Nazir müavini "Təhsilin yaşıllaşdırılması və gələcəyin planlaşdırılması" mövzusunda tədbirə qatılıb
Noyabrın 18-də COP29 çərçivəsində "Təhsilin yaşıllaşdırılması və gələcəyin planlaşdırılması" mövzusunda tədbir keçirilib.
ISESCO və Kembric Universitetinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli iştirak edib.
Tədbirdə müxtəlif ölkələri təmsil edən spikerlər iqlim dəyişmələrinin təhsil sisteminə təsirlərindən, eləcə də təhsilin yaşıllaşdırılması mövzusunda ölkə təcrübələrindən danışıblar.
Çıxış edən elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli təhsil sistemində qiymətləndirmənin əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, qiymətləndirmə qarşıya çıxan problemlərin kökünü müəyyən etmək və ona effektiv yanaşmaq üçün vacib bir vasitədir.
Nazir müavini əlavə edib ki, Azərbaycanın İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (İƏİT) ilə iqlim savadlılığının PISA qiymətləndirməsinə daxil edilməsi təşəbbüsü 2029-cu ildə həyata keçiriləcək. Bu təşəbbüs ölkələrin iqlim dəyişikliklərinə qarşı daha sistemli və koordinasiyalı tədbirlər görməsi üçün mühüm bir addım olacaq.

Заместитель министра принял участие в мероприятии «Экологическое образование и планирование будущего»
18 ноября в рамках COP29 состоялось мероприятие на тему «Озеленение образования и планирование будущего».
Заместитель министра науки и образования Гасан Гасанлы принял участие в мероприятии, организованном ИСЕСКО и Кембриджским университетом.
На мероприятии спикеры, представляющие разные страны, рассказали о влиянии изменения климата на систему образования, а также об опыте страны в области озеленения образования.
Заместитель министра науки и образования Гасан Гасанлы рассказал о важности оценивания в системе образования. Он отметил, что оценивание является важным инструментом для определения истоков проблем и эффективного подхода к ним.
Заместитель министра добавил, что инициатива по включению климатической грамотности в оценку PISA Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) Азербайджана будет реализована в 2029 году. Эта инициатива станет важным шагом для стран к принятию более систематических и скоординированных действий против изменения климата.