Emin Əmrullayev Gürcüstanın Baş naziri ilə görüşüb
Mayın 19-da Gürcüstanda səfərdə olan elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev bu ölkənin Baş naziri İrakli Qaribaşvili ilə görüşüb.
Görüşdə Gürcüstanın təhsil və elm naziri Giorgi Amilaxvari, ADA Universitetinin rektoru Hafiz Paşayev və Azərbaycanın Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev iştirak ediblər.
Görüş zamanı Azərbaycanda gürcü dilində, Gürcüstanda isə Azərbaycan dilində tədris aparılan məktəblərin fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib, ümumi, ali təhsil və elm sahələrində əməkdaşlığın perspektivləri vurğulanıb.

Emin Amrullayev meets with the Prime Minister of Georgia
On May 19, the Azerbaijani Minister of Science and Education Emin Amrullayev, who is visiting Georgia, met with Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili.
The meeting was attended by Georgian Minister of Education and Science Georgi Amilakhvari, rector of ADA University Hafiz Pashayev and Azerbaijani Ambassador to Georgia Faig Guliyev.
During the meeting, the activities of schools in which the Georgian language is taught in the Republic Azerbaijan and the Azerbaijani language is taught in Georgia were highly appreciated, and the prospects for cooperation in general, higher education and science were emphasized.