28-29 aprel tarixlərində elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev Macarıstan Respublikasının Budapeşt şəhərində keçirilən Mədəniyyət, Ali Təhsil və İnnovasiya üzrə Macar-Türk Sammitində iştirak edib.
Macarıstanın mədəniyyət və innovasiya naziri Balazs Hanko açılış nitqi ilə çıxış edib. Nazir Macarıstanın ali təhsil sistemi haqqında məlumat verib və macar universitetləri ilə potensial əməkdaşlıq məsələlərinə toxunub.
Sammit çərçivəsində nazir müavini İdris İsayev təhsilə həsr edilmiş "Regional əməkdaşlığın gücü – Türk Dövlətləri və Macarıstan arasında sıx əməkdaşlıq" adlı paneldə çıxış edib.
Çıxışı zamanı nazir müavini Azərbaycan Respublikası ilə Macarıstan və Türk Dövlətləri Təşkilatı ilə elm və təhsil sahəsində mövcud olan cari əməkdaşlıq haqqında məlumat verib və gələcək inkişaf perspektivlərinə dair təkliflər səsləndirib.
İdris İsayev həmçinin Azərbaycan Respublikasının elm sahəsində strateji tərəfdaşlığa böyük önəm verdiyini və digər türk dövlətləri və Macarıstanla birlikdə bu sahələrdə birgə proqramların, tədqiqat qruplarının və informasiya mübadiləsi sistemlərinin yaradılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirin sonunda “Türk Dövlətləri və Macarıstan arasında ali təhsil, innovasiya və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığa dair” bəyannamə imzalanıb.

Deputy Minister of Science and Education Idris Isayev participated in the Hungarian-Turkic summit
On April 28-29, Deputy Minister of Science and Education Idris Isayev attended the Hungarian-Turkic Summit on Culture, Higher Education and Innovation in Budapest, Hungary.
The opening speech was held by the Hungarian Minister of Culture and Innovation Balázs Hanko. The Minister informed about the Hungarian higher education system and touched upon the issues of potential cooperation with Hungarian universities.
Within the framework of the Summit, Deputy Minister of Science and Education Idris Isayev spoke at a panel discussion on education entitled "The Power of Regional Cooperation - Close Cooperation between Turkic States and Hungary".
During his speech, the Deputy Minister informed about the current cooperation of the Republic of Azerbaijan with Hungary and the Organization of Turkic States in the field of science and education and made proposals on the future development prospects.
Idris Isayev also emphasized that the Republic of Azerbaijan attaches great importance to strategic partnership in the field of science and the importance of establishing joint programs, research groups and information exchange systems in these fields with other Turkic-speaking states and Hungary.
At the end of the event, the declaration "On Cooperation between Turkic-speaking states and Hungary in the field of Higher Education, Innovation and Culture" was signed.