Azərbaycanın 2 universiteti beynəlxalq reytinq siyahısında yer alıb
Ali təhsil sahəsi üzrə dünyanın aparıcı tədqiqat və reytinq siyahılarını təqdim edən “Quacquarelli Symonds” (QS) təşkilatı fənn proqramları üzrə ən yaxşı universitetlərin reytinqini açıqlayıb.
Azərbaycan sözügedən reytinqdə 2 universitetlə təmsil olunub. Ölkə üzrə ən yüksək nəticə əldə etmiş Azərbaycan Dillər Universiteti “Müasir dillər” proqramı üzrə dünyanın ən yaxşı 301-340 universitetinin siyahısına daxil olub. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti “İqtisadiyyat və ekonometrika” proqramı üzrə ən yaxşı 351-400, “İctimai elmlər və menecment” proqramı üzrə isə ən yaxşı 501-550 universitetin siyahısına daxil olub.
Qeyd edək ki, sözügedən reytinqin qiymətləndirmə metodologiyasında 5 əsas indikator – akademik nüfuz, işəgötürənlər arasında nüfuz, istinad sayı, H-indeks və beynəlxalq elmi əməkdaşlıq indeksi nəzərə alınır.

2 университета Азербайджана вошли в мировой рейтинг
Международное аналитическое агентство в сфере высшего образования QS Quacquarelli Symonds объявило рейтинг лучших университетов мира по предметам.
Азербайджан в упомянутом рейтинге был представлен образовательными программами двух университетов. И так, Азербайджанский университет языков, добившийся самого высокого результата в стране, вошел в список 301-340 лучших университетов мира по программе «Современные языки». В свою очередь, Азербайджанский государственный экономический университет вошел в список 351-400 лучших университетов мира по программе «Экономика и эконометрика», а также в список 501-550 лучших университетов мира по программе «Социальные науки и менеджмент».
Следует отметить, что в методику оценки соответствующего рейтинга включены 5 основных показателей академическая репутация, репутация среди работодателей, количество упоминаний, Н-индекс и индекс международного научного сотрудничества.