Nazir müavini Firudin Qurbanov Sankt-Peterburq şəhərinə səfər edib
5-6 noyabr tarixlərində elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin 300 illik yubileyi ilə əlaqədar Rusiya Federasiyasının Sankt-Peterburq şəhərinə səfər edib. Səfərin məqsədi Rusiya-Azərbaycan Forumunun nəticələri əsasında iki ölkənin ali təhsil müəssisələri ilə yaxından tanışlıq və əməkdaşlıq perspektivlərini müəyyən etməkdir.
Nümayəndə heyətinin tərkibində Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ülkər Səttarova, Elm və Təhsil Nazirliyinin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Simuzər Feyzullayeva, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru Ədalət Muradov, Bakı Mühəndislik Universitetinin rektoru Yaqub Piriyev və Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru Rüfət Əzizov yer alıb.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin rektoru Nikolay Kropaçev ilə görüş keçirib. Görüş zamanı iki ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Eyni zamanda, təcrübə mübadiləsinin aparılması məqsədilə Sankt-Peterburq Dövlət Universitetinin tətbiqi kibernetika, geofizika, iqtisadiyyat, sistem proqramlaşdırılması və digər kafedralarının nümayəndələri ilə görüşlər keçirilib və fəaliyyətləri barədə təqdimatlar edilib.

Заместитель министра Фирудин Гурбанов посетил Санкт-Петербург
5-6 ноября делегация во главе с заместителем министра науки и образования Фирудином Гурбановым посетила город Санкт-Петербург (Россия) в связи с 300-летием Санкт-Петербургского государственного университета. Цель визита - знакомство с высшими учебными заведениями двух стран и определение перспектив сотрудничества по итогам российско-азербайджанского форума.
В состав делегации вошли директор Государственного агентства по науке и высшему образованию Улькар Саттарова, начальник отдела международного сотрудничества Министерства науки и образования Симузер Фейзуллаева, ректор Азербайджанского государственного экономического университета Адалат Мурадов, ректор Бакинского инженерного университета Ягуб Пириев и ректор Сумгаитского государственного университета Руфат Азизов.
В рамках визита делегация встретилась с ректором СПбГУ Николаем Кропачевым. В ходе встречи были обсуждены перспективы сотрудничества между высшими учебными заведениями двух стран.
Также в целях обмена опытом были проведены встречи с представителями кафедр прикладной кибернетики, геофизики, экономики, системного программирования и других кафедр СПбГУ и сделаны презентации об их деятельности.