Elm və təhsil nazirinin müavini Beynəlxalq Türk Akademiyası Elmi Şurasının 6-cı iclasında iştirak edib
Elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev Qırğız Respublikasının Bişkek şəhərində təşkil olunmuş Beynəlxalq Türk Akademiyası Elmi Şurasının 6-cı iclasında iştirak edib.
İclasda çıxış edən nazir müavini Beynəlxalq Türk Akademiyasının dəstəyi ilə həyata keçirilən fəaliyyətlərin üzv ölkələr arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirib. İdris İsayev türk dövlətləri arasında şagird və müəllim mübadiləsinin, habelə ortaq dərsliklərin hazırlanmasının önəmini qeyd edib.
Beynəlxalq Türk Akademiyası Elmi Şurasının 6-cı iclası çərçivəsində İdris İsayev Qırğız Respublikasının təhsil və elm naziri Kanibek İmanaliyev ilə də görüşüb. Görüş zamanı ölkələrimiz arasında təhsil sahəsində mövcud əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub, qarşılıqlı maraq kəsb edən istiqamətlər üzrə təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir müavini həmçinin Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Şahin Mustafayev ilə görüşüb. Görüşdə Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Beynəlxalq Türk Akademiyası arasında birgə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.

Министерство науки и образования представлено на 6-м заседании Научного совета Международной тюркской академии
Заместитель министра науки и образования Идрис Исаев принял участие в 6-м заседании Научного совета Международной тюркской академии в городе Бишкек Кыргызской Республики.
Выступая на заседании, заместитель министра высоко оценил вклад мероприятий, проводимых при поддержке Международной тюркской академии, в расширение сотрудничества в сфере образования между странами-членами организации. Идрис Исаев отметил важность обмена студентами и преподавателями между тюркскими государствами, а также подготовки общих учебников.
В рамках 6-го заседания Научного совета Международной тюркской академии Идрис Исаев также встретился с министром образования и науки Кыргызской Республики Канибеком Иманалиевым.
В ходе встречи были обсуждены перспективы развития существующего сотрудничества в сфере образования между нашими странами, а также подчеркнута важность обмена опытом по направлениям, представляющим взаимный интерес.
Заместитель министра также встретился с президентом Международной тюркской академии Шахином Мустафаевым. На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества между Министерством науки и образования и Международной тюркской академией.