Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalı başladı
Elm və Təhsil Nazirliyinin və COP29 Sədrliyinin dəstəyi, “STEAM Azərbaycan” layihəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Beynəlxalq Yaşıl STEAM Azərbaycan Festivalı başlayıb.
Builki festivalın final mərhələsinə ümumilikdə 244 komanda üzrə 900-dən çox iştirakçı qatılıb və onlardan 146-sı Böyük Britaniya, Türkiyə, Pakistan, Türkmənistan, Qazaxıstan, Çexiya, Slovakiya və ABŞ də daxil olmaqla 15 ölkəni təmsil edir. Məzmunun hazırlanması və iştirakçıların qiymətləndirilmə prosesində Danimarka, Slovakiya, Kanada və Türkiyə daxil olmaqla, ümumilikdə 10 müxtəlif ölkədən 17 münsif iştirak edir.
Festival çərçivəsində 9 kateqoriya üzrə yarış və sərgi-yarışlar təşkil olunacaq ki, onlar da “Yaşıl təşəbbüslər”, “Yaşıl kodlaşdırma” “Hidrogen maşınların yarışı”, “Dron texnologiyaları”, “Bizim peykimiz”, “Robotların mübarizəsi”, “Gələcəyin mühəndisləri” və s. kimi mövzuları əhatə edəcək.
Qeyd edək ki, festival 24-25 oktyabr tarixlərində keçiriləcək.
Builki festivalın əsas məqsədi ənənəvi olaraq STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, təhsilalanlar arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı təhsilalanların aşkara çıxarılması ilə yanaşı, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi və 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi ilə əlaqədar STEAM əsaslı yanaşmanın tətbiqi ilə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, su ehtiyatlarından və alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadəyə dair innovativ həll yolları və layihələrin hazırlanmasını təşviq etməkdir.

The opening ceremony of the International Green STEAM Azerbaijan Festival was held on October 24 with the support of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the COP29 Presidency, and the organization of the "STEAM Azerbaijan" project.
More than 900 participants from a total of 244 teams are taking part in the final stage of this year's festival, with 146 of them representing 15 countries, including Great Britain, Turkey, Pakistan, Turkmenistan, Kazakhstan, the Czech Republic, Slovakia, and the United States. A total of 17 judges from 10 different countries including Denmark, Slovakia, Canada, and Turkey are involved in the content development and evaluation process of the participants.
Competitions and exhibition contests will be organized in nine categories within the festival, including "Green Initiatives," "Green Coding," "Hydrogen Machine Race," "Drone Technologies," "Our Satellite," "Robot Battle," and "Engineers of the Future".
It should be noted that the festival will take place on October 24-25.
The main goal of this year's festival is to traditionally promote STEAM-based education, develop 21st century skills among students, and reveal creative talent. In connection with the announcement of the "Year of Solidarity for the sake of the Green World" in our country and the hosting of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) in Azerbaijan in 2024, the festival aims to promote the development of innovative solutions and projects for the effective use of water resources, alternative energy sources, and environmental health by applying a STEAM-based approach.