COP29 çərçivəsində şagirdlərin iqlim savadlılığının ölçülməsinə dair təşəbbüs müzakirə ediləcək
Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Elm və Təhsil Nazirliyinin tərəfdaşlığı ilə keçiriləcək tədbirlərdə yaşıl təhsil, şagirdlərin ətraf mühit savadlılığı, təhsilin iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə rolu və digər mövzularda müzakirələr aparılacaq.
Noyabrın 18-də COP29 Sədrliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, UNESCO, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (İƏİT) tərəfdaşlığı ilə müxtəlif ölkələrin təhsil nazirlərinin iştirakı ilə “Təhsilin yaşıllaşdırılması və iqlim dayanıqlılığı”, “Beynəlxalq qiymətləndirmə çərçivəsində ətraf mühit savadlılığının ölçülməsi” mövzularında panellər təşkil ediləcək. COP29 çərçivəsində həmçinin BMT-nin 2022-ci ildə başlatdığı və 90-dan çox ölkənin qoşulduğu "Greening Education Partnership" təşəbbüsünün ikinci dəfə illik iclasının keçirilməsi nəzərdə tutulur.
“Beynəlxalq qiymətləndirmə çərçivəsində ətraf mühit savadlılığının ölçülməsi” mövzusunda keçiriləcək paneldə Beynəlxalq Şagird Qiymətləndirilməsi Proqramı (PISA) vasitəsilə məktəblilərin iqlim savadlılığının ölçülməsinə dair Elm və Təhsil Nazirliyinin irəli sürdüyü təşəbbüs müzakirə ediləcək. Belə ki, Elm və Təhsil Nazirliyi İƏİT ilə birgə 2029-cu ildə həyata keçiriləcək növbəti PISA üçün iqlim savadlılığına dair səriştəəsaslı ölçmə və qiymətləndirmə çərçivəsinin hazırlanması təşəbbüsünü irəli sürüb.
“Təhsilin yaşıllaşdırılması və iqlim dayanıqlılığı” mövzusunda keçiriləcək paneldə isə Elm və Təhsil Nazirliyi UNESCO ilə birgə təhsilin yaşıllaşdırılması, hər bir şagirdin iqlim dayanıqlılığına hazır vəziyyətə gətirilməsinə dair müzakirə platforması təşkil edəcək. Bu müzakirə özündə məktəblər, kurikulum, şagirdlərin bilik və bacarıqlarının ölçülməsi, müəllim hazırlığı kimi vacib komponentləri əks etdirəcək.
Qeyd edək ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının məhz Azərbaycanda keçirilən sessiyasının (COP29) gündəliyində təhsilə xüsusi yer ayrılıb. Belə ki, müzakirə mövzularından biri olan PISA qiymətləndirmələrinə iqlim savadlılığı üzrə göstəricilərin daxil edilməsinə dair Azərbaycanın təşəbbüsü müxtəlif ölkələrin təhsil sistemlərində iqlim məlumatlılığının artırılmasına xidmət göstərəcək.

Инициатива по измерению климатической грамотности учеников будет обсуждаться в рамках COP29
В ходе 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в партнёрстве с Министерством науки и образования пройдут дискуссии по зелёному образованию, экологической грамотности учащихся, роли образования в борьбе с изменением климата, а также на другие темы.
18 ноября под председательством  COP29 при поддержке  Министерства науки и образования, ЮНЕСКО и  Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) будут организованы панельные дискуссии на темы: «Озеленение образования и климатическая устойчивость» и «Измерение экологической грамотности в рамках международной оценки» с участием министров образования различных стран. В рамках мероприятия также запланировано ежегодное собрание инициативы «Партнерство по экологическому образованию», запущенной ООН в 2022 году, к которой присоединились более 90 стран.
В рамках панельной дискуссии «Измерение экологической грамотности в рамках международной оценки» будет обсуждена инициатива Министерства науки и образования по измерению климатической грамотности учеников посредством Международной программы оценки учащихся (PISA). Министерство науки и образования совместно с ОЭСР  выдвинуло инициативу по разработке новой системы измерения и оценки климатической грамотности на основе компетенций для следующего оценивания PISA, которое состоится в 2029 году.
В рамках панели «Озеленение образования и климатическая устойчивость» Министерство науки и образования совместно с ЮНЕСКО организует дискуссию  посвященную озеленению  образования и подготовке каждого учашегося к адаптации к изменению климата. Это обсуждение будет отражать такие важные компоненты, как школа, учебная программа, знания и навыки учащихся, а также подготовка учителей.
Подчеркнем, что образование занимает особое место в повестке сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), проходящей в Азербайджане. Таким  образом, инициатива по включению показателей климатической грамотности в оценку PISA, послужит повышению осведомленности о климате в образовательных системах по всему миру.