COP29 çərçivəsində şagirdlərin iqlim savadlılığının ölçülməsinə dair təşəbbüs müzakirə ediləcək
Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Elm və Təhsil Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə keçiriləcək tədbirlərdə yaşıl təhsil, şagirdlərin ətraf mühit savadlılığı, təhsilin iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə rolu və digər mövzularda müzakirələr aparılacaq.
Noyabrın 18-də COP29 Sədrliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, UNESCO, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) tərəfdaşlığı ilə müxtəlif ölkələrin təhsil nazirlərinin iştirakı ilə “Təhsilin yaşıllaşdırılması və iqlim dayanıqlılığı”, “Beynəlxalq qiymətləndirmə çərçivəsində ətraf mühit savadlılığının ölçülməsi” mövzularında panellər təşkil ediləcək. COP29 çərçivəsində həmçinin BMT-nin 2022-ci ildə başlatdığı və 90-dan çox ölkənin qoşulduğu "Greening Education Partnership" təşəbbüsünün ikinci dəfə illik iclasının keçirilməsi nəzərdə tutulur.
“Beynəlxalq qiymətləndirmə çərçivəsində ətraf mühit savadlılığının ölçülməsi” mövzusunda keçiriləcək paneldə Beynəlxalq Şagird Qiymətləndirilməsi Proqramı (PISA) vasitəsilə məktəblilərin iqlim savadlılığının ölçülməsinə dair Elm və Təhsil Nazirliyinin irəli sürdüyü təşəbbüs müzakirə ediləcək. Belə ki, Elm və Təhsil Nazirliyi İƏİT ilə birgə 2029-cu ildə həyata keçiriləcək növbəti PISA üçün iqlim savadlılığına dair səriştəəsaslı ölçmə və qiymətləndirmə çərçivəsinin hazırlanması təşəbbüsünü irəli sürüb.
“Təhsilin yaşıllaşdırılması və iqlim dayanıqlılığı” mövzusunda keçiriləcək paneldə isə Elm və Təhsil Nazirliyi UNESCO ilə birgə təhsilin yaşıllaşdırılması, hər bir şagirdin iqlim dayanıqlılığına hazır vəziyyətə gətirilməsinə dair müzakirə platforması təşkil edəcək. Bu müzakirə özündə məktəblər, kurikulum, şagirdlərin bilik və bacarıqlarının ölçülməsi, müəllim hazırlığı kimi vacib komponentləri əks etdirəcək.
Qeyd edək ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının məhz Azərbaycanda keçirilən sessiyasının (COP29) gündəliyində təhsilə xüsusi yer ayrılıb. Belə ki, müzakirə mövzularından biri olan PISA qiymətləndirmələrinə iqlim savadlılığı üzrə göstəricilərin daxil edilməsinə dair Azərbaycanın təşəbbüsü müxtəlif ölkələrin təhsil sistemlərində iqlim məlumatlılığının artırılmasına xidmət göstərəcək.

During COP29, a key focus will be placed on an initiative to evaluate climate literacy among students.
As part of the 29th session of the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), events co-hosted by the Ministry of Science and Education will address critical themes, including green education, environmental literacy among students, and the essential role of education in combating climate change.
On November 18, 2024, COP29 Presidency, Ministry of Education and Science of Azerbaijan Republic in partnership with UNESCO and OECD will organise roundtables on “Greening Education and Climate Resilience” and “Measuring Environmental Literacy in International Assessments,” with participation from education ministers representing various countries. Within the scope of these discussions, the second annual meeting of the “Greening Education Partnership”—an initiative launched by the United Nations in 2022 and supported by over 90 countries—will also be held.
Recognizing education’s vital role in addressing climate change, the Ministry of Science and Education, in collaboration with UNESCO, will establish a multi-stakeholder platform to discuss greening education as part of Azerbaijan’s hosting of COP29. The discussions will address crucial components such as school infrastructure, curriculum development, student competencies, and teacher training to ensure students are prepared for a climate-resilient future.
The Ministry of Science and Education’s proposal to measure students’ climate literacy through PISA will be a focal point of discussion. Together with the OECD, the Ministry has proposed developing a new competency-based assessment framework on climate literacy, to be implemented in the 2029 PISA cycle. This initiative aims to incorporate climate literacy and skills into all PISA assessment criteria (reading, mathematics, and science), aligning core learning with the goals of climate resilience.
It is notable that the COP29 agenda, hosted by Azerbaijan, places a strong emphasis on education within the context of climate resilience, underlining the country’s commitment to global climate and sustainability goals. Azerbaijan’s initiative to incorporate climate literacy indicators into PISA assessments, a key topic of discussion, aims to promote climate awareness across the education systems of multiple countries.