Prezident Xankəndidə Qarabağ Universitetində görülən işlərlə tanış olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 5-də Xankəndi şəhərində Qarabağ Universitetində görülən işlərlə tanış olub.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev ali təhsil ocağında görülən işlərlə bağlı dövlətimizin başçısına məlumat verdi.
Bildirildi ki, universitet binasının fasadında rəngləmə işləri aparılıb, əsas giriş hissənin isə tarixi formasına qaytarılması üçün əlavə dəyişikliklər edilib. Binanın dəhlizlərinin döşəmələri sökülərək yenilənib. Daxili divarların suvağı təzələnib, suvaqaltı kommunikasiya xətləri dəyişdirilib. Bütün otaqlar müasir tələblərə uyğun mebel və avadanlıqlarla təchiz olunacaq. Universitetin ərazisində geniş abadlıq işləri görülüb. Binanın qarşısındakı park sökülərək müasir tələblərə uyğun yeni park salınıb.
Qeyd edildi ki, ölkənin və regionun ehtiyacları, həmçinin beynəlxalq əmək bazarının müasir trendləri nəzərə alınmaqla, ilkin mərhələdə Qarabağ Universitetində kadr hazırlığı 6 fakültədə - Pedaqoji, İncəsənət, Humanitar və sosial elmlər, İqtisadiyyat, Mühəndislik və Turizm fakültələrində aparılacaq. 2024/2025-ci tədris ili üçün universitetdə ümumilikdə 27 ixtisas üzrə 1120 tələbənin təhsil alması nəzərdə tutulur. Bundan əlavə, universitetdə 8 ixtisas üzrə SABAH qrupları yaradılacaq. Müxtəlif ali təhsil müəssisələrinin birinci tədris ilini (kursunu) bitirmiş tələbələri arasında imtahan və müsahibə keçirilməklə əlavə olaraq 200-250 tələbənin də sentyabrda Qarabağ Universitetinin SABAH qruplarında təhsil alması planlaşdırılır. Bununla bağlı müvafiq elan verilib və qeydiyyat prosesi başlanılıb.
Qəbul aparılacaq ixtisaslar üzrə yeni məzmunlu təhsil proqramlarının hazırlanması işinə start verilib. Beynəlxalq təcrübəyə əsaslanmaqla müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq Qarabağ Universitetinin strukturu hazırlanıb və təsdiqlənib. Eyni zamanda, Qarabağ Universiteti tərəfindən ştat cədvəli təsdiq edilib və ilkin olaraq universitetdə zəruri vəzifələr üzrə təyinatlar aparılıb. Universitetin inzibati və elmi-pedaqoji kadr potensialının daha peşəkar formalaşdırılması üçün ardıcıl olaraq bir sıra vəzifələr üzrə vakansiya elanları verilib. Proqram rəhbərləri (dekanlar) üçün vakansiya müraciətləri dəyərləndirilib və müvafiq komissiya tərəfindən müsahibələr keçirilib, hazırda həmin vəzifələrə təyinatlar aparılır.
Qarabağ Universitetinin loqo, brendinq və promo məhsullarının, sosial media strategiyasının, tanıtım videoçarxlarının hazırlanması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Tələbələr Qarabağ Universitetinə Dövlət İmtahan Mərkəzinin qəbul imtahanları (I tədris ilinə), Elm və Təhsil Nazirliyinin SABAH qruplarına imtahan və müsahibələri əsasında (II tədris ilinə) cəlb ediləcəklər. Regional təhsil idarələri vasitəsilə buraxılış siniflərində təbliğat işləri aparılır. Yüksək bal toplamış abituriyentlərin Qarabağ Universitetinə səfərlərinin təşkili planlaşdırılır.
Diqqətə çatdırıldı ki, Qarabağ Universitetində təhsil alacaq tələbələr üçün bir sıra imtiyazlar da nəzərdə tutulub. Belə ki, burada təhsil alacaq tələbələr ödənişsiz mənzil tipli yataqxana, təqaüd, həmçinin kompüterlə (notbuk) ilə təmin olunacaqlar. Ən yüksək bal toplayan tələbələrə əlavə təqaüd veriləcək. Tələbələr üçün ekoloji təmiz universitet şəhərciyi yaradılacaq.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2023-cü il noyabrın 28-də “Qarabağ Universitetinin yaradılması haqqında” Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, regionun sosial-iqtisadi ehtiyaclarına uyğun yüksəkixtisaslı kadr tələbatının ödənilməsi və tarixən mövcud olmuş təhsil ənənələrinin yaşadılması məqsədilə Xankəndi şəhərində yerləşən ali təhsil müəssisəsinin əsasında Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində “Qarabağ Universiteti” publik hüquqi şəxs yaradılıb.

Президент ознакомился с работами, проделанными в Карабахском университете в Ханкенди
5 июля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев ознакомился с работами, проделанными в Карабахском университете в городе Ханкенди.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев проинформировал главу государства о работах, проделанных в высшем учебном заведении.
Было сообщено, что на фасаде здания университета проведены покрасочные работы, внесены дополнительные изменения для восстановления исторического вида главного входа. Разобраны и обновлены полы коридоров здания. Обновлена штукатурка внутренних стен, заменены коммуникационные линии под штукатуркой. Все помещения будут оснащены современной мебелью и оборудованием. На территории университета проведены масштабные работы по благоустройству. На месте снесенного парка перед зданием заложен новый современный парк.
Было отмечено, что с учетом потребностей страны и региона, а также современных тенденций международного рынка труда подготовка кадров в Карабахском университете на начальном этапе будет проводиться на 6 факультетах – педагогическом, гуманитарном, экономическом, социальных наук, искусства, инженерии и туризма. В 2024/2025 учебном году в университете предусмотрено обучение 1120 студентов по 27 специальностям. Кроме того, в университете будут созданы группы SABAH по 8 специальностям. В сентябре планируется обучение в группах SABAH Карабахского университета еще 200-250 студентов, которые будут зачислены путем проведения экзамена и собеседования среди студентов, завершивших первый год обучения (курс) в различных высших учебных заведениях. В связи с этим было сделано соответствующее объявление и начался процесс регистрации.
Начата подготовка учебных программ с новым содержанием по специальностям, на которые будет проведен прием. Структура Карабахского университета разработана и утверждена на основе международного опыта в соответствии с требованиями современной эпохи. В то же время Карабахский университет утвердил штатное расписание, первоначально произведены назначения на необходимые должности в высшем учебном заведении. Для более профессионального формирования административного и научно-педагогического кадрового потенциала университета последовательно публикуются объявления о вакансиях по ряду должностей. Оценены обращения по вакансиям руководителей программ (деканов), соответствующей комиссией проведены собеседования, в настоящее время производятся назначения на эти должности.
Продолжаются работы по подготовке логотипа, брендинга и промо-продукции, стратегии в социальных сетях (SMM-стратегия) и рекламных видеороликов Карабахского университета.
Набор студентов в Карабахский университет будет осуществляться на основе вступительных экзаменов Государственного экзаменационного центра (на I учебный год), и экзаменов и собеседований в группах SABAH Министерства науки и образования (на II учебный год). Посредством региональных управлений образования проводится агитационная работа в выпускных классах. Планируется организовать посещение Карабахского университета абитуриентами, набравшими высокие баллы.
Было отмечено, что для студентов, которые будут получать образование в Карабахском университете, предусмотрен ряд льгот. Так, обучающиеся здесь студенты будут обеспечены бесплатным общежитием квартирного типа, стипендией и компьютером (ноутбуком). Набравшим самые высокие баллы студентам будет выделена дополнительная стипендия. Для студентов будет создан экологически чистый университетский городок.
Напомним, что 28 ноября 2023 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О создании Карабахского университета». Согласно Распоряжению, в целях удовлетворения потребности в высококвалифицированных кадрах в соответствии с социально-экономическими нуждами региона и сохранения исторически существующих традиций образования на базе высшего учебного заведения, расположенного в городе Ханкенди, в подчинении Министерства науки и образования Азербайджанской Республики создано юридическое лицо публичного права «Карабахский университет».