Emin Əmrullayev Kahramanmaraşda Heydər Əliyev adına müasir tipli ibtidai məktəbin açılış mərasimində iştirak edib
Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə Türkiyənin Kahramanmaraş şəhərində yeni inşa edilmiş Azərbaycan məhəlləsində Heydər Əliyev adına müasir tipli ibtidai məktəbin açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Türkiyənin təhsil naziri Yusuf Tekin və hər iki ölkənin nümayəndə heyəti iştirak ediblər.
Məktəbdə yaradılmış şəraitlə tanış olan qonaqlara məlumat verilib ki, təməli ötən ilin aprelində qoyulmuş üçmərtəbəli binanın tikintisi zamanı sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar da nəzərə alınıblar. Məktəbdə həmçinin idman zalı, kitabxana və zərurət yaranarsa, sığınacaq kimi istifadə edilə bilən yer var. İbtidai məktəbdə təhsilə dəstək məqsədilə yaradılmış əlavə otaqlar da mövcuddur. Buraya xüsusi alətlər və tədris materiallarından ibarət 1 emalatxana, musiqi dərslərinin keçirilməsi üçün musiqi alətlərindən ibarət 1 otaq, rəsm və əmək dərslərinin keçirilməsi üçün 2 emalatxana, texnologiya, riyaziyyat və mühəndislik sahələrində bacarıqların təkmilləşdirilməsi üçün 1 emalatxana, 1 kitabxana və 1 idman zalı daxildir.
Açılış mərasimində çıxış edən Emin Əmrullayev bildirib ki, Azərbaycan və Türkiyənin qardaşlığı sadəcə sözdə deyil, həm də əməldədir. Nazir həmçinin məktəbin açılması ilə bağlı bütün şəhər sakinlərini təbrik edib, müəllim və şagirdlərə uğurlar diləyib.
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, Azərbaycan 2023-cü il 6 fevral tarixində Türkiyədə baş verən dağıdıcı zəlzələdən zərər çəkmiş Kahramanmaraş vilayətində yeni məhəllənin tikintisinə dəstək verib. Keçən il sentyabrın 25-də Naxçıvan şəhərində bununla bağlı imzalanmış hökumətlərarası Əməkdaşlıq Sazişinə uyğun olaraq layihənin həyata keçirilməsi üçün ümumi dəyərin 100 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsaiti Azərbaycan hökuməti tərəfindən ayrılıb.

Эмин Амруллаев принял участие в церемонии открытия современной начальной школы имени Гейдара Алиева в Кахраманмараше
Состоялась церемония открытия современной начальной школы имени Гейдара Алиева в строящемся по поручению Президента Ильхама Алиева азербайджанском квартале турецкого города Кахраманмараш.
В церемонии открытия приняли участие министр науки и образования Эмин Амруллаев, министр образования Турции Юсуф Текин и делегации обеих стран.
Гостям, ознакомившимся с созданными в школе условиями, сообщили, что при строительстве трехэтажного здания, фундамент которого был заложен в апреле прошлого года, также были учтены условия для детей с ограниченными возможностями. В школе есть спортзал, библиотека и территория, которую при необходимости можно использовать как убежище. Также созданы дополнитепомещения, которые включают в себя 1 мастерскую со специальными инструментами и учебными материалами, 1 комнату с музыкальными инструментами для проведения уроков музыки, 2 мастерские для проведения уроков искусства и труда, 1 мастерскую для совершенствования навыков по технологии, математике и инженерному делу.
Выступая на церемонии открытия, Эмин Амруллаев заявил, что братство Азербайджана и Турции существует не только на словах, но и на деле. Министр поздравил всех жителей города с открытием школы и пожелал успехов учителям и ученикам.
Напомним, что после землетрясения в провинции Кахраманмараш в феврале прошлого года было подписано «Соглашение о сотрудничестве между Правительством Азербайджанской Республики и Правительством Турецкой Республики по строительству жилых домов, начальной школы, детского сада и культурных учреждений».