"eTwinning" layihəsi çərçivəsində Bakıda beynəlxalq tədbir
Mayın 15-də "eTwinning" layihəsi çərçivəsində “İnnovasiya və təhsil” adlı beynəlxalq seminar öz işinə başlayıb.
Seminarda Albaniya, Bolqarıstan, Çex Respublikası, Finlandiya, Portuqaliya, Slovakiya və Sloveniyanı təmsil edən 25 təhsil işçisi, müvafiq ölkələrin təhsil nazirliklərinin nümayəndələri, həmçinin ölkə üzrə 8 regiondan ümumilikdə 28 müəllim iştirak edir.
Tədbirdə çıxış edən elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli “eTwinning” layihəsinin təhsil sisteminə inteqrasiyası və ölkəmizdə uğurlu icrası barədə danışaraq layihəəsaslı dərs modelinin qurulması və təcrübə mübadiləsinin aparılması baxımından layihənin əhəmiyyətini vurğulayıb. Nazir müavini bildirib ki, layihə çərçivəsində müəllimlər İKT-nin təhsilə səmərəli tətbiqi və onlayn peşəkar inkişaf imkanlarından faydalanmaq imkanı əldə edirlər.
Daha sonra təmsil olunan ölkələrin layihə rəhbərləri çıxış edərək “eTwinning” layihəsinin tətbiqi və pedaqoji işçilərə yaratdığı imkanlardan bəhs ediblər.
Seminarın növbəti günlərində İKT-nin təhsilə tətbiqi, layihəəsaslı tədris və müəllimlərin XXI əsr bacarıqlarını inkişaf etdirəcək təlim və panel müzakirələr təşkil olunacaq. Təlimlər həm xarici, həm də yerli mütəxəssislər tərəfindən keçiriləcək.
Tədbirin sonunda iştirakçı müəllimlər innovativ öyrənmə metodlarının tədrisdə istifadəsinə yol açan ortaq dərs modellərini “eTwinning” platformasında yaradacaqlar.
Qeyd edək ki, “eTwinning“ layihəsi Avropa İttifaqının Fasiləsiz Təhsil Proqramının tərkib hissəsidir və məktəbəqədər, orta məktəb və ali təhsil sahələrində çalışan təhsil işçilərinə peşəkar inkişaf təlimlərində iştirak, beynəlxalq əməkdaşlıq, ortaq dərs modelləri yaratmaq və Avropada ən böyük öyrənmə icmasının bir hissəsi olmaq imkanı verir.

Международное мероприятие в Баку в рамках проекта "eTwinning"
15 мая в рамках проекта «eTwinning» начал свою работу международный семинар «Инновации и образование».
В семинаре принимают участие 25 педагогов из Албании, Болгарии, Чехии, Финляндии, Португалии, Словакии и Словении, представители министерств образования соответствующих стран, а также 28 педагогов из 8 регионов страны.
Выступивший на мероприятии заместитель министра науки и образования Гасан Гасанлы рассказал об интеграции проекта «eTwinning» в систему образования и его успешной реализации в нашей стране, а также подчеркнул важность проекта с точки зрения создания модели проектного  обучения  и проведение обмена опытом. Замминистра сообщил, что в рамках проекта у учителей есть возможность воспользоваться преимуществами эффективного применения ИКТ в образовании и онлайн-возможностями профессионального развития.
В последующие дни семинара будут организованы тренинги и панельные дискуссии на тему применение ИКТ в образовании, проектное обучение и развитие у учителей навыков XXI века.
Тренинги будут проводить как зарубежные, так и местные специалисты.
В конце мероприятия учителя-участники создадут общие модели уроков на платформе eTwinning, которые приведут к использованию инновационных методов в  обучении.
Следует отметить, что проект «eTwinning» является частью программы непрерывного образования Европейского Союза  и позволяет педагогам, работающим в сфере дошкольного, среднего и высшего образования, участвовать в тренингах по повышению квалификации, в  международном сотрудничестве, создавать совместные модели обучения и стать частью крупнейшего учебного сообщества в Европе.
В проекте «eTwinning» участвуют 44 европейские  страны.
Азербайджан присоединился к проекту на основе политики соседства с 2013 года, и на сегодняшний день реализовано 4445 проектов с участием 4180 учителей из 1141 школы.