Gürcüstanın təhsil və elm naziri Qaxda STEAM Mərkəzinin açılışında
Martın 15-də ölkəmizdə səfərdə olan Gürcüstanın təhsil və elm naziri Mixeil Çxenkeli elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevlə birgə Qax şəhəri N.Allahverdiyev adına 2 nömrəli məktəb-liseydə STEAM Mərkəzinin açılış mərasimində iştirak edib.
Tədbirə Qax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Musa Şəkiliyev, Azərbaycanın Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev, Gürcüstanın ölkəmizdəki səfiri Zurab Pataradze də qatılıblar.
Əvvəlcə ulu öndər Heydər Əliyevin abidəsi ziyarət edilib, önünə gül dəstələri düzülüb.
Daha sonra qonaqlar məktəb-liseydə yaradılmış şəraitlə tanış olublar. Emin Əmrullayev və Mixeil Çxenkeli təhsil müəssisəsində Azərbaycan və gürcü bölmələrində tədris prosesi ilə tanış olub, müəllim və şagirdlərlə söhbət aparıblar. Bildirilib ki, məktəb-liseydə 32 Azərbaycan, 11 rus, 10 gürcü, ümumilikdə isə 53 sinif komplekti var. Təhsil müəssisəsində məktəbəhazırlıq qrupları ilə birgə 946 şagird təhsil alır, onların təlim-tərbiyəsi ilə 157 müəllim məşğul olur.
Məktəb-liseydə yeni fəaliyyətə başlayan STEAM Mərkəzi ilə tanışlıq zamanı qonaqlara bildirilib ki, sözügedən təhsil müəssisəsində artıq 3 ildir, STEAM tədris olunur. İnnovativ texnologiyalarla tam təmin olunan mərkəz bütün yaş qruplarının istifadəsi üçün nəzərdə tutulub və mərkəzdə elm, aşağı sinif şagirdləri üçün  “Logo system” zonaları, CNC və 3 D çap mexatronika, dron istiqamətləri üzrə sahələr mövcuddur.
Sonra elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev gürcü həmkarı ilə birgə gürcülərin yaşadığı Əlibəyli kəndində olublar və kənddə tədrisi gürcü dilində aparılan Şota Rustaveli adını daşıyan tam orta məktəbi ziyarət ediblər. Məlumat verilib ki, təhsil müəssisəsi ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamına əsasən yenidən inşa olunub və 2019-cu ildə istifadəyə verilib. Müasir standartlara uyğun inşa edilən 216 şagird yerlik məktəb binasında sinif otaqları ilə yanaşı, 11 fənn kabineti, 2 laboratoriya, 2 texnologiya kabineti, kompüter və hərbi hazırlıq otaqları, həmçinin yeməkxana, akt və idman zalları, xidməti otaqlar fəaliyyət göstərir. Məktəbdə təhsil alan 158 şagirdin təlim-tərbiyəsi ilə 30 müəllim məşğul olur.
Daha sonra şagirdlərin ifasında Azərbaycan və Gürcüstanın milli rəqsləri nümayiş etdirilib, musiqi nömrələri səsləndirilib.

Minister of Education and Science of Georgia at the opening of STEAM centre in Gakh district
On March 15, the Georgian Minister of Education and Science Mikheil Chkhenkeli, who is on a working visit to our country, together with Minister of Science and Education Emin Amrullayev attended the opening ceremony of STEAM Centre at a school-lyceum No.2 named after N. Allahverdiyev in Gakh city.
Musa Shakiliyev, Head of the Executive Power of Gakh district, Faig Guliyev, Azerbaijani Ambassador to Georgia, Zurab Pataradze, Georgian Ambassador to Azerbaijan, also participated in the event.
The guests first visited the monument to the great leader Heydar Aliyev and laid flowers in front of the monument.
The guests were then acquainted with the conditions created at the school-lyceum. Emin Amrullayev and Mikhail Chhenkeli familiarized themselves with the teaching process in the Azerbaijani and Georgian sections of the school and talked to the teachers and students. The school-lyceum reportedly has 32 Azeri, 11 Russian and 10 Georgian classes, with a total of 53 classes. Together with the preschool preparatory groups, 946 students study at the educational institution, 157 teachers are engaged in their training.
During the acquaintance with the newly opened STEAM Center at the school- lyceum, the guests were told that STEAM has been taught at this educational institution for 3 years already. Fully equipped with innovative technologies, the center is designed for use by all age groups, it has zones for science, zones of "Logo System" for younger pupils, CNC mechatronics and 3D printing, and drone directions.
The Minister of Science and Education Emin Amrullaev, and his Georgian counterpart then visited the village of Alibeyli, where Georgians live, and visited the Shota Rustaveli secondary school, where education is conducted in the Georgian language. It was reported that the educational institution had been reconstructed and commissioned in 2019 in accordance with a relevant order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr Ilham Aliyev. The 216-seat school building, built to modern standards, has along with classrooms 11 subject cabinets, 2 laboratories, 2 technology rooms, computer and pre military preparatory rooms, as well as a canteen, assembly and sports halls and auxiliary premises. There are 30 teachers for 158 pupils in the school.
The schoolchildren then performed national dances of Azerbaijan and Georgia and performed musical numbers.