PISA üzrə II ICESCO Nazirlər Konfransı başa çatıb
Konfransda Özbəkistan, Qazaxıstan, Səudiyyə Ərəbistanı, Qətər, Misir, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bəhreyn Krallığı, Latviya, Nigeriya, Malayziya, Mərakeş, Bruney-Darüssalam, Livan, Oman Sultanlığı, Qambiya olmaqla ümumilikdə 20-yə yaxın ölkədən 40-dan çox nümayəndə iştirak edib.
Panel sessiyaları ilə işini davam etdirən konfransın ikinci günündə müxtəlif ölkələrin PISA-da iştirakında OECD-nin rolu, ICESCO-ya üzv olan dövlətlər üçün PISA qiymətləndirmələrinin əhəmiyyətliliyinin artırılması, eləcə də təhsil prioritetlərinin PISA qiymətləndirmələri ilə eyniləşdirilməsi mövzularında interaktiv müzakirələr aparılıb.
Qeyd edək ki, iki gün keçirilən konfransın məqsədi ölkələrin qiymətləndirmə çərçivələrini öz unikal təhsil landşaftlarına uyğunlaşdırmaq, daha effektiv, uyğun qiymətləndirmə sistemlərini inkişaf etdirmək üçün istifadə oluna biləcək əsas məqamları və ən yaxşı təcrübələri müəyyənləşdirmək olub.

The II ICESCO Ministerial Conference on PISA has ended
On the second day of the conference, which continued its work with panel sessions, interactive discussions were held on the role of the OECD in the participation of various countries in PISA, increasing the importance of PISA assessments for ICESCO member states, as well as the identification of educational priorities with PISA assessments.
The OECD’s efforts to make PISA accessible and relevant to more countries, and to improve national capacity to manage and analyze large-scale assessment design, as well as the possibilities of maximum use of countries’ participation in PISA studies in this direction, were discussed at the conference. In addition, the issue of increasing the cultural-contextual compatibility of PISA for ICESCO member states was touched upon in the sessions.
It should be noted that the purpose of the two-day conference was to identify key points and best practices that can be used to adapt countries’ assessment frameworks to their unique educational landscapes and develop more effective, relevant assessment systems.