“Özəl məktəbəqədər təhsil müəssisələri üçün qrant müsabiqəsi” çərçivəsində seçilmiş bağçaların siyahısı müəyyənləşdirilib
Elm və Təhsil Nazirliyi tərəfindən elan olunan “Özəl məktəbəqədər təhsil müəssisələri üçün qrant müsabiqəsi”nin birinci mərhələsi yekunlaşıb. Müsabiqə çərçivəsində növbəti mərhələyə buraxılan bağçaların siyahısı və həmin bağçalarda boş yerlərin sayı müəyyənləşdirilib.
Seçilmiş özəl bağçalara uşaqların qeydiyyatı www.bq.edu.az portalında 24 oktyabr saat 11:00-dan etibarən aktiv olacaq və 1 noyabr saat 17:00-dək davam edəcək.
Özəl məktəbəqədər təhsil müəssisəsinə yerləşdirilmiş uşaqların valideynləri və ya digər qanuni nümayəndələri tələb edilən sənədləri bağçaya təqdim etməli, özəl məktəbəqədər təhsil müəssisəsi ilə onlar arasında valideynin ödəyəcəyi aylıq təhsil haqqı məbləği də qeyd olunmaqla məktəbəqədər təhsil xidmətinin göstərilməsi barədə müqavilə bağlanılmalıdır.
Qeyd edək ki, qrant müsabiqəsinin əsas məqsədi 2024-2025-ci tədris ilində dövlət məktəbəqədər təhsil müəssisələrinə qəbul oluna bilməyən uşaqların seçilmiş özəl məktəbəqədər təhsil müəssisələrində boş qalan yerlərə cəlb edilməsi və onların təhsil haqlarının bir hissəsinin qrant vasitəsilə maliyyələşdirilməsindən ibarətdir. Bu qrant müsabiqəsi çərçivəsində seçilmiş özəl məktəbəqədər təhsil müəssisələrində məktəbəqədər təhsilə cəlb olunmuş hər bir uşağın aylıq təhsil haqqının 250 manat məbləğində olan hissəsinin qrant hesabına qarşılanması, qalan məbləğin isə valideyn tərəfindən ödənilməsi nəzərdə tutulub.

Определен перечень детских садов, отобранных в рамках «Грантового конкурса для частных дошкольных образовательных учреждений»
Завершен первый этап «Конкурса грантов для частных дошкольных образовательных учреждений», объявленного Министерством науки и образования. В рамках конкурса определен список детских садов, допущенных на следующий этап, и количество вакантных мест в этих детских садах.
Регистрация детей в избранные частные детские сады будет активна на портале www.bq.edu.az с 24 октября с 11:00 и продолжится до 1 ноября 17:00.
Родители или другие законные представители детей, должны представить в детский сад необходимые документы и между ними и частным дошкольным образовательным учреждением должен быть заключен договор об оказании услуг дошкольного образования и указана сумма ежемесячной платы за обучение.
Следует отметить, что основной целью конкурса является привлечение детей, которые не могут быть приняты в государственные дошкольные образовательные учреждения в 2024-2025 учебном году, на вакантные места в частные детские сады. Часть финансирования за обучение будет осуществляться за счет гранта.
В рамках данного грантового конкурса часть ежемесячной платы за обучение в размере 250 манатов за каждого ребенка будет выделяться за счет гранта, а оставшаяся сумма оплачиваться за счет средств родители.