Kompleksində olub
Mayın 7-də Rabat Mədəni İrsinin Qorunması Fondunun prezidenti, Mərakeş Krallığının Ülyahəzrətləri Şahzadə Lalla Hasnaa Azərbaycana işgüzar səfəri çərçivəsində 132–134 nömrəli Təhsil Kompleksini ziyarət edib.
Tədbirdə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov, Heydər Əliyev Fondunun Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəisi, millət vəkili Soltan Məmmədov, Mərakeş Krallığının gənclər, mədəniyyət və kommunikasiya naziri Mohammed Mehdi Bensaid, Mərakeş Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Məhəmməd Adil Embarş, Rabat Mədəni İrsinin Qorunması Fondunun Baş katibi Nouzha Alaoui, eləcə də digər rəsmilər və məktəb kollektivi iştirak ediblər.
Çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev qeyd edib ki, bu gün UNESCO-nun Assosiativ Məktəblər Şəbəkəsinin üzvü olan 132–134 nömrəli Təhsil Kompleksi ilə Rabatın Oum El Banine məktəbi arasında başlayan qardaşlaşma proqramı mədəni mübadilə, ortaq dəyərlər və təhsil əməkdaşlığına əsaslanan yeni bir mərhələnin əsasını qoyur. Nazir vurğulayıb ki, Rabat Mədəni İrsinin Qorunması Fondu, Heydər Əliyev Fondu, Elm və Təhsil Nazirliyi və Mədəniyyət Nazirliyinin birgə tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən bu təşəbbüs növbəti tədris ilindən etibarən Bakının və Rabatın beş məktəbini əhatə edəcək. Nazir bildirib ki, bu təşəbbüs şagirdləri mədəni irslərini araşdırmağa, qorumağa və paylaşmağa təşviq etməklə yanaşı, onlar arasında mədəni dialoqu gücləndirəcək.
Səfər çərçivəsində şagirdlər tərəfindən qardaşlaşma proqramının təməli olan “Mən irsimi kəşf edirəm – Bakı” adlı təhsil proqramı təqdim olunub. Eyni zamanda, Rabatın Oum El Banine məktəbinin şagirdləri tərəfindən ünvanlanan videomesaj nümayiş etdirilib.
Səfər çərçivəsində Şahzadə sinif otaqlarında tədris prosesi ilə də tanış olub, şagirdlərlə söhbət edib və onların təqdimatlarını dinləyib. Eyni zamanda, məktəbin Tarix Muzeyi təqdim olunaraq Azərbaycan tarixi barədə məlumat verilib.
Tədbir şagirdlər tərəfindən hazırlanan Rabat və Bakı şəhərlərinin görkəmli abidələrinə həsr olunmuş rəsmlərin sərgisi, musiqili konsert proqramı və xatirə şəkillərinin çəkilməsi ilə yekunlaşıb.

On 7 May, Princess Lalla Hasnaa of the Kingdom of Morocco, President of the Foundation for the Preservation of Cultural Heritage of Rabat, visited the educational complex No. 132-134 as part of her working visit to Azerbaijan.
The event was attended by Minister of Science and Education Emin Amrullayev, Deputy Minister of Culture Murad Huseynov, Head of the International Relations Department of the Heydar Aliyev Foundation, MP Soltan Mammadov, Minister of Youth, Culture and Communication of the Kingdom of Morocco Mohammed Mehdi Bensaid, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Morocco to Azerbaijan Mohamed Adil Embarch, Secretary General of the Rabat Cultural Heritage Preservation Foundation Nouzha Alaoui, as well as other officials, and the school staff.
Speaking at the event, Emin Amrullayev, Minister of Science and Education, noted that the twinning program launched today between Educational Complex No. 132–134, a UNESCO Associated Schools Network member, and Rabat’s Oum El Banine School paves the way for a new stage of cooperation based on cultural exchange, shared values, and educational collaboration. The Minister underlined that this initiative, implemented in partnership with the Rabat Cultural Heritage Preservation Foundation, the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Science and Education and the Ministry of Culture, will cover five schools in Baku and Rabat from the next academic year. The Minister said that this initiative will not only encourage students to explore, preserve and share their cultural heritage but also strengthen cultural dialogue among them.
The students presented the educational program “I discover my heritage – Baku,” which is the foundation of the twinning program, while the participants watched a video message addressed by the students of the Oum El Banine School.
As a part of the visit, Moroccan Princess Lalla Hasnaa also familiarized herself with the teaching process in the classrooms, engaged in conversation with the students, and watched their presentations. At the same time, the history museum of the school was presented, where information about the history of Azerbaijan was presented.
The event concluded with an exhibition of paintings dedicated to the eminent monuments of the cities of Rabat and Baku prepared by the students, as well as a concert program and commemorative group photos.