Şuşada Türk Dövlətləri Təşkilatı Təhsil Nazirlərinin VIII İclası keçirilib
Açılış nitqi ilə çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev qonaqları salamlayaraq TDT-nin qısa müddət ərzində əldə etdiyi uğurların təqdirəlayiq olduğunu diqqətə çatdırıb.
Elm və Təhsil Nazirliyinin bu vacib proseslərə töhfə verməkdən məmnun olduğunu söyləyən Emin Əmrullayev türkdilli dövlətlər arasında dayanıqlı və sağlam əməkdaşlığın bünövrəsinin gənclər olduğunu vurğulayıb. Nazir qeyd edib ki, bu baxımdan TDT çərçivəsində ümumi təhsil müəssisələri şagirdlərinin mübadiləsi məktəblilərimizin ortaq tarix, mədəniyyət və adət-ənənələri tanımasına şərait yaradır.
TDT-yə üzv dövlətlərlə həm təşkilat çərçivəsində, həm də ikitərəfli əməkdaşlıq əlaqələrinin bu gün də uğurla davam etdirildiyini bildirən Emin Əmrullayev işğaldan azad olunmuş ərazilərdə qardaş ölkələrin dəstəyi ilə tikilən məktəbləri, həmçinin görülən digər işləri ölkələrimiz arasında dostluq və qardaşlığın növbəti rəmzi kimi qiymətləndirib.
Nazir çıxışının yekununda TDT-yə üzv və müşahidəçi ölkələrlə ikitərəfli əməkdaşlıqların inkişaf etdirilməsi istiqamətində qarşıda duran hədəflərə toxunub.
Daha sonra digər qonaqlar çıxış edərək elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi məsələsindən söz açıblar.

В Шуше прошла VIII встреча министров образования Организации тюркских государств
Гостей поприветствовал министр науки и образования Эмин Амруллаев, выступивший со вступительной речью. Он отметил, что успехи, достигнутые Организацией тюркских государств за короткий период времени, достойны восхищения.
Эмин Амруллаев особо подчеркнул, что основой устойчивого и здорового сотрудничества между тюркоязычными странами является молодежь. В этой связи обмен студентами общеобразовательных учреждений в рамках организации  создает возможности для нашей молодежи познакомиться с общей историей, культурой и традициями друг друга.
Министр заявил, что в рамках организации, а также двустороннего  сотрудничества отношения между странами стабильно успешно развиваться. В качестве примера дружбы и сотружничества он отметил школы, построенные при поддержке братских стран, создание Турецко-Азербайджанского университета и проведение различных мероприятий между студентами, учителями, вузами и т.д.
В завершение своего выступления министр коснулся предстоящих целей по развитию двустороннего сотрудничества между странами-членами организации.
В свою очередь другие выступающие особо отметили высокий уровень организации данного мероприятия и подчеркнул важность развития сотрудничества в сфере науки и образования в рамках организации.