"eTwinning" layihəsi çərçivəsində Bakıda beynəlxalq tədbir
Mayın 15-də "eTwinning" layihəsi çərçivəsində “İnnovasiya və təhsil” adlı beynəlxalq seminar öz işinə başlayıb.
Seminarda Albaniya, Bolqarıstan, Çex Respublikası, Finlandiya, Portuqaliya, Slovakiya və Sloveniyanı təmsil edən 25 təhsil işçisi, müvafiq ölkələrin təhsil nazirliklərinin nümayəndələri, həmçinin ölkə üzrə 8 regiondan ümumilikdə 28 müəllim iştirak edir.
Tədbirdə çıxış edən elm və təhsil nazirinin müavini Həsən Həsənli “eTwinning” layihəsinin təhsil sisteminə inteqrasiyası və ölkəmizdə uğurlu icrası barədə danışaraq layihəəsaslı dərs modelinin qurulması və təcrübə mübadiləsinin aparılması baxımından layihənin əhəmiyyətini vurğulayıb. Nazir müavini bildirib ki, layihə çərçivəsində müəllimlər İKT-nin təhsilə səmərəli tətbiqi və onlayn peşəkar inkişaf imkanlarından faydalanmaq imkanı əldə edirlər.
Daha sonra təmsil olunan ölkələrin layihə rəhbərləri çıxış edərək “eTwinning” layihəsinin tətbiqi və pedaqoji işçilərə yaratdığı imkanlardan bəhs ediblər.
Seminarın növbəti günlərində İKT-nin təhsilə tətbiqi, layihəəsaslı tədris və müəllimlərin XXI əsr bacarıqlarını inkişaf etdirəcək təlim və panel müzakirələr təşkil olunacaq. Təlimlər həm xarici, həm də yerli mütəxəssislər tərəfindən keçiriləcək.
Tədbirin sonunda iştirakçı müəllimlər innovativ öyrənmə metodlarının tədrisdə istifadəsinə yol açan ortaq dərs modellərini “eTwinning” platformasında yaradacaqlar.
Qeyd edək ki, “eTwinning“ layihəsi Avropa İttifaqının Fasiləsiz Təhsil Proqramının tərkib hissəsidir və məktəbəqədər, orta məktəb və ali təhsil sahələrində çalışan təhsil işçilərinə peşəkar inkişaf təlimlərində iştirak, beynəlxalq əməkdaşlıq, ortaq dərs modelləri yaratmaq və Avropada ən böyük öyrənmə icmasının bir hissəsi olmaq imkanı verir.

International event in Baku under the project "eTwinning”
On May 15, the “eTwinning” project launched its international seminar on "Innovation and Education”.
Twenty-five educators from Albania, Bulgaria, the Czech Republic, Finland, Portugal, Slovakia, and Slovenia, the representatives of respective ministries of education of these countries, and a total of 28 teachers from eight regions are participating in the seminar.
Speaking at the event, Deputy Minister of Science and Education Hasan Hasanli spoke about the integration of the eTwinning project into the education system and its successful implementation in our country, emphasizing the importance of the project in terms of building a project model of the lesson and sharing experiences. The deputy minister noted that the project enables teachers to effectively use information and communication technologies in education and take advantage of online professional development opportunities.
“eTwinning” project managers from the above-mentioned countries then spoke about the application of “eTwinning project” in their respective countries and the opportunities that the project offers educators.
The next days of the seminar will include trainings and panel discussions on introduction of information and communication technologies into education, project-based learning and development of teachers' skills in the 21st century. The trainings will be conducted by both foreign and domestic experts.
At the end of the event, participating teachers will create collaborative lesson models on the “eTwinning” platform that will pave the way for the use of innovative teaching methods.
It should be noted that the “eTwinning” project is part of the European Union's Lifelong Learning Program and provides educators working in preschool, secondary and higher education institutions the opportunity to participate in trainings on professional development, international cooperation, the formation of collaborative lesson models and becoming part of Europe's largest learning community.