Azərbaycanın 2 universiteti beynəlxalq reytinq siyahısında yer alıb
Ali təhsil sahəsi üzrə dünyanın aparıcı tədqiqat və reytinq siyahılarını təqdim edən “Quacquarelli Symonds” (QS) təşkilatı fənn proqramları üzrə ən yaxşı universitetlərin reytinqini açıqlayıb.
Azərbaycan sözügedən reytinqdə 2 universitetlə təmsil olunub. Ölkə üzrə ən yüksək nəticə əldə etmiş Azərbaycan Dillər Universiteti “Müasir dillər” proqramı üzrə dünyanın ən yaxşı 301-340 universitetinin siyahısına daxil olub. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti “İqtisadiyyat və ekonometrika” proqramı üzrə ən yaxşı 351-400, “İctimai elmlər və menecment” proqramı üzrə isə ən yaxşı 501-550 universitetin siyahısına daxil olub.
Qeyd edək ki, sözügedən reytinqin qiymətləndirmə metodologiyasında 5 əsas indikator – akademik nüfuz, işəgötürənlər arasında nüfuz, istinad sayı, H-indeks və beynəlxalq elmi əməkdaşlıq indeksi nəzərə alınır.

Two universities in Azerbaijan rank in world rankings
Quacquarelli Symonds (QS), an international analytical agency renowned for its comprehensive university rankings, has recently unveiled its highly anticipated QS World University Rankings by Subject for the year 2024.
Azerbaijan was represented in the mentioned rating by the educational programs of two universities. Azerbaijan University of Languages, which has achieved the highest result in the country, has entered the list of 301-340 best universities in the world on the program "Modern Languages". In its turn, Azerbaijan State Economic University has been included in the list of 351-400 best universities in the world in the program "Economics and Econometrics" and in the list of 501-550 best universities in the world in the program "Social Sciences and Management".
It should be noted that the methodology of assessment of the relevant rating includes 5 main indicators: academic reputation, reputation among employers, number of references, H-index and international scientific cooperation index.