"Təhsilin yaşıllaşdırılması və iqlim dayanıqlılığı" mövzusunda yüksək səviyyəli panel keçirilib
Noyabrın 18-də COP29 çərçivəsində "Təhsilin yaşıllaşdırılması və iqlim dayanıqlılığı" mövzusunda yüksək səviyyəli panel müzakirəsi keçirilib.
Panel sesssiyası iqlim çağırışlarına cavab olaraq təhsildə transformativ yanaşmaların müzakirəsinə həsr olunub.
Paneldə Elm və Təhsil Nazirliyi UNESCO ilə birgə təhsilin yaşıllaşdırılması, hər bir şagirdin iqlim dayanıqlılığına hazır vəziyyətə gətirilməsinə dair müzakirə platforması təşkil edib. Bu müzakirə özündə məktəblər, kurikulum, şagirdlərin bilik və bacarıqlarının ölçülməsi, müəllim hazırlığı kimi vacib komponentləri əks etdirib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev çıxış edərək bildirib ki, bu gün əsas məqsəd təhsil çərçivələrini iqlim dayanıqlılığı və fəaliyyətlərinə üstünlük vermək üçün yenidən tənzimləməkdir. Bu isə iqlim savadlılığının təhsil standartlarına inteqrasiya olunması və öyrənənlərin iqlim həllərinə fəal şəkildə töhfə verə biləcək bacarıqlarla təmin edilməsi deməkdir.
Müzakirələr zamanı Azərbaycanda STEAM təhsili təşəbbüsünün şagirdlərə yaşıl enerji və davamlılıq sahəsində real layihələr üzərində işləməyə imkan yaratdığı da qeyd edilib.
Panel müzakirəsi zamanı iqlimə həssas təhsilin qlobal təşviqində tərəfdaşlığın öhdəliyi bir daha təsdiqlənib və gələcək fəaliyyətlərin əsasən potensialın artırılması, eləcə də biliklərin bölüşdürülməsi istiqamətində olacağı vurğulanıb.
Panel çərçivəsində təşkil edilən "Greening Education Partnership" təşəbbüsünün ikinci illik iclası da öz növbəsində qlobal təhsil liderləri tərəfindən dayanıqlılığın təhsil sistemlərinə inteqrasiyası ilə bağlı müzakirələr aparmaq üçün dinamik platforma rolunu oynayıb.

On November 18, a Ministerial Meeting on Human Development and Greening Education for Climate Resilience was held as part of COP29
The meeting focused on transformative approaches in education to address climate challenges effectively.
In collaboration with UNESCO, the Ministry of Science and Education has organized a discussion platform on greening education and preparing every student for climate resilience. This discussion encompassed key components such as schools, curricula, assessment of students' knowledge and skills, and teacher training.
In his speech, H.E. Emin Amrullayev, the Minister of Science and Education, highlighted the importance of recalibrating educational frameworks to prioritize climate resilience and action. He emphasized that this involves integrating climate literacy into education standards and equipping learners with the skills to actively contribute to climate solutions.
During the discussions, it was noted that Azerbaijan's STEAM education initiative has enabled students to work on real-world projects related to green energy and sustainability.
The meeting reaffirmed the commitment to global partnerships for advancing climate-sensitive education and emphasized that future efforts would concentrate on capacity building and knowledge exchange.
As part of the event, the second annual meeting of the "Greening Education Partnership" initiative provided a dynamic platform for global education leaders to discuss strategies for integrating sustainability into education systems.