"Beynəlxalq qiymətləndirmə çərçivəsində ətraf mühit savadlılığının ölçülməsi" mövzusunda yüksək səviyyəli panel keçirilib
Noyabrın 18-də COP29 çərçivəsində "Beynəlxalq qiymətləndirmə çərçivəsində ətraf mühit savadlılığının ölçülməsi" mövzusunda yüksək səviyyəli panel keçirilib.
Panel sessiyasında beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə PISA kimi qiymətləndirmələrin şagirdlərdə ətraf mühit savadlılığının artırılmasındakı rolu ətraflı müzakirə edilib.
Sessiyada İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) təhsil və bacarıqlar üzrə direktoru Andreas Şleyxer PISA-nın yeni göstəricilərinin şagirdlər arasında iqlim dəyişikliyi savadlılığını necə qiymətləndirə və təşviq edə biləcəyinə dair təqdimatla çıxış edib.
Andreas Şleyxer bildirib ki, Azərbaycan tərəfindən irəli sürülən və təşəbbüs göstərilən bu göstəricilər şagirdlərin ətraf mühit bilikləri və problem həll etmə bacarıqlarını qiymətləndirmək üçün geniş çərçivənin təqdim olunmasını hədəfləyir.
Çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev iqlim savadlılığı göstəricilərinin qlobal miqyasda inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Nazir əlavə edib ki, təhsil iqlim dəyişikliyinin reallıqlarına uyğunlaşma, dayanıqlılıq və innovativ həllər üçün əsas baza rolunu oynamalıdır. Emin Əmrullayevin sözlərinə görə, Azərbaycan olaraq biz bu yeni göstəriciləri təklif etməklə qlobal təhsil sistemlərinə iqlim savadlılığının inteqrasiyası istiqamətində cəsarətli bir addım atmış olduq.
Panel sessiyası Elm və Təhsil Nazirliyi ilə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (OECD) arasında şagirdlərin PISA çərçivəsində iqlim savadlılığını qiymətləndirmək üçün razılaşmanın imzalanması ilə yekunlaşıb.
Razılaşma qlobal səylərin iqlim savadlılığının təhsilə inteqrasiyasına yönəlməsi baxımından mühüm addım olaraq qiymətləndirilir.

On November 18, the High-Level Roundtable on Accelerating Action through Climate Literacy in International Assessments was held as part of COP29
The roundtable brought together international experts to discuss the critical role of assessments like PISA in enhancing environmental literacy among students.
Andreas Schleicher, Director for Education and Skills at the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD), delivered a presentation on how PISA’s new indicators can evaluate and promote climate change literacy among students. Schleicher highlighted that the indicators, initiated and proposed by Azerbaijan, aim to establish a comprehensive framework for assessing students’ environmental knowledge and problem-solving skills.
H.E. Emin Amrullayev, the Minister of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, underscored the importance of advancing climate literacy indicators globally. He stated that education must serve as a cornerstone for adapting to climate change realities, fostering resilience, and driving innovative solutions. The Minister emphasized that Azerbaijan’s proposal of these new indicators represents a bold step toward integrating climate literacy into global education systems.
The roundtable concluded with the signing of an agreement between the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the OECD to evaluate students’ climate literacy within the PISA framework.
This agreement is considered a significant milestone in global efforts to integrate climate literacy into education systems, reaffirming the importance of aligning educational strategies with sustainability and environmental goals.