"Beynəlxalq qiymətləndirmə çərçivəsində ətraf mühit savadlılığının ölçülməsi" mövzusunda yüksək səviyyəli panel keçirilib
Noyabrın 18-də COP29 çərçivəsində "Beynəlxalq qiymətləndirmə çərçivəsində ətraf mühit savadlılığının ölçülməsi" mövzusunda yüksək səviyyəli panel keçirilib.
Panel sessiyasında beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə PISA kimi qiymətləndirmələrin şagirdlərdə ətraf mühit savadlılığının artırılmasındakı rolu ətraflı müzakirə edilib.
Sessiyada İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) təhsil və bacarıqlar üzrə direktoru Andreas Şleyxer PISA-nın yeni göstəricilərinin şagirdlər arasında iqlim dəyişikliyi savadlılığını necə qiymətləndirə və təşviq edə biləcəyinə dair təqdimatla çıxış edib.
Andreas Şleyxer bildirib ki, Azərbaycan tərəfindən irəli sürülən və təşəbbüs göstərilən bu göstəricilər şagirdlərin ətraf mühit bilikləri və problem həll etmə bacarıqlarını qiymətləndirmək üçün geniş çərçivənin təqdim olunmasını hədəfləyir.
Çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev iqlim savadlılığı göstəricilərinin qlobal miqyasda inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Nazir əlavə edib ki, təhsil iqlim dəyişikliyinin reallıqlarına uyğunlaşma, dayanıqlılıq və innovativ həllər üçün əsas baza rolunu oynamalıdır. Emin Əmrullayevin sözlərinə görə, Azərbaycan olaraq biz bu yeni göstəriciləri təklif etməklə qlobal təhsil sistemlərinə iqlim savadlılığının inteqrasiyası istiqamətində cəsarətli bir addım atmış olduq.
Panel sessiyası Elm və Təhsil Nazirliyi ilə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) arasında şagirdlərin PISA çərçivəsində iqlim savadlılığını qiymətləndirmək üçün razılaşmanın imzalanması ilə yekunlaşıb.
Razılaşma qlobal səylərin iqlim savadlılığının təhsilə inteqrasiyasına yönəlməsi baxımından mühüm addım olaraq qiymətləndirilir.

Состоялась панельная дискуссия высокого уровня на тему «Измерение экологической грамотности в рамках международной оценки»
18 ноября в рамках COP29 прошла панельная сессия высокого уровня на тему «Измерение экологической грамотности в рамках международной оценки».
На панельной сессии с участием международных экспертов подробно обсуждалась роль таких оценочных исследований, как PISA, в повышении экологической грамотности учащихся.
На сессии, директор по образованию и навыкам Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) Андреас Шлейхер, выступил с презентацией о том, как новые показатели PISA могут оценить и повысить грамотность учащихся в области изменения климата.
Андреас Шлейхер сказал, что индикаторы, предложенные и инициированные Азербайджаном, призваны обеспечить широкую основу для оценки экологических знаний учащихся и навыков решения климатических проблем.
В свою очередь, министр науки и образования Эмин Амруллаев подчеркнул важность разработки показателей климатической грамотности в глобальном масштабе. Министр добавил, что образование должно сыграть роль главной базы для адаптации к реалиям изменения климата, устойчивости и инновационных решений. По словам Эмина Амруллаева, мы, как и Азербайджан, предложив эти новые индикаторы, сделали смелый шаг на пути к интеграции климатической грамотности в глобальные системы образования.
Отметим, что панельная сессия завершилась подписанием соглашения между Министерством науки и образования и Организацией экономического сотрудничества и развития об оценке климатической грамотности учеников в рамках PISA.
Соглашение является важным шагом в направлении глобальных усилий по интеграции климатической грамотности в образование.