Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalının açılış mərasimi keçirilib
Elm və Təhsil Nazirliyi və COP29 Sədrliyinin dəstəyi, “STEAM Azərbaycan” layihəsinin təşkilatçılığı ilə oktyabrın 24-də Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalının açılış mərasimi keçirilib.
Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən tədbirdə dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin nümayəndələri, ali təhsil və elmi müəssisələrin rəhbərləri, tanınmış ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan mərasimdə əvvəlcə festivala dair videoçarx nümayiş etdirilib.
Tədbirdə çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev festivalın təhsil sahəsində nüfuzlu və əhəmiyyətli bir tədbir olduğunu diqqətə çatdırıb. Nazir STEAM-in tədrisində əsas məqsədin gələcək nəsli yeni çağırışlara hazırlamaq olduğunu vurğulayıb və bildirib ki, builki festival şagirdlərdə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması barədə fikirlərin formalaşmasına kömək edəcək.
Nazir çıxışının sonunda iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə iştirak edən BMT-nin iqlim dəyişmələri üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai öz növbəsində bildirib ki, COP29 ərəfəsində keçirilən builki festivalda əsas diqqətin yaşıl texnologiyalara yönəldilməsi mühüm əhəmiyyətə malikdir. Nigar Arpadarai STEAM təhsil metodunun sinergetik potensialı sayəsində iqlim dəyişmələrinin təsirlərini yumşaltmağın mümkünlüyünə də toxunub.
Daha sonra çıxış edən "STEAM Azərbaycan" layihəsinin rəhbəri İqrar Nəzərov bildirib ki, festivalın final mərhələsinə ümumilikdə 244 komanda üzrə 900-dən çox iştirakçı qoşulub və onlardan 146-sı Böyük Britaniya, Türkiyə, Pakistan, Türkmənistan, Qazaxıstan, Çexiya, Slovakiya və ABŞ daxil olmaqla 15 ölkəni təmsil edir. Layihə rəhbəri məzmunun hazırlanması və iştirakçıların qiymətləndirilməsi prosesində 10 ölkədən 17 münsifin iştirak etdiyini bildirib. İqrar Nəzərovun sözlərinə görə, festival çərçivəsində “Yaşıl təşəbbüslər”, “Yaşıl kodlaşdırma”, “Dron texnologiyaları”, “Bizim peykimiz”, “Robotların mübarizəsi”, “Gələcəyin mühəndisləri” və s. kimi mövzularda 9 kateqoriya üzrə yarış və sərgi-yarışlar təşkil olunacaq.
İqrar Nəzərov STEAM layihəsinin hazırda ölkə üzrə 398 məktəb və 252 711 şagirdi əhatə etdiyini, 20-dən çox STEAM mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb. İqrar Nəzərov həmçinin qeyd edib ki, layihə üzrə şagird sayının 2026-cı ilə kimi 300 minə çatdırılması nəzərdə tutulur.
Çıxışlardan sonra iştirakçıların festivala hazırlıq mərhələsini əks etdirən videoçarx təqdim olunub.
Daha sonra festivalda iştirak edən yerli və xarici komandaların təqdimatı keçirilib.
Açılış mərasimi bədii hissə ilə yekunlaşdırılıb.
Qeyd edək ki, festival 24 – 25 oktyabr tarixlərində keçiriləcək.
İki gün davam edəcək festivalda iştirakçılar COP29 Azərbaycan Əməliyyat Şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən keçirilən iqlim dəyişmələri və dayanıqlılıq mövzularında təlimlərə də cəlb olunacaqlar.
Builki festivalın məqsədi ənənəvi olaraq STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, təhsilalanlar arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı təhsilalanların aşkara çıxarılması ilə yanaşı, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi və 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar STEAM əsaslı yanaşmanın tətbiqi vasitəsilə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, su ehtiyatları və alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadəyə dair innovativ həll yollarının, eləcə də layihələrin hazırlanmasını təşviq etməkdir.

The opening ceremony of the International Green STEAM Azerbaijan Festival was held on October 24. The event, organized within the STEAM Azerbaijan project, is supported by the Ministry of Science and Education of Azerbaijan and the COP29 Presidency.
The ceremony, held at the Baku Expo Centre, was attended by government officials, members of parliament, COP29 representatives, heads of higher education and scientific institutions, prominent public figures and other guests.
The ceremony began with the singing of the national anthem, followed by a video dedicated to the festival.
Speaking at the event, Minister of Science and Education Emin Amrullayev said that the festival was a significant and prestigious event in the field of education. He noted that the STEAM Azerbaijan project plays an important role in the country's education and that the main goal of STEAM education is to prepare the young generation for new challenges. At the end of his speech, the Minister wished the participants success.
For her part, senior UN climate change champion Nigar Arpadaray, who was present at the event, said that said the focus on green technologies in the STEAM Festival on the eve of COP29 was important. She also stressed that climate change can be mitigated through the synergy potential of the STEAM educational method.
STEAM Azerbaijan project manager Igrar Nazarov said that more than 900 people from 244 teams, 146 of which represent 15 countries, including the UK, Turkey, Pakistan, Turkmenistan, Kazakhstan, the Czech Republic, Slovakia and the USA, are taking part in the final stage of the festival. The jury consisted of 17 members from 10 countries, including Denmark, Slovakia, Canada and Turkey. According to Nazarov, the festival will organise competitions and exhibitions in nine categories, covering topics such as “Green initiatives”, Green programming”, “Hydrogen car racing”, “Drone technology”, “Our satellite”, “Robot fighting”, “engineers of the future and others.
Nazarov noted that the STEAM project currently covers 398 schools and 252,711 students across the country, and more than 20 STEAM centres are already operational. It is also planned that the number of students participating in the project will reach 300,000 by 2026.
After the speeches, a video clip reflecting the preparation of the festival participants was presented, followed by a presentation of the teams. The opening ceremony ended with an artistic part.
The festival will take place on 24 and 25 October. During the two days, participants will also attend training sessions on climate change and sustainability organised by COP29 Azerbaijan experts.
The main goal of this year's festival is to promote STEAM learning, develop 21st century skills among students, identify creative individuals, and, taking into account the holding of COP29 in Azerbaijan and the announcement of 2024 as the ‘Year of Solidarity for a Green World’, prepare innovative solutions and projects for environmental improvement, efficient use of water resources and alternative energy sources using STEAM-based approaches.