"İqlim dayanıqlılığı üçün Bakı İnsan İnkişafı təşəbbüsü" mövzusunda nazirlərin yüksək səviyyəli birgə iclası olub
Noyabrın 18-də COP29 çərçivəsində ilk dəfə keçirilən İnsan İnkişafı tematik Günündə "İqlim dayanıqlılığı üçün Bakı İnsan İnkişafı təşəbbüsü" mövzusunda yüksək səviyyəli birgə iclas keçirilib.
Tədbir COP29 Sədrliyi tərəfindən, Elm və Təhsil Nazirliyi, eləcə də Asiya İnkişaf Bankı, Yaşıl İqlim Fondu, Beynəlxalq Əmək Təşkilatı (ILO), UNESCO, UNICEF və ÜST kimi beynəlxalq qurumların tərəfdaşlığı ilə keçirilib.
Birgə iclasın əsas məqsədi insan inkişafına investisiyanın iqlim dayanıqlılığının təmin edilməsində mühüm əhəmiyyətini vurğulamaq olub.
Birgə iclasın əsas mövzularından biri olan iqlim dayanıqlılığının təmin edilməsində təhsilin rolu çərçivəsində aparılan müzakirələrdə gələcək nəsillərin iqlim problemləri ilə mübarizə üçün zəruri bilik və bacarıqlarla təmin edilməsi məqsədilə "İqlim dostu" tədris proqramlarının hazırlanmasının vacibliyi qeyd edilib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev bildirib ki, dayanıqlı cəmiyyət fərdlərin ətraf mühit çağırışları qarşısında uyğunlaşması üçün lazımi bilik, bacarıq və dəstək sistemləri ilə təmin edilməsidir. Qeyd edib ki, Bakı təşəbbüsü gəncləri iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizədə davamlı tədbirlərin fəal iştirakçıları kimi gücləndirməyi hədəfləyir.
Tədbir çərçivəsində Azərbaycan Beynəlxalq Şagird Qiymətləndirmə Proqramı (PISA) vasitəsilə ətraf mühit savadlılığı ilə bağlı biliklərin ölçülməsini təklif edib. Bu təşəbbüs Azərbaycanın qlobal iqlim təhsili standartlarına dəstəyinin göstəricisi kimi qiymətləndirilib.
Birgə iclasda, həmçinin məktəblərdə iqlim şüurunun artırılması, müəllimlərin bu sahədə hazırlanması, iqlim dayanıqlı təhsil sistemlərinin qurulması kimi məsələlər də müzakirə edilib. Bununla yanaşı, tələbələrin yaşıl iqtisadiyyat üçün vacib bacarıqlara yiyələnməsi məqsədilə strateji yanaşmalar təqdim olunub.
İclasın yekununda Bakı İnsan İnkişafı üzrə İqlim Dayanıqlılığı Rəhbər Prinsipləri qəbul edilib. Bu prinsiplər iqlim təsirlərinə qarşı mübarizə aparmaq üçün inteqrasiya olunmuş yanaşmanı əks etdirir, təhsilin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayır.

Состоялось совместное заседание министров высокого уровня на тему «Бакинская инициатива человеческого развития для обеспечения устойчивости климата»
18 ноября в рамках тематического Дня человеческого развития, впервые проводимого в рамках COP29, состоялась совместная встреча высокого уровня на тему «Бакинская инициатива человеческого развития для обеспечения устойчивости климата».
Мероприятие было проведено председателем COP29 в партнерстве с Министерством науки и образования, а также такими международными организациями, как Азиатский банк развития, Зеленый климатический фонд, Международная организация труда (МОТ), ЮНЕСКО, ЮНИСЕФ и ВОЗ.
Основная цель совместной встречи заключалась в том, чтобы подчеркнуть важность инвестиций в человеческое развитие для обеспечения устойчивости климата.
Одной из основных тем совместного заседания стала важность подготовки образовательных программ «Друг климата» с целью предоставления будущим поколениям необходимых знаний и навыков для борьбы с климатическими проблемами.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев, выступивший со вступительной речью на мероприятии, заявил, что для адаптации к экологическим вызовам должны предоставляться необходимые знания, навыки и системы поддержки. Он отметил, что бакинская инициатива направлена на укрепление молодежи в качестве активных участников по борьбе с изменением климата.
В рамках мероприятия Азербайджан предложил измерить знания об устойчивости климата посредством Программы международной оценки учащихся (PISA). Эта инициатива была оценена как показатель поддержки Азербайджаном глобальных стандартов климатического образования.
На совместном заседании также обсуждались такие вопросы, как повышение осведомленности о климате в школах, подготовка учителей в этой области и создание климатически устойчивых систем образования. В то же время были представлены стратегические подходы к приобретению важных навыков для зеленой экономики.
По итогам встречи были приняты Бакинские руководящие принципы устойчивости к изменению климата для человеческого развития. Эти принципы отражают комплексный подход к борьбе с последствиями изменения климата, подчеркивая важность образования.