Mərakeş Krallığının Şahzadəsi 132-134 nömrəli Təhsil Kompleksində olub
Mayın 7-də Rabat Mədəni İrsinin Qorunması Fondunun prezidenti, Mərakeş Krallığının Ülyahəzrətləri Şahzadə Lalla Hasnaa Azərbaycana işgüzar səfəri çərçivəsində 132–134 nömrəli Təhsil Kompleksini ziyarət edib.
Tədbirdə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, mədəniyyət nazirinin müavini Murad Hüseynov, Heydər Əliyev Fondunun Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəisi, millət vəkili Soltan Məmmədov, Mərakeş Krallığının gənclər, mədəniyyət və kommunikasiya naziri Mohammed Mehdi Bensaid, Mərakeş Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Məhəmməd Adil Embarş, Rabat Mədəni İrsinin Qorunması Fondunun Baş katibi Nouzha Alaoui, eləcə də digər rəsmilər və məktəb kollektivi iştirak ediblər.
Çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev qeyd edib ki, bu gün UNESCO-nun Assosiativ Məktəblər Şəbəkəsinin üzvü olan 132–134 nömrəli Təhsil Kompleksi ilə Rabatın Oum El Banine məktəbi arasında başlayan qardaşlaşma proqramı mədəni mübadilə, ortaq dəyərlər və təhsil əməkdaşlığına əsaslanan yeni bir mərhələnin əsasını qoyur. Nazir vurğulayıb ki, Rabat Mədəni İrsinin Qorunması Fondu, Heydər Əliyev Fondu, Elm və Təhsil Nazirliyi və Mədəniyyət Nazirliyinin birgə tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən bu təşəbbüs növbəti tədris ilindən etibarən Bakının və Rabatın beş məktəbini əhatə edəcək. Nazir bildirib ki, bu təşəbbüs şagirdləri mədəni irslərini araşdırmağa, qorumağa və paylaşmağa təşviq etməklə yanaşı, onlar arasında mədəni dialoqu gücləndirəcək.
Səfər çərçivəsində şagirdlər tərəfindən qardaşlaşma proqramının təməli olan “Mən irsimi kəşf edirəm – Bakı” adlı təhsil proqramı təqdim olunub. Eyni zamanda, Rabatın Oum El Banine məktəbinin şagirdləri tərəfindən ünvanlanan videomesaj nümayiş etdirilib.
Səfər çərçivəsində Şahzadə sinif otaqlarında tədris prosesi ilə də tanış olub, şagirdlərlə söhbət edib və onların təqdimatlarını dinləyib. Eyni zamanda, məktəbin Tarix Muzeyi təqdim olunaraq Azərbaycan tarixi barədə məlumat verilib.
Tədbir şagirdlər tərəfindən hazırlanan Rabat və Bakı şəhərlərinin görkəmli abidələrinə həsr olunmuş rəsmlərin sərgisi, musiqili konsert proqramı və xatirə şəkillərinin çəkilməsi ilə yekunlaşıb.

Принцесса Королевства Марокко посетила Образовательный комплекс №132-134
Принцесса Королевства Марокко, президент Фонда сохранения культурного наследия Рабата Лалла Хасна 7 мая в рамках своего рабочего визита в Азербайджан посетила образовательный комплекс №132-134.
В мероприятии приняли участие министр науки и образования Азербайджана Эмин Амруллаев, заместитель министра культуры Мурад Гусейнов, начальник департамента международных связей Фонда Гейдара Алиева, депутат Солтан Мамедов, министр по делам молодежи, культуры и связи Королевства Марокко Мохаммед Мехди Бенсаид, посол Королевства Марокко в нашей стране Мухаммед Адиль Эмбарш, генеральный секретарь Фонда сохранения культурного наследия Рабата Нужа Алауи, а также другие официальные лица и коллектив школы.
Выступивший на мероприятии министр науки и образования Эмин Амруллаев отметил, что программа побратимства, запущенная сегодня между образовательным комплексом №132-134, являющимся членом Сети ассоциированных школ ЮНЕСКО, и школой Oum El Banine в Рабате, закладывает основу для нового этапа, основанного на культурном обмене, общих ценностях и сотрудничестве в образовательной сфере. Министр подчеркнул, что эта инициатива, реализуемая при совместном партнерстве Фонда сохранения культурного наследия Рабата, Фонда Гейдара Алиева, Министерства науки и образования и Министерства культуры, со следующего учебного года будет охватывать пять школ Баку и Рабата. По его словам, эта инициатива не только будет стимулировать учеников к исследованию, сохранению и популяризации культурного наследия, но и укрепит культурный диалог между ними.
В рамках визита учащиеся представили образовательную программу под названием «Я открываю свое наследие – Баку», которая является основой программы побратимства. В то же время было показано видеообращение учащихся школы Ум Эль Банин в Рабате.
В ходе визита принцесса также ознакомился с процессом обучения в классах, пообщалась с учениками и выслушал их выступления. В то же время она посетила Музей истории школы и предоставлена ​​информация об истории Азербайджана.
Мероприятие завершилось выставкой картин, посвященных выдающимся памятникам городов Рабат и Баку, подготовленной учениками и музыкальной концертной программой.