Emin Əmrullayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyədə səfərdədir
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyə Respublikasının Ali Təhsil Şurasının (YÖK) sədri Erol Özvar və Türkiyə tərəfindən Türkiyə-Azərbaycan Universitetinin fəaliyyətində iştirak edən Hacettepe Universiteti, İstanbul Texniki Universiteti (İTÜ) və Orta Şərq Texnik Universiteti (ODTÜ) rektorlarının iştirakı ilə Türkiyə-Azərbaycan Universitetinin Himayəçilər Şurasının 4-cü iclasında iştirak etmək və Türkiyə Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin rektorları ilə görüşmək məqsədilə İstanbul şəhərində səfərdədir.
Səfər çərçivəsində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti fevralın 27-də Türkiyə-Azərbaycan Universitetinin Himayəçilər Şurasının 4-cü iclasında iştirak edib.
Nümayəndə heyəti səfər zamanı Türkiyə Respublikasının Ali Təhsil Şurasının (YÖK) sədri Erol Özvar, o cümlədən Türkiyə Respublikasının Mərmərə Universitetinin rektoru Mustafa Kurt və İstanbul Texniki Universitetinin (İTÜ) rektoru Hasan Mandal ilə görüşüb.
Görüş çərçivəsində sözügedən universitetlərin qabaqcıl fakültələrinin maddi-texniki bazası və laboratoriyaları ilə yaxından tanışlıq olub, Qarabağ Universiteti də daxil olmaqla, bir sıra Azərbaycan universitetləri ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Bununla yanaşı, Türkiyədə doktorantura təhsili alan azərbaycanlı tələbələrlə də görüş keçirilib, tələbələrin gələcək akademik və elmi fəaliyyəti ilə bağlı imkanlar müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, martın 2-dək davam edəcək səfər çərçivəsində universitet rektorları ilə növbəti görüşlərin keçirilməsi planlaşdırılır.

Delegation led by Emin Amrullayev is on a visit to Turkey
The delegation, led by Minister of Science and Education Emin Amrullayev, is visiting Istanbul to participate in the IV meeting of the Board of Trustees of the Turkish-Azerbaijani University and to meet with the rectors of higher education institutions of the Republic of Turkey, including the Chairman of the Higher Education Council of the Republic of Turkey Erol Ozvar, as well as the rectors of Hacettepe University, Istanbul Technical University and Middle East Technical University, who participate in the activities of the Turkish-Azerbaijani University from the Turkish side.
As part of the visit, the delegation, led by Minister of Science and Education Emin Amrullayev, attended the 4th meeting of the Board of Trustees of the Turkish-Azerbaijani University on 27 February.
During the visit, the delegation also met with Erol Ozvar, Chairman of the Higher Education Council of the Republic of Turkey, Mustafa Kurt, Rector of Marmara University of the Republic of Turkey, and Hasan Mandal, Rector of Istanbul Technical University.
During the meeting the guests got acquainted with the material and technical base and laboratories of the leading faculties of the above-mentioned universities and discussed the possibilities of cooperation with a number of Azerbaijani universities, including Karabakh University.
In addition, a meeting was held with Azerbaijani students enrolled in doctoral programs in Turkey and the possibilities of future academic and scientific activities of the students were discussed.
It should be noted that the visit, which will last until 2 March, will also include meetings with the rectors of other universities.