Beynəlxalq Yaşıl SAF 2024-ün qalibləri mükafatlandırılıb
Bağlanış mərasimində elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, iqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə "STEAM Azərbaycan" layihəsinin rəhbəri İqrar Nəzərov çıxış edərək yarışların nəticələrinə dair hesabatı diqqətə çatdırıb.
Ardınca Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalına dair videoicmal nümayiş etdirilib.
Daha sonra qalib komandalara mükafatlar təqdim olunub.
Tədbir bədii hissə ilə başa çatıb.
Qeyd edək ki, sözügedən festival Elm və Təhsil Nazirliyi və COP29 Sədrliyinin dəstəyi, “STEAM Azərbaycan” layihəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilib.  Festivalın final mərhələsində ümumilikdə 244 komanda üzrə 900-dən çox iştirakçı yarışıb və onlardan 146-sı Böyük Britaniya, Türkiyə, Pakistan, Qazaxıstan, Çexiya, Slovakiya və ABŞ daxil olmaqla 15 ölkəni təmsil edib. Festival çərçivəsində “Yaşıl təşəbbüslər”, “Yaşıl kodlaşdırma”, “Dron texnologiyaları”, “Bizim peykimiz”, “Robotların mübarizəsi”, “Gələcəyin mühəndisləri”  və s. kimi mövzularda 9 kateqoriya üzrə yarış və sərgi-yarışlar təşkil olunub.
Builki festivalın məqsədi ənənəvi olaraq STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, təhsilalanlar arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı təhsilalanların aşkara çıxarılması ilə yanaşı, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi və 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar STEAM əsaslı yanaşmanın tətbiqi vasitəsilə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, su ehtiyatları və alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadəyə dair innovativ həll yollarının, eləcə də layihələrin hazırlanmasını təşviq etmək olub.

Награждены победители Международного Зеленого фестиваля SAF 2024
В церемонии закрытия приняли участие заместитель министра науки и образования Фирудин Гурбанов, первый заместитель министра экономики Эльнур Алиев и другие гости.
Сначала выступил руководитель проекта STEAM Азербайджан Играр Назаров и обратил внимание на отчет по итогам соревнований.
Далее был показан видеообзор Международного фестиваля Green STEAM Азербайджан. Затем командам-победителям были вручены призы.
Мероприятие завершилось художественными выступлениями.
Отметим, что фестиваль прошел при поддержке Министерства науки и образования и председательства COP29. В финальном этапе фестиваля соревновались более 900 участников из 244 команд. Из них 146 представляли 15 стран, в том числе Великобританию, Турцию, Пакистан, Казахстан, Чехию, Словакию и США. Конкурсы были организованы в 9 номинациях по таким темам, как «Зеленые инициативы», «Зеленое кодирование», «Дроновые технологии», «Наш спутник», «Битва роботов», «Инженеры будущего» и др.
Основной целью фестиваля в этом году является продвижение STEAM-обучения, развитие навыков XXI века среди учащихся, выявление творческих личностей, а также, учитывая проведение COP29 в Азербайджане и объявление 2024 года "Годом солидарности ради зеленого мира", подготовка инновационных решений и проектов по оздоровлению окружающей среды, эффективному использованию водных ресурсов и альтернативных источников энергии с применением подходов, основанных на STEAM.