Emin Əmrullayev Kahramanmaraşda Heydər Əliyev adına müasir tipli ibtidai məktəbin açılış mərasimində iştirak edib
Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə Türkiyənin Kahramanmaraş şəhərində yeni inşa edilmiş Azərbaycan məhəlləsində Heydər Əliyev adına müasir tipli ibtidai məktəbin açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Türkiyənin təhsil naziri Yusuf Tekin və hər iki ölkənin nümayəndə heyəti iştirak ediblər.
Məktəbdə yaradılmış şəraitlə tanış olan qonaqlara məlumat verilib ki, təməli ötən ilin aprelində qoyulmuş üçmərtəbəli binanın tikintisi zamanı sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar da nəzərə alınıblar. Məktəbdə həmçinin idman zalı, kitabxana və zərurət yaranarsa, sığınacaq kimi istifadə edilə bilən yer var. İbtidai məktəbdə təhsilə dəstək məqsədilə yaradılmış əlavə otaqlar da mövcuddur. Buraya xüsusi alətlər və tədris materiallarından ibarət 1 emalatxana, musiqi dərslərinin keçirilməsi üçün musiqi alətlərindən ibarət 1 otaq, rəsm və əmək dərslərinin keçirilməsi üçün 2 emalatxana, texnologiya, riyaziyyat və mühəndislik sahələrində bacarıqların təkmilləşdirilməsi üçün 1 emalatxana, 1 kitabxana və 1 idman zalı daxildir.
Açılış mərasimində çıxış edən Emin Əmrullayev bildirib ki, Azərbaycan və Türkiyənin qardaşlığı sadəcə sözdə deyil, həm də əməldədir. Nazir həmçinin məktəbin açılması ilə bağlı bütün şəhər sakinlərini təbrik edib, müəllim və şagirdlərə uğurlar diləyib.
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, Azərbaycan 2023-cü il 6 fevral tarixində Türkiyədə baş verən dağıdıcı zəlzələdən zərər çəkmiş Kahramanmaraş vilayətində yeni məhəllənin tikintisinə dəstək verib. Keçən il sentyabrın 25-də Naxçıvan şəhərində bununla bağlı imzalanmış hökumətlərarası Əməkdaşlıq Sazişinə uyğun olaraq layihənin həyata keçirilməsi üçün ümumi dəyərin 100 milyon ABŞ dolları məbləğində vəsaiti Azərbaycan hökuməti tərəfindən ayrılıb.

Emin Amrullayev attends the opening ceremony of the modern primary school named after Heydar Aliyev in Kahramanmarash
By order of President Ilham Aliyev, an opening ceremony of a modern primary school named after Heydar Aliyev was held in the newly constructed “Azerbaijan” neighborhood of the Turkish town of Kahramanmarash.
The opening ceremony was attended by the Minister of Science and Education of Azerbaijan, Emin Amrullayev, the Minister of National Education of Turkey, Yusuf Tekin, and delegations from both countries.
The guests who familiarized themselves with the conditions created at the school were informed that children with disabilities were also taken into account in the construction of the three-storey school building, the foundation of which was laid in April last year. The school features a gymnasium, a library, and a shelter to ensure the safety of students in various situations. The primary school also has additional rooms set up to support learning. It also boasts a workshop with special tools and educational materials, a classroom with musical instruments, two classrooms for drawing and crafts, and a cabinet for technology, mathematics, and engineering lessons.
Speaking at the opening ceremony, Emin Amrullayev noted that the brotherhood of Azerbaijan and Turkey is not just in words but also in action. The Minister also congratulated all residents of the city on the opening of the school and wished success to teachers and pupils there.
It should be reminded that by President Ilham Aliyev’s order, Azerbaijan supported the construction of a new neighborhood in Kahramanmarash province affected by the devastating earthquake in Turkey on 6 February 2023. By the intergovernmental agreement on cooperation signed in this regard on 25 September last year in Nakhchivan city, the Azerbaijani government allocated funds for the implementation of the project in a total amount of 100 million US dollars.