“Pre-COP29” çərçivəsində “Dayanıqlı və davamlı gələcəyin gücləndirilməsi: iqlim fəaliyyətində insan inkişafının rolu” mövzusunda tədbir keçirilib
Oktyabrın 11-də “Pre-COP29” çərçivəsində “Dayanıqlı və davamlı gələcəyin gücləndirilməsi: iqlim fəaliyyətində insan inkişafının rolu” adlı tədbir təşkil olunub.
Tədbirdə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, UNESCO, BMT-nin İnkişaf Proqramı, UNICEF, Beynəlxalq Əmək Təşkilatı, Çoxtərəfli İnkişaf Bankları, eləcə də vətəndaş cəmiyyəti və xeyriyyə təşkilatları daxil olmaqla bir sıra qlobal tərəfdaşlarla məsləhətləşmələr yolu ilə hazırlanmış “İqlim dayanıqlığı üçün insan inkişafı üzrə Bakı təşəbbüsü” təqdim olunub və həmin istiqamətdə müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə insan inkişafının iqlim dayanıqlığı strategiyalarına inteqrasiyası ilə bağlı fikir mübadiləsinin aparılması üçün hökumətlərin, beynəlxalq təşkilat və vətəndaş cəmiyyətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan COP29-un baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyev sözügedən təşəbbüsün məqsədinin uşaq və gənclərin diqqət mərkəzində saxlanılması ilə təhsil, səhiyyə, sosial müdafiə, yaşıl iş yerləri və bacarıqlar vasitəsilə insan inkişafına dəstək vermək və bununla iqlim dəyişmələrinin təsirlərinə qarşı dayanıqlığı gücləndirmək olduğunu vurğulayıb.
BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreevanın moderatorluğu ilə keçirilmiş birinci paneldə elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli, UNICEF-in Azərbaycandakı nümayəndəsi Saca Faruq Abdullah, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Troy Duuli, COP29-un BMT-nin iqlim dəyişmələri üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının Azərbaycan üzrə koordinatoru Yaşar Həmzəyev və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycandakı Ölkə Ofisinin təmsilçisi Kamran Maşhadi iqlim dayanıqlığının formalaşdırılmasında təhsil, yaşıl iş yerləri və sağlamlığın mühüm rolu, eləcə də uşaq və gənclərin bu istiqamətdə fəaliyyətinə dəstək verilməsinin vacibliyi ətrafında müzakirə aparıblar.
Asiya İnkişaf Bankının Azərbaycan üzrə ölkə direktoru Sunniya Durrani-Camalın moderatorluğu ilə keçirilmiş ikinci panel iqlim fəaliyyətində insan inkişafı üçün maliyyələşdirmənin artırılmasına həsr olunub. Paneldə çıxış edən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Əmək Mərkəzinin direktoru Azər Bayramov, BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı rezident nümayəndəsi Alessandra Rokkasalvo, Dünya Bankının Cənubi Qafqazda insan inkişafı üzrə nümayəndəsi Ahmet Levent Yener, Qlobal Fondun özəl sektor üzrə rəhbəri Con Ferhörst, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Beynəlxalq siyasət və əlaqələndirmə departamentinin rəhbəri Can-Villem van de Ven və Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının qlobal iqlim siyasəti üzrə koordinatoru Bert De Vel davamlı və dayanıqlı gələcək üçün insan inkişafına investisiyaların artırılması məqsədilə innovativ maliyyələşdirmə mexanizmləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.

В рамках Pre-СОР29 прошло мероприятие на тему «Укрепления стабильного и устойчивого будущего: роль человеческого развития в климатической деятельности»
11 октября в рамках Pre-СОР29 прошло мероприятие под названием «Укрепление стабильного и устойчивого будущего: роль человеческого развития в климатической деятельности».
На мероприятии была представлена «Бакинская инициатива по человеческому развитию для климатической стабильности», подготовленная путем консультаций с глобальными партнерами, включая Всемирную организацию здравоохранения, ЮНЕСКО, Программу развития ООН, ЮНИСЕФ, Международную организацию труда и банки всестороннего развития, а также гражданское общество и благотворительные организации, и проведены обсуждения в этом направлении. Представители правительств, международных организаций и гражданского общества встретились на мероприятии для обмена мнениями об интеграции человеческого развития в стратегии устойчивости климата.
Открывая мероприятие вступительным словом, главный переговорщик СОР29 Ялчин Рафиев подчеркнул, что цель данной инициативы заключается в оказании поддержки человеческому развитию посредством образования, здравоохранения, социальной защиты, зеленых рабочих мест и навыков с сохранением в центре внимания детей и молодежи, и тем самым повышение устойчивости к воздействиям изменения климата.
На первой панельной дискуссии, проведенной под модераторством резидента-координатора ООН в Азербайджане Владанки Андреевой, заместитель министра науки и образования Азербайджанской Республики Гасан Гасанлы, представитель ЮНИСЕФ в Азербайджане Саджа Фаруг Абдулла, руководитель представительства Международной организации по миграции в Азербайджане Трой Дули, лидер высокого уровня COP29 ООН по изменению климата Нигяр Арпадараи, координатор Международной организации труда по Азербайджану Яшар Гамзаев и представитель Странового офиса Всемирной организации здравоохранения в Азербайджане Кямран Машхади обсудили важную роль образования, зеленых рабочих мест и здоровья в формировании устойчивости климата, а также важность поддержки детей и молодежи в этом направлении.
Вторая панельная дискуссия, проведенная под модераторством странового директора Азиатского банка развития по Азербайджану Суннии Дуррани-Джамал, была посвящена росту финансирования человеческого развития в климатической деятельности. Директор Центра труда Организации исламского сотрудничества Азер Байрамов, резидент-представитель Программы развития ООН в Азербайджане Алессандра Роккасальво, представитель Всемирного банка по человеческому развитию на Южном Кавказе Ахмет Левент Йенер, руководитель Глобального фонда по частному сектору Джон Фэйрхерст, глава Департамента международной политики и координации Европейского банка реконструкции и развития Жан-Виллем ван де Вен, и координатор по глобальной климатической политике Международной конфедерации профсоюзов Берт де Вель провели обмен мнениями об инновационных механизмах финансирования с целью расширения инвестиций в человеческое развитие для устойчивого и стабильного будущего.