Emin Əmrullayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyədə səfərdədir
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyə Respublikasının Ali Təhsil Şurasının (YÖK) sədri Erol Özvar və Türkiyə tərəfindən Türkiyə-Azərbaycan Universitetinin fəaliyyətində iştirak edən Hacettepe Universiteti, İstanbul Texniki Universiteti (İTÜ) və Orta Şərq Texnik Universiteti (ODTÜ) rektorlarının iştirakı ilə Türkiyə-Azərbaycan Universitetinin Himayəçilər Şurasının 4-cü iclasında iştirak etmək və Türkiyə Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin rektorları ilə görüşmək məqsədilə İstanbul şəhərində səfərdədir.
Səfər çərçivəsində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti fevralın 27-də Türkiyə-Azərbaycan Universitetinin Himayəçilər Şurasının 4-cü iclasında iştirak edib.
Nümayəndə heyəti səfər zamanı Türkiyə Respublikasının Ali Təhsil Şurasının (YÖK) sədri Erol Özvar, o cümlədən Türkiyə Respublikasının Mərmərə Universitetinin rektoru Mustafa Kurt və İstanbul Texniki Universitetinin (İTÜ) rektoru Hasan Mandal ilə görüşüb.
Görüş çərçivəsində sözügedən universitetlərin qabaqcıl fakültələrinin maddi-texniki bazası və laboratoriyaları ilə yaxından tanışlıq olub, Qarabağ Universiteti də daxil olmaqla, bir sıra Azərbaycan universitetləri ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Bununla yanaşı, Türkiyədə doktorantura təhsili alan azərbaycanlı tələbələrlə də görüş keçirilib, tələbələrin gələcək akademik və elmi fəaliyyəti ilə bağlı imkanlar müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, martın 2-dək davam edəcək səfər çərçivəsində universitet rektorları ilə növbəti görüşlərin keçirilməsi planlaşdırılır.

Делегация во главе с Эмином Амруллаевым находится с визитом в Турции
Делегация во главе с министром науки и образования Эмином Эмруллаевым находится с визитом в Стамбуле для участия в IV заседании Совета попечителей Турецко-Азербайджанского университета и встречи с ректорами высших учебных заведений Турецкой Республики, в том числе с председателем Совета по высшему образованию (YÖK) Турецкой Республики Эролом Озваром, а также с ректорами Университета Хаджеттепе, Стамбульского технического университета (ITU) и Ближневосточного технического университета (METU), которые принимают участие в деятельности Турецко-Азербайджанского университета со стороны Турции.
В ходе визита делегация также встретилась с председателем Совета по высшему образованию Турецкой Республики (YÖK) Эролом Озваром, а также с ректором Университета Мармара Турецкой Республики Мустафой Куртом и ректором Стамбульского технического университета (ITU) Хасаном Мандалом.
В ходе встречи гости ознакомились с материально-технической базой и лабораториями ведущих факультетов указанных вузов, а также обсудили возможности сотрудничества с рядом азербайджанских вузов, в том числе с Карабахским университетом.
Кроме того, состоялась встреча с азербайджанскими студентами, обучающимися в докторантуре в Турции и были обсуждены возможности будущей академической и научной деятельности студентов.
Стоит отметить, что в рамках визита, который продлится до 2 марта, запланированы встречи с ректорами других вузов.