Elm və təhsil naziri UNESCO-nun Qlobal Təhsil Görüşündə çıxış edib
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti UNESCO-nun Qlobal Təhsil Görüşündə iştirak üçün Braziliyanın Fortaleza şəhərində səfərdədir.
Tədbirin ilk günündə nümayəndə heyəti Qlobal Təhsil Monitorinqi Hesabatının təqdimatında, eləcə də təhsildə bərabərlik və inklüzivlik, təhsil, elm və texnologiya kimi bir sıra plenar sessiyalarda iştirak edib.
Oktyabrın 31-də Emin Əmrullayev tədbirin iqlim və ətraf mühit mövzusuna həsr olunmuş sessiyasında bağlanış nitqi ilə çıxış edib. Sessiyadakı çıxışında nazir Azərbaycanda həyata keçirilən yaşıl təhsil və iqlim təhsili siyasəti haqqında məlumat verib və ölkəmizin uğurlu təcrübələrini bölüşüb. Emin Əmrullayev həmçinin tezliklə ölkəmizdə keçiriləcək COP29-un əhəmiyyətini vurğulayıb və auditoriya iştirakçılarını bu tədbirdə iştiraka dəvət edib.
31 oktyabr – 1 noyabr tarixlərində keçirilən UNESCO-nun Qlobal Təhsil Görüşündə təşkilata üzv ölkələrin təhsil və maliyyə nazirləri, UNESCO-nun baş direktorunun təhsil üzrə müavini Stefaniya Ciannini və bir sıra təşkilatların rəsmiləri iştirak edirlər.

Minister of Science and Education addresses UNESCO’s Global Education Meeting
A delegation led by the Minister of Science and Education, Emin Amrullayev, is visiting the Brazilian city of Fortaleza to participate in the UNESCO’s Global Education Meeting.
On the first day of the event, the delegation participated in the launch of the Global Education Monitoring Report as well as in a number of plenary sessions such as equity and inclusion in education, education, science and technology.
On 31 October, Emin Amrullayev delivered a closing speech at the session on climate and environment. In his speech at the session, the Minister informed about the green education and climate education policies implemented in Azerbaijan and shared the successful experiences of our country. Emin Amrullayev also stressed the importance of COP-29, which will be held in our country soon, and invited the audience to participate in the event.
Ministers of education and finance from UNESCO member states, UNESCO Assistant Director-General for Education Stefania Giannini and officials from a number of organisations are taking part in the UNESCO’s Global Education Meeting, which runs from 31 October to 1 November.