Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Martın 1-də Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyi arasında 2024–2026-cı illər üçün “Stipendium Hungaricum” proqramı çərçivəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandum elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli və Macarıstanın təhlükəsizlik siyasəti və enerji təhlükəsizliyi üzrə dövlət katibi Peter Staray tərəfindən imzalanıb.
Memoranduma əsasən, “Stipendium Hungaricum” proqramı çərçivəsində Macarıstanda macar və ya xarici dildə təhsil almaq üçün Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına illik 200 təqaüdün ayrılması nəzərdə tutulub. Bununla yanaşı, Azərbaycan tərəfi Macarıstan vətəndaşlarına ölkəmizin ali təhsil müəssisələrində Azərbaycan, ingilis və ya rus dilində təhsil almaq üçün hər il 10 təqaüd ayırır.
Qeyd edək ki, Anlaşma Memorandumunun məqsədi uzunmüddətli perspektivdə iki ölkə arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə dəstək göstərmək, bununla da biliklərə əsaslanan cəmiyyətin inkişafına və ali təhsil sahəsində faydalı əməkdaşlığa töhfə verməkdir.

Подписан Меморандум о взаимопонимании между Министерством науки и образования и Министерством иностранных дел и торговли Венгрии.
1 марта между Министерством науки и образования Азербайджанской Республики и Министерством иностранных дел и торговли Венгрии был подписан Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в рамках программы «Stipendium Hungaricum» на 2024-2026 годы.
Меморандум подписали заместитель министра науки и образования Гасан Гасанлы и государственный секретарь по политике безопасности и энергетической безопасности Венгрии Петер Старай.
Согласно меморандуму, в рамках программы «Stipendium Hungaricum» 200 гражданам Азербайджанской Республики планируется выделять ежегодные стипендии для изучения венгерского или иностранного языка в Венгрии. В свою очередь, азербайджанская сторона ежегодно будет выделять 10 стипендий гражданам Венгрии для обучения на азербайджанском, английском или русском языке в высших учебных заведениях нашей страны.
Отметим, что целью Меморандума о взаимопонимании является поддержка расширения сотрудничества между двумя странами в долгосрочной перспективе, способствуя тем самым развитию общества, основанного на знаниях и плодотворному сотрудничеству в сфере высшего образования.