Elm və təhsil nazirinin müavini Beynəlxalq Türk Akademiyası Elmi Şurasının 6-cı iclasında iştirak edib
Elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev Qırğız Respublikasının Bişkek şəhərində təşkil olunmuş Beynəlxalq Türk Akademiyası Elmi Şurasının 6-cı iclasında iştirak edib.
İclasda çıxış edən nazir müavini Beynəlxalq Türk Akademiyasının dəstəyi ilə həyata keçirilən fəaliyyətlərin üzv ölkələr arasında təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsinə verdiyi töhfəni yüksək qiymətləndirib. İdris İsayev türk dövlətləri arasında şagird və müəllim mübadiləsinin, habelə ortaq dərsliklərin hazırlanmasının önəmini qeyd edib.
Beynəlxalq Türk Akademiyası Elmi Şurasının 6-cı iclası çərçivəsində İdris İsayev Qırğız Respublikasının təhsil və elm naziri Kanibek İmanaliyev ilə də görüşüb. Görüş zamanı ölkələrimiz arasında təhsil sahəsində mövcud əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub, qarşılıqlı maraq kəsb edən istiqamətlər üzrə təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Nazir müavini həmçinin Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Şahin Mustafayev ilə görüşüb. Görüşdə Elm və Təhsil Nazirliyi ilə Beynəlxalq Türk Akademiyası arasında birgə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub.

Deputy Minister of Science and Education attends 6th meeting of the Scientific Council of the International Turkic Academy
The Deputy Minister of Science and Education, Idris Isayev, took part in the 6th meeting of the Scientific Council of the International Turkic Academy in Bishkek, Kyrgyz Republic.
Addressing the meeting, the Deputy Minister highly appreciated the contribution of activities supported by the International Turkic Academy in enhancing cooperation in the field of education among member countries. Idris Isayev noted the importance of exchange of students and teachers between Turkish states as well as the development of joint textbooks.
As part of the 6th meeting of the Scientific Council of the International Turkic Academy, Idris Isayev also met with the Minister of Education and Science of the Kyrgyz Republic, Kanybek Imanaliyev. During the meeting, they discussed the prospects for developing the existing cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Kyrgyz Republic in the field of education and also emphasized the importance of exchanging experiences in areas of mutual interest.
The Deputy Minister also met with the President of the International Turkic Academy Shahin Mustafayev. Issues of joint cooperation between the Ministry of Science and Education of Azerbaijan and the International Turkiс Academy were discussed at the meeting.