Həsən Həsənli "Adaptasiya və ambisiya kimi təhsil: Ətraf mühit təhsilinə yeni yanaşma" tədbirində çıxış edib
Noyabrın 13-də BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində "Adaptasiya və ambisiya kimi təhsil: Ətraf mühit təhsilinə yeni yanaşma" mövzusunda tədbir keçirilib.
İqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə təhsilin roluna həsr olunmuş tədbirdə təhsilin davamlı inkişafı və ekoloji problemlərin həllindəki əhəmiyyəti müzakirə edilib.
Tədbirdə çıxış edən elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli təhsilin iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizədə əhəmiyyətli rolunu diqqətə çatdırıb.Son illərdə ölkəmizin təhsil sisteminə iqlim və ətraf mühit mövzularının inteqrasiyasına xüsusi diqqət ayrıldığını vurğulayan Həsən Həsənli qeyd edib ki, bütün bunlar şagirdlərimizin ətraf mühit problemlərinə və dayanıqlılığa töhfə verməsinə hesablanıb.Azərbaycanda uğurla tətbiq olunan STEAM təhsili şagirdlərin yaşıl enerji, dayanıqlılıq və yeni texnologiyalarla bağlı real layihələr üzərində işləməsinə imkan yaradır.
Həsən Həsənli çıxışında təhsil prosesində iqlim dəyişikliyi mövzusunu tədris etmək üçün müəllimlərin peşəkar bacarıqlarının inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Nazir müavini həmçinin ali təhsildə iqlim həllərinə dair tədqiqatların təşviq edildiyini və COP29 çərçivəsində dayanıqlılıq mövzusunda müzakirələrin davam etdiriləcəyini bildirib.

Hasan Hasanli Speaks at the Event "Education as Adaptation and Ambition: A New Approach to Environmental Education"
On November 13, as part of the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), an event titled "Education as Adaptation and Ambition: A New Approach to Environmental Education" was held.
The event, dedicated to the role of education in combating climate change, focused on the importance of education in sustainable development and addressing environmental challenges.
Speaking at the event, Hasan Hasanli, Deputy Minister of Science and Education, emphasized the significant role of education in the fight against climate change. He highlighted that in recent years, special attention has been given to integrating climate and environmental topics into Azerbaijan’s education system, aimed at fostering students' contributions to addressing environmental issues and promoting sustainability. Hasan Hasanli also noted that the successful implementation of STEAM education in Azerbaijan enables students to work on real-world projects related to green energy, sustainability, and new technologies.
During his speech, Hasan Hasanli stressed the importance of enhancing teachers' professional skills to incorporate climate change topics into the education process.
The Deputy Minister also mentioned that research on climate solutions is being promoted in higher education and that discussions on sustainability would continue within the framework of COP29.