Azərbaycandan kənarda təhsil almış mütəxəssislərin toplantısı keçirilib
Mayın 2-də Heydər Əliyev sarayında Azərbaycandan kənarda təhsil almış mütəxəssislərin toplantısı keçirilib. Toplantı ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr edilib.
Ulu öndərin hakimiyyəti illərində xaricdə təhsil almış həmvətənlərimizin qatıldığı toplantıda dövlət və hökumət nümayəndələri də iştirak ediblər.
Əvvəlcə ümummilli liderin hakimiyyətinin hər iki dövründə Azərbaycan təhsilinə qayğısından bəhs edən fotosərgi ilə tanışlıq olub.
Toplantı açıq elan edildikdən sonra Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov çıxış edib.
1974-cü ildə Moskva şəhərində Plexanov adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna daxil olduğunu, 1978-ci ildə həmin institutu bitirdiyini xatırladan Əli Əsədov bildirib ki, o illərdə belə nüfuzlu ali məktəblərə qəbul olmaq gənclər üçün böyük şərəf idi. İllər sonra ulu öndər özü etiraf edirdi ki, bu uzaqgörən strategiyanın məqsədi bir çox ixtisaslar üzrə milli kadrların hazırlanması ilə yanaşı, həm də Azərbaycan gənclərinin dünyagörüşünün genişləndirilməsi idi. Baş nazir əlavə edib ki, bugünkü toplantının iştirakçıları Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatının müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən, vətənimizin hərtərəfli inkişafına töhfə verən insanlardır.
Əli Əsədov qeyd edib ki, ümummilli lidеrin təməlini qоyduğu, möhkəmləndirdiyi təhsil siyаsəti bu gün еtibаrlı zəmin üzərində inkişаf еtdirilir. Hеydər Əliyеv siyаsi kursunun lаyiqli dаvаmçısı Prezident İlhаm Əliyеvin böyük səyləri sаyəsində elm və təhsil Аzərbаycаnın dаvаmlı inkişаf strаtеgiyаsının mühüm istiqаmətlərindən birinə çеvrilib.
Əli Əsədov qeyd edib ki, “2007–2015-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin xarici ölkələrdə təhsili üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində 32 ölkənin 350-dən çox nüfuzlu ali təhsil müəssisəsində təhsil almaları məqsədilə ümumilikdə 3500-dən artıq gəncə təqaüd ayrılıb və bunun üçün 200 milyon manat vəsait xərclənib. Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə təsdiqlənən “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın icrası müddətində isə hər il 400 nəfər olmaqla ümumilikdə 2000 nəfərədək vətəndaşın xarici ölkələrdə bakalavriat və magistratura səviyyələrində təhsil alması təmin ediləcək.
Sonra ulu öndərin Azərbaycan təhsilinə diqqət və qayğısından bəhs edən “Təhsil millətin gələcəyidir” filmi nümayiş olunub.

Meeting of specialists educated outside Azerbaijan was held
On May 2, a meeting of specialists educated outside Azerbaijan was held at the Heydar Aliyev Palace. The meeting was dedicated to the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev’s birth.
The meeting attended by our compatriots who were educated abroad during the great leader's reign was also attended by state and government representatives.
First, in the foyer of the palace, there was an introduction to the exhibition of photos that talk about the national leader Heydar Aliyev’s concern for the education of Azerbaijan in both periods of his rule.
After the meeting was declared open, the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Ali Asadov, spoke.
Recalling that in 1974 he entered the Moscow Plekhanov Institute of National Economy and graduated from it in 1978, Ali Asadov noted that in those years it was a great honor for young people to enter such prestigious universities. Years later, the nation leader Heydar Aliyev himself acknowledged that the goal of this far-sighted strategy was not only to train national personnel in many specialties, but also to broaden the horizons of Azerbaijani youth. The Prime Minister added that the participants of today's meeting are people who work in different spheres of socio-political life of Azerbaijan and contribute to the all-round development of our homeland.
Ali Asadov noted that the education policy established and strengthened by the national leader Heydar Aliyev is developing today on a reliable basis. Thanks to great efforts of President Ilham Aliyev, a worthy continuer of Heydar Aliyev's political course, science and education have become one of the most important directions of Azerbaijan's sustainable development strategy.
Ali Asadov said that within the "State Program on education of Azerbaijani youth abroad in the years 2007-2015" more than 3500 young people have received scholarships to study at over 350 prestigious universities of 32 countries and 200 million AZN has been spent on this. During the implementation of the "State program on education of young people in prestigious higher education institutions abroad for the years 2022-2026", approved by the relevant order of President Ilham Aliyev, every year will be provided training for 400 people in foreign countries at the level of bachelor and master. This will amount to up to 2,000 citizens in total.
Then the film "Education is the Future of the Nation" was shown, telling of the nation leader Heydar Aliyev's attention and care for Azerbaijan's education.