"İqlim dayanıqlılığı üçün Bakı İnsan İnkişafı təşəbbüsü" mövzusunda nazirlərin yüksək səviyyəli birgə iclası olub
Noyabrın 18-də COP29 çərçivəsində ilk dəfə keçirilən İnsan İnkişafı tematik Günündə "İqlim dayanıqlılığı üçün Bakı İnsan İnkişafı təşəbbüsü" mövzusunda yüksək səviyyəli birgə iclas keçirilib.
Tədbir COP29 Sədrliyi tərəfindən, Elm və Təhsil Nazirliyi, eləcə də Asiya İnkişaf Bankı, Yaşıl İqlim Fondu, Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (ILO), UNESCO, UNICEF və ÜST kimi beynəlxalq qurumların tərəfdaşlığı ilə keçirilib.
Birgə iclasın əsas məqsədi insan inkişafına investisiyanın iqlim dayanıqlılığının təmin edilməsində mühüm əhəmiyyətini vurğulamaq olub.
Birgə iclasın əsas mövzularından biri olan iqlim dayanıqlılığının təmin edilməsində təhsilin rolu çərçivəsində aparılan müzakirələrdə gələcək nəsillərin iqlim problemləri ilə mübarizə üçün zəruri bilik və bacarıqlarla təmin edilməsi məqsədilə "İqlim dostu" tədris proqramlarının hazırlanmasının vacibliyi qeyd edilib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev bildirib ki, dayanıqlı cəmiyyət fərdlərin ətraf mühit çağırışları qarşısında uyğunlaşması üçün lazımi bilik, bacarıq və dəstək sistemləri ilə təmin edilməsidir. Qeyd edib ki, Bakı təşəbbüsü gəncləri iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədə davamlı tədbirlərin fəal iştirakçıları kimi gücləndirməyi hədəfləyir.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Beynəlxalq Şagird Qiymətləndirmə Proqramı (PISA) vasitəsilə ətraf mühit savadlılığı ilə bağlı biliklərin ölçülməsini təklif edib. Bu təşəbbüs Azərbaycanın qlobal iqlim təhsili standartlarına dəstəyinin göstəricisi kimi qiymətləndirilib.
Birgə iclasda, həmçinin məktəblərdə iqlim şüurunun artırılması, müəllimlərin bu sahədə hazırlanması, iqlim dayanıqlı təhsil sistemlərinin qurulması kimi məsələlər də müzakirə edilib. Bununla yanaşı, tələbələrin yaşıl iqtisadiyyat üçün vacib bacarıqlara yiyələnməsi məqsədilə strateji yanaşmalar təqdim olunub.
İclasın yekununda Bakı İnsan İnkişafı üzrə İqlim Dayanıqlılığı Rəhbər Prinsipləri qəbul edilib. Bu prinsiplər iqlim təsirlərinə qarşı mübarizə aparmaq üçün inteqrasiya olunmuş yanaşmanı əks etdirir, təhsilin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayır.

On November 18, as part of COP29 and the inaugural Human Development Day, the High-Level Meeting on the Baku Initiative on Human Development for Climate Resilience was convened
The event was organized under the Presidency of COP29 in collaboration with the Ministry of Science and Education of Azerbaijan, the Asian Development Bank, the Green Climate Fund, the International Labour Organization (ILO), UNESCO, UNICEF, and the World Health Organization (WHO).
The primary objective of the meeting was to underscore the critical importance of investing in human development as a fundamental pillar for ensuring climate resilience.
A key focus of the discussions was the role of education in fostering climate resilience. Participants highlighted the need to develop "climate-friendly" curricula aimed at equipping future generations with the knowledge and skills required to address climate challenges effectively.
In his opening remarks, H.E. Emin Amrullayev, the Minister of Science and Education of Azerbaijan, emphasized that building a sustainable society depends on equipping individuals with the necessary knowledge, skills, and support systems to adapt to environmental challenges. He noted that the Baku Initiative seeks to empower youth as active participants in sustainable actions to combat climate change.
As part of the meeting, Azerbaijan proposed incorporating the measurement of climate resilience knowledge into the Programme for International Student Assessment (PISA). This initiative was recognized as a reflection of Azerbaijan’s commitment to advancing global climate education standards.
The meeting also addressed increasing climate awareness in schools, training teachers to deliver climate-focused education, and establishing climate-resilient education systems. Additionally, strategic approaches were discussed to equip students with critical skills needed for a green economy.
The session concluded with the adoption of the Baku Human Development Climate Resilience Guiding Principles, which outline an integrated approach to addressing climate impacts and emphasize the pivotal role of education in achieving climate resilience.