Macarıstanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri və Macarıstanın Kənd Təsərrüfatı və Təbiət Elmləri Universitetinin rektoru ilə görüş
Oktyabrın 1-də elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev Macarıstanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamas Torma, Macarıstanın Kənd Təsərrüfatı və Təbiət Elmləri Universitetinin rektoru Csaba Gyuricza ilə görüşüb.
Görüş zamanı 2 ölkə arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və sözügedən ali təhsil müəssisəsi ilə Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

Meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Hungary to the Republic of Azerbaijan and the Rector of the Hungarian University of Agriculture and Life Sciences
On the 1st of October, the Minister of Science and Education Emin Amrullayev met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Hungary to the Republic of Azerbaijan, Mr. Tamas Torma, and the Rector of the Hungarian University of Agriculture and Life Sciences, Mr. Csaba Gyuricza.
During the meeting, the current state of cooperation between the two countries in science and education and prospects for further collaboration between the Hungarian University of Agriculture and Life Sciences, and the higher education institutions of Azerbaijan were discussed.