Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalının açılış mərasimi keçirilib
Elm və Təhsil Nazirliyi və COP29 Sədrliyinin dəstəyi, “STEAM Azərbaycan” layihəsinin təşkilatçılığı ilə oktyabrın 24-də Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalının açılış mərasimi keçirilib.
Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən tədbirdə dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin nümayəndələri, ali təhsil və elmi müəssisələrin rəhbərləri, tanınmış ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan mərasimdə əvvəlcə festivala dair videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev festivalın təhsil sahəsində nüfuzlu və əhəmiyyətli bir tədbir olduğunu diqqətə çatdırıb. Nazir STEAM-in tədrisində əsas məqsədin gələcək nəsli yeni çağırışlara hazırlamaq olduğunu vurğulayıb və bildirib ki, builki festival şagirdlərdə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması barədə fikirlərin formalaşmasına kömək edəcək.
Nazir çıxışının sonunda iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə iştirak edən BMT-nin iqlim dəyişmələri üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai öz növbəsində bildirib ki, COP29 ərəfəsində keçirilən builki festivalda əsas diqqətin yaşıl texnologiyalara yönəldilməsi mühüm əhəmiyyətə malikdir. Nigar Arpadarai STEAM təhsil metodunun sinergetik potensialı sayəsində iqlim dəyişmələrinin təsirlərini yumşaltmağın mümkünlüyünə də toxunub.
Daha sonra çıxış edən "STEAM Azərbaycan" layihəsinin rəhbəri İqrar Nəzərov bildirib ki, festivalın final mərhələsinə ümumilikdə 244 komanda üzrə 900-dən çox iştirakçı qoşulub və onlardan 146-sı Böyük Britaniya, Türkiyə, Pakistan, Türkmənistan, Qazaxıstan, Çexiya, Slovakiya və ABŞ daxil olmaqla 15 ölkəni təmsil edir. Layihə rəhbəri məzmunun hazırlanması və iştirakçıların qiymətləndirilməsi prosesində 10 ölkədən 17 münsifin iştirak etdiyini bildirib. İqrar Nəzərovun sözlərinə görə, festival çərçivəsində “Yaşıl təşəbbüslər”, “Yaşıl kodlaşdırma”, “Dron texnologiyaları”, “Bizim peykimiz”, “Robotların mübarizəsi”, “Gələcəyin mühəndisləri” və s. kimi mövzularda 9 kateqoriya üzrə yarış və sərgi-yarışlar təşkil olunacaq.
İqrar Nəzərov STEAM layihəsinin hazırda ölkə üzrə 398 məktəb və 252 711 şagirdi əhatə etdiyini, 20-dən çox STEAM mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb. İqrar Nəzərov həmçinin qeyd edib ki, layihə üzrə şagird sayının 2026-cı ilə kimi 300 minə çatdırılması nəzərdə tutulur.
Çıxışlardan sonra iştirakçıların festivala hazırlıq mərhələsini əks etdirən videoçarx təqdim olunub.
Daha sonra festivalda iştirak edən yerli və xarici komandaların təqdimatı keçirilib.
Açılış mərasimi bədii hissə ilə yekunlaşdırılıb.
Qeyd edək ki, festival 24 – 25 oktyabr tarixlərində keçiriləcək.
İki gün davam edəcək festivalda iştirakçılar COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən keçirilən iqlim dəyişmələri və dayanıqlılıq mövzularında təlimlərə də cəlb olunacaqlar.
Builki festivalın məqsədi ənənəvi olaraq STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, təhsilalanlar arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı təhsilalanların aşkara çıxarılması ilə yanaşı, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi və 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar STEAM əsaslı yanaşmanın tətbiqi vasitəsilə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, su ehtiyatları və alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadəyə dair innovativ həll yollarının, eləcə də layihələrin hazırlanmasını təşviq etməkdir.

Состоялось открытие Международного Зеленого STEAM Фестиваля Азербайджана
На церемонии, прошедшей в Бакинском Экспо Центре, присутствовали государственные чиновники, депутаты, представители COP29, руководители высших учебных и научных учреждений, известные общественные деятели и другие гости.
Церемония началась с исполнения государственного гимна, после чего был показан видеоролик, посвященный фестивалю.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев, выступая на мероприятии, подчеркнул, что фестиваль является значимым и престижным событием в сфере образования. Он отметил, что проект "STEAM Азербайджан" играет важную роль в образовании страны, а основная цель STEAM-обучения — подготовить молодое поколение к новым вызовам. В конце своего выступления министр пожелал участникам успехов.
Участница мероприятия, лидер высокого уровня ООН по климату на СОР29 Нигяр Арпадараи, в свою очередь, отметила, что внимание к зеленым технологиям в рамках STEAM фестиваля, проводимого накануне COP29, имеет важное значение. Она также подчеркнула, что благодаря синергетическому потенциалу метода STEAM можно смягчить последствия изменения климата.
Далее руководитель проекта "STEAM Азербайджан" Играр Назаров сообщил, что в финальном этапе фестиваля участвуют более 900 человек из 244 команд, из которых 146 представляют 15 стран, включая Великобританию, Турцию, Пакистан, Туркменистан, Казахстан, Чехию, Словакию и США. В состав жюри вошли 17 судей из 10 стран, таких как Дания, Словакия, Канада и Турция. По словам Назарова, в рамках фестиваля будут организованы соревнования и выставки по 9 категориям, охватывающим такие темы, как "Зеленые инициативы", "Зеленое программирование", "Гонки на водородных машинах", "Технологии дронов", "Наш спутник", "Борьба роботов", "Инженеры будущего" и другие.
Назаров отметил, что проект STEAM в настоящее время охватывает 398 школ и 252 711 учеников по всей стране, и более 20 STEAM центров уже функционируют. Также планируется, что к 2026 году количество учеников, участвующих в проекте, достигнет 300 тысяч.
После выступлений был представлен видеоролик, отражающий подготовку участников фестиваля, а затем состоялась презентация команд. Открытие завершилось художественной частью.
Фестиваль пройдет 24-25 октября. В течение двух дней участники также примут участие в тренингах, посвященных изменению климата и устойчивости, организованных специалистами Операционной компании COP29 Азербайджан.
Основной целью фестиваля в этом году является продвижение STEAM-обучения, развитие навыков XXI века среди учащихся, выявление творческих личностей, а также, учитывая проведение COP29 в Азербайджане и объявление 2024 года "Годом солидарности ради зеленого мира", подготовка инновационных решений и проектов по оздоровлению окружающей среды, эффективному использованию водных ресурсов и альтернативных источников энергии с применением подходов, основанных на STEAM.