PISA üzrə II ICESCO Nazirlər Konfransı öz işini davam etdirir
Açılış mərasimində çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev qonaqları salamlayaraq konfransın əhəmiyyətindən söz açıb. Nazir bildirib ki, bu tədbir bizə PISA qiymətləndirmələrinin ICESCO-ya üzv olan dövlətlər üçün vacibliyini müzakirə etmək imkanı yaradır.
Təhsilin qiymətləndirilməsi və siyasətin hazırlanması üçün vahid qiymətləndirmənin effektiv olduğunu deyən Emin Əmrullayev konfransda aparılan fikir mübadilələrinin cəmiyyətlərin gələcək təhsil həyatına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Emin Əmrullayev vurğulayıb ki, tədbirin məqsədlərindən biri də islam ölkələri tərəfindən şagird nailiyyətlərinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı beynəlxalq tədqiqatın təşkili prosesində Azərbaycanın vasitəçiliyini təmin etməkdir. Nazir ölkəmizin illərdir ki, şagird nailiyyətlərinin beynəlxalq qiymətləndirilməsində iştirak etdiyini və bunun həm təhsilin keyfiyyətinin, həm də rəqabətliliyin artırılması üçün önəmli olduğunu bildirib.
Açılış mərasimində çıxış edən ICESCO-nun Baş katibi Salim bin Məhəmməd əl-Malik bildirib ki, bu konfrans 2022-ci il noyabrın 9-da ICESCO-nun mənzil-qərargahında keçirilən birinci konfransın uğuruna əsaslandığı üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir. Baş katib əlavə edib ki, hazırkı konfrans qlobal mühitdə təhsilin keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq istiqamətində üzərimizə götürdüyümüz öhdəliyin sübutudur.
Daha sonra konfransa onlayn qoşulan İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) təhsil və bacarıqlar üzrə direktoru Andreas Şleyxer konfransın təşkili üçün Azərbaycana təşəkkür edib.
PISA tədqiqatının nəticələrindən danışan Andreas Şleyxer qeyd edib ki, şagirdlər üçün məktəbləri daha uzun müddət açıq saxlamaq, rəqəmsal distraktorları məhdudlaşdırmaq, şagirdlərin öyrənmə prosesində valideynlərlə tərəfdaşlığı gücləndirmək, təhsildə təbəqələşmənin qarşısını almaq, müəllimlərin inkişaf və tədris materiallarını ehtiyaclara uyğunlaşdırmaq, məktəblərdə tədrisin keyfiyyət təminatını yaxşılaşdırmaq pandemiyadan sonra daha çox gündəmdə olmalıdır.

The II ICESCO Ministerial Conference on PISA continues its work
Speaking at the opening ceremony, Minister of Science and Education Emin Amrullayev welcomed the guests and spoke about the importance of the conference. The minister said that this event gives us an opportunity to discuss the importance of PISA assessments for ICESCO member states.
Emin Amrullayev said that a unified evaluation is effective for the evaluation of education and policy making, and expressed his belief that the exchange of ideas held at the conference will contribute to the future educational life of societies.
Emin Amrullayev emphasized that one of the goals of the event is to ensure the mediation of Azerbaijan in the process of organizing an international study on the assessment of student achievements by Islamic countries. The Minister said that our country has been participating in the international assessment of student achievements for years and that this is important for increasing the quality of education and competitiveness.
Speaking at the opening ceremony, ICESCO General Secretary Salim bin Mohammad Al-Malik said that this conference is of great importance as it builds on the success of the first conference held on November 9, 2022 at the headquarters of ICESCO. The General Secretary added that the current conference is proof of our commitment to improve the quality of education in the global environment.
Later, the Director of Education and Skills of the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), Andreas Schleicher, who joined the conference online, thanked Azerbaijan for organizing the conference.
Speaking about the results of the PISA study, Andreas Schleicher noted that keeping schools open for students longer, limiting digital distractors, strengthening partnerships with parents in the learning process of students, preventing stratification in education, adapting teacher development and teaching materials to needs, and improving the quality assurance of teaching in schools should be more on the agenda after the pandemic.