28-29 aprel tarixlərində elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev Macarıstan Respublikasının Budapeşt şəhərində keçirilən Mədəniyyət, Ali Təhsil və İnnovasiya üzrə Macar-Türk Sammitində iştirak edib.
Macarıstanın mədəniyyət və innovasiya naziri Balazs Hanko açılış nitqi ilə çıxış edib. Nazir Macarıstanın ali təhsil sistemi haqqında məlumat verib və macar universitetləri ilə potensial əməkdaşlıq məsələlərinə toxunub.
Sammit çərçivəsində nazir müavini İdris İsayev təhsilə həsr edilmiş "Regional əməkdaşlığın gücü – Türk Dövlətləri və Macarıstan arasında sıx əməkdaşlıq" adlı paneldə çıxış edib.
Çıxışı zamanı nazir müavini Azərbaycan Respublikası ilə Macarıstan və Türk Dövlətləri Təşkilatı ilə elm və təhsil sahəsində mövcud olan cari əməkdaşlıq haqqında məlumat verib və gələcək inkişaf perspektivlərinə dair təkliflər səsləndirib.
İdris İsayev həmçinin Azərbaycan Respublikasının elm sahəsində strateji tərəfdaşlığa böyük önəm verdiyini və digər türk dövlətləri və Macarıstanla birlikdə bu sahələrdə birgə proqramların, tədqiqat qruplarının və informasiya mübadiləsi sistemlərinin yaradılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirin sonunda “Türk Dövlətləri və Macarıstan arasında ali təhsil, innovasiya və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığa dair” bəyannamə imzalanıb.

Заместитель министра Идрис Исаев принял участие в венгерско-турецком саммите
28-29 апреля заместитель министра науки и образования Идрис Исаев принял участие в венгерско-турецком саммите по высшему образованию, культуре и инновациям, который проходил в Будапеште, Венгрия.
Министр культуры и инноваций Венгрии Балаж Ханко выступая с вступительной речью предоставил информацию о системе высшего образования Венгрии и коснулся вопросов потенциального сотрудничества с венгерскими университетами.
В рамках саммита Идрис Исаев выступил на панельной сессии, посвященной образованию, под названием «Сила регионального сотрудничества — тесные связи между тюркскими государствами и Венгрией». В своём выступлении замминистра предоставил информацию о текущем сотрудничестве Азербайджана с Венгрией и Организацией тюркских государств в сфере науки и образования, а также озвучил предложения по развитию партнерства в будущем.
Идрис Исаев также подчеркнул, что Азербайджанская Республика придает большое значение стратегическому партнерству в области науки и важности создания совместных программ, исследовательских групп и систем обмена информацией в этих областях между тюркскими государствами и Венгрией.
В завершение мероприятия была подписана декларация «О сотрудничестве между тюркоязычными государствами и Венгрией в области высшего образования, инноваций и культуры».