“Pre-COP29” çərçivəsində “Dayanıqlı və davamlı gələcəyin gücləndirilməsi: iqlim fəaliyyətində insan inkişafının rolu” mövzusunda tədbir keçirilib
Oktyabrın 11-də “Pre-COP29” çərçivəsində “Dayanıqlı və davamlı gələcəyin gücləndirilməsi: iqlim fəaliyyətində insan inkişafının rolu” adlı tədbir təşkil olunub.
Tədbirdə Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, UNESCO, BMT-nin İnkişaf Proqramı, UNICEF, Beynəlxalq Əmək Təşkilatı, Çoxtərəfli İnkişaf Bankları, eləcə də vətəndaş cəmiyyəti və xeyriyyə təşkilatları daxil olmaqla bir sıra qlobal tərəfdaşlarla məsləhətləşmələr yolu ilə hazırlanmış “İqlim dayanıqlığı üçün insan inkişafı üzrə Bakı təşəbbüsü” təqdim olunub və həmin istiqamətdə müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə insan inkişafının iqlim dayanıqlığı strategiyalarına inteqrasiyası ilə bağlı fikir mübadiləsinin aparılması üçün hökumətlərin, beynəlxalq təşkilat və vətəndaş cəmiyyətlərinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan COP29-un baş danışıqçısı Yalçın Rəfiyev sözügedən təşəbbüsün məqsədinin uşaq və gənclərin diqqət mərkəzində saxlanılması ilə təhsil, səhiyyə, sosial müdafiə, yaşıl iş yerləri və bacarıqlar vasitəsilə insan inkişafına dəstək vermək və bununla iqlim dəyişmələrinin təsirlərinə qarşı dayanıqlığı gücləndirmək olduğunu vurğulayıb.
BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreevanın moderatorluğu ilə keçirilmiş birinci paneldə elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli, UNICEF-in Azərbaycandakı nümayəndəsi Saca Faruq Abdullah, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Troy Duuli, COP29-un BMT-nin iqlim dəyişmələri üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, Beynəlxalq Əmək Təşkilatının Azərbaycan üzrə koordinatoru Yaşar Həmzəyev və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının Azərbaycandakı Ölkə Ofisinin təmsilçisi Kamran Maşhadi iqlim dayanıqlığının formalaşdırılmasında təhsil, yaşıl iş yerləri və sağlamlığın mühüm rolu, eləcə də uşaq və gənclərin bu istiqamətdə fəaliyyətinə dəstək verilməsinin vacibliyi ətrafında müzakirə aparıblar.
Asiya İnkişaf Bankının Azərbaycan üzrə ölkə direktoru Sunniya Durrani-Camalın moderatorluğu ilə keçirilmiş ikinci panel iqlim fəaliyyətində insan inkişafı üçün maliyyələşdirmənin artırılmasına həsr olunub. Paneldə çıxış edən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Əmək Mərkəzinin direktoru Azər Bayramov, BMT-nin İnkişaf Proqramının Azərbaycandakı rezident nümayəndəsi Alessandra Rokkasalvo, Dünya Bankının Cənubi Qafqazda insan inkişafı üzrə nümayəndəsi Ahmet Levent Yener, Qlobal Fondun özəl sektor üzrə rəhbəri Con Ferhörst, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Beynəlxalq siyasət və əlaqələndirmə departamentinin rəhbəri Can-Villem van de Ven və Beynəlxalq Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının qlobal iqlim siyasəti üzrə koordinatoru Bert De Vel davamlı və dayanıqlı gələcək üçün insan inkişafına investisiyaların artırılması məqsədilə innovativ maliyyələşdirmə mexanizmləri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.

Pre-COP29 hosted an event titled “Empowering Resilient and Sustainable Future: The Role of Human Development in Climate Action”
The COP29 Presidency hosted a landmark event titled “Empowering Resilient and Sustainable Future: The Role of Human Development in Climate Action” at the Heydar Aliyev Center on 11 October 2024, within the framework of Pre-COP in Baku.
The event marked the announcement of the “Baku Initiative on Human Development for Climate Resilience”, developed through inclusive consultations, with global partners, including with the World Health Organization (WHO), UNESCO, the United Nations Development Program (UNDP), UNICEF, the International Labor Organization (ILO) and Multilateral Development Banks, as well as with civil society and philanthropic organizations, and discussions were held along in this direction. The event was attended by representatives from governments, international organizations, and civil society, who gathered to share insights and perspectives on the integration of human development into climate resilience strategies.
Opening the event with introductory remarks, Yalchin Rafiev, Chief Negotiator of SOR29, emphasised that the aim of the initiative is to support human development through education, health, social protection, green jobs and skills with a continued focus on children and youth, thereby building resilience to the impacts of climate change.
The first panel, moderated by Vladanka Andreeva, UN Resident Coordinator in Azerbaijan, explored the nexus between climate change and human development. Speakers included Hasan Hasanli, Deputy Minister of Science and Education of Azerbaijan; Saja Farooq Abdullah, UNICEF Representative in Azerbaijan; Troy Dooley, Head of the representative office of the International Organisation for Migration in Azerbaijan, Nigar Arpadarai, COP29 High-Level Champion, Yashar Hamzayev, ILO National Coordinator for Azerbaijan; and Kamran Mashhadi, Officer in Charge at WHO Azerbaijan. Discussions underscored the critical role of education, green jobs, and health in shaping a climate-resilient society, as well as the importance of empowering children and youth.
The second panel, moderated by Sunniya Durrani-Jamal, Asian Development Bank Country Director in Azerbaijan, addressed scaling up financing for human development in climate action. Panelists included Azar Bayramov, Director of OIC Labor Centre; Alessandra Roccasalvo, UNDP Resident Representative in Azerbaijan; Ahmet Levent Yener, Practice Leader for Human Development in the South Caucasus, World Bank; John Fairhurst, Head of Private Sector, The Global Fund; Jan-Willem van de Ven, Head of International Policy & Engagement, EBRD; and Bert De Wel, Global Climate Policy Coordinator of the International Trade Union Confederation (ITUC). The speakers discussed innovative financing mechanisms and cross-sector partnerships to bolster investments in human development.