"Təhsilin yaşıllaşdırılması və iqlim dayanıqlılığı" mövzusunda yüksək səviyyəli panel keçirilib
Noyabrın 18-də COP29 çərçivəsində "Təhsilin yaşıllaşdırılması və iqlim dayanıqlılığı" mövzusunda yüksək səviyyəli panel müzakirəsi keçirilib.
Panel sesssiyası iqlim çağırışlarına cavab olaraq təhsildə transformativ yanaşmaların müzakirəsinə həsr olunub.
Paneldə Elm və Təhsil Nazirliyi UNESCO ilə birgə təhsilin yaşıllaşdırılması, hər bir şagirdin iqlim dayanıqlılığına hazır vəziyyətə gətirilməsinə dair müzakirə platforması təşkil edib. Bu müzakirə özündə məktəblər, kurikulum, şagirdlərin bilik və bacarıqlarının ölçülməsi, müəllim hazırlığı kimi vacib komponentləri əks etdirib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev çıxış edərək bildirib ki, bu gün əsas məqsəd təhsil çərçivələrini iqlim dayanıqlılığı və fəaliyyətlərinə üstünlük vermək üçün yenidən tənzimləməkdir. Bu isə iqlim savadlılığının təhsil standartlarına inteqrasiya olunması və öyrənənlərin iqlim həllərinə fəal şəkildə töhfə verə biləcək bacarıqlarla təmin edilməsi deməkdir.
Müzakirələr zamanı Azərbaycanda STEAM təhsili təşəbbüsünün şagirdlərə yaşıl enerji və davamlılıq sahəsində real layihələr üzərində işləməyə imkan yaratdığı da qeyd edilib.
Panel müzakirəsi zamanı iqlimə həssas təhsilin qlobal təşviqində tərəfdaşlığın öhdəliyi bir daha təsdiqlənib və gələcək fəaliyyətlərin əsasən potensialın artırılması, eləcə də biliklərin bölüşdürülməsi istiqamətində olacağı vurğulanıb.
Panel çərçivəsində təşkil edilən "Greening Education Partnership" təşəbbüsünün ikinci illik iclası da öz növbəsində qlobal təhsil liderləri tərəfindən dayanıqlılığın təhsil sistemlərinə inteqrasiyası ilə bağlı müzakirələr aparmaq üçün dinamik platforma rolunu oynayıb.

Состоялась панельная дискуссия высокого уровня на тему «Озеленение образования и климатическая устойчивость».
18 ноября в рамках COP29 состоялась панельная дискуссия высокого уровня на тему «Озеленение образования и климатическая устойчивость».
Панельная сессия была посвящена обсуждению трансформации образования в ответ на климатические вызовы.
В рамках панельной сессии, Министерство науки и образования совместно с ЮНЕСКО организовало дискуссию, посвященную озеленению образования и подготовке учеников к устойчивому климату. В ходе обсуждения были подчеркнуты такие важные компоненты, как школы, учебная программа, измерение знаний и навыков учащихся, а также подготовка учителей.
Выступая на мероприятии, министр науки и образования Эмин Амруллаев заявил, что сегодня главная цель – перестроить систему образования так, чтобы сделать климатическую устойчивость приоритетом, что означает интеграцию климатической грамотности в образовательные стандарты и предоставление учащимся навыков, позволяющих активно способствовать решению проблем, связанных с изменением климата.
В ходе обсуждений также было отмечено, что образовательный проект STEAM в Азербайджане дает возможность ученикам работать над реальными проектами в области зеленой энергетики и устойчивого развития.
В ходе панельной дискуссии была подтверждена приверженность партнерства глобальному продвижению образования, чувствительного к изменению климата, и было подчеркнуто, что будущая деятельность будет в основном направлена на наращивание потенциала, а также на обмен знаниями.
Второе ежегодное собрание инициативы «Партнерство по экологическому образованию», организованное в рамках панельной дискуссии, послужило динамичной платформой для мировых лидеров в сфере образования для обсуждения интеграции устойчивого развития в системы образования.