İyunun 1-də Şuşa şəhərində Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə türk dövlətlərinin məktəbliləri arasında "Şuşa türk dövlətləri birliyinin mədəniyyət incisidir” adlı beynəlxalq uşaq yaradıcılıq festivalı keçirilib.
Türkdilli xalqların birliyini əks etdirən festivalda Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Macarıstandan 250-yə yaxın məktəbli ölkələrinin musiqi və rəqs mədəniyyətini təqdim edib.
Festivalda həmçinin tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, 150-yə yaxın məktəbli, şəhid övladları tamaşaçı qismində iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, beynəlxalq yaradıcılıq festivalının təşkilində məqsəd türkdilli dövlətlərdən olan uşaqlar arasında dostluq, qardaşlıq, əməkdaşlıq münasibətlərini daha da möhkəmləndirmək, uşaqlara öz ölkələrinin tarix və mədəniyyətini layiqincə təmsil etmək üçün şərait yaratmaq, eləcə də Şuşa şəhərinin füsunkar gözəlliyini tanıtmaqdır.

1 июня - в День международной защиты детей в Шуше прошёл
Как сообщили в Министерстве науки и образования, в фестивале, организованном министерством, приняли участие около 250 школьников из Азербайджана, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Венгрии.
Они представили на фестивале музыкальную и танцевальную культуру своих стран, что отражает единство тюркоязычных народов.
В фестивале также приняли участие известные деятели культуры и искусства, около 150 школьников и дети шехидов.
Международный фестиваль детского творчества в культурной столице Азербайджана нацелен на укрепление дружбы и братства между детьми тюркоязычных стран и предоставление им возможности познакомиться с историей и культурой тюркских народов. Школьники также смогут узнать больше о городе Шуша и насладиться прекрасными пейзажами его окрестностей.