Beynəlxalq Yaşıl SAF 2024-ün qalibləri mükafatlandırılıb
Bağlanış mərasimində elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə "STEAM Azərbaycan" layihəsinin rəhbəri İqrar Nəzərov çıxış edərək yarışların nəticələrinə dair hesabatı diqqətə çatdırıb.
Ardınca Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalına dair videoicmal nümayiş etdirilib.
Daha sonra qalib komandalara mükafatlar təqdim olunub.
Tədbir bədii hissə ilə başa çatıb.
Qeyd edək ki, sözügedən festival Elm və Təhsil Nazirliyi və COP29 Sədrliyinin dəstəyi, “STEAM Azərbaycan” layihəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilib.  Festivalın final mərhələsində ümumilikdə 244 komanda üzrə 900-dən çox iştirakçı yarışıb və onlardan 146-sı Böyük Britaniya, Türkiyə, Pakistan, Qazaxıstan, Çexiya, Slovakiya və ABŞ daxil olmaqla 15 ölkəni təmsil edib. Festival çərçivəsində “Yaşıl təşəbbüslər”, “Yaşıl kodlaşdırma”, “Dron texnologiyaları”, “Bizim peykimiz”, “Robotların mübarizəsi”, “Gələcəyin mühəndisləri”  və s. kimi mövzularda 9 kateqoriya üzrə yarış və sərgi-yarışlar təşkil olunub.
Builki festivalın məqsədi ənənəvi olaraq STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, təhsilalanlar arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı təhsilalanların aşkara çıxarılması ilə yanaşı, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi və 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar STEAM əsaslı yanaşmanın tətbiqi vasitəsilə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, su ehtiyatları və alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadəyə dair innovativ həll yollarının, eləcə də layihələrin hazırlanmasını təşviq etmək olub.

International Green SAF 2024 winners awarded
Deputy Minister of Science and Education Firudin Gurbanov, First Deputy Minister of Economy Elnur Aliyev and other guests attended the closing ceremony.
First, the head of the project, “Steam Azerbaijan”, Igrar Nazarov, made a report on the results of the competition.
Then a video message for the International Festival of Green Steam Azerbaijan was shown.
Then prizes were awarded to the winning teams.
The event ended with an artistic part.
It should be noted that this festival was held with the support of the Ministry of Science and Education and the COP29 Chairmanship, with the organisation of the Steam Azerbaijan project. More than 900 participants from 244 teams took part in the final stage of the festival, 146 of which represented 15 countries, including the United Kingdom, Turkey, Pakistan, Turkmenistan, Kazakhstan, the Czech Republic, Slovakia and the USA. The festival includes events such as 'Green Initiatives', 'Green Coding', 'Drone Technology', 'Our Satellite', 'Robot Battle', 'Engineers of the Future' and others. Competitions and exhibitions were organised in 9 categories.
Within the framework of the festival, there were organized competitions and contest-exhibitions in nine categories, covering topics such as “Green initiatives”, Green coding”, “Hydrogen car racing”, “Drone technology”, “Our satellite”, “Robot fighting”, “Engineers of the future” and others.
The main goal of this year's festival is to promote STEAM learning, develop 21st century skills among students, identify creative individuals, and, taking into account the holding of COP29 in Azerbaijan and the announcement of 2024 as the ‘Year of Solidarity for a Green World’, prepare innovative solutions and projects for environmental improvement, efficient use of water resources and alternative energy sources using STEAM-based approaches.