ADNSU-da "Code For Future" layihəsinin məzun günü
Martın 13-də "Code For Future" layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin (ADNSU) tələbələri üçün məzun günü təşkil olunub.
Tədbirdə elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, "Alqoritmika" beynəlxalq təhsil şirkətinin baş direktoru Andrey Lobanov, ali təhsil müəssisələrinin rektorları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev “Code For Future” layihəsinin İT bazarının inkişafında əhəmiyyətini vurğulayıb. Layihənin gənclər arasında böyük maraq doğurduğunu diqqətə çatdıran nazir əlavə edib ki, gələcəkdə layihənin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
ADNSU-nun rektoru Mustafa Babanlı öz növbəsində bildirib ki, bu gün 593 tələbə layihəni uğurla başa vurur.
"Alqoritmika" beynəlxalq təhsil şirkətinin baş direktoru Andrey Lobanov qeyd edib ki, İT bacarıqları gələcəyini seçmək üçün böyük imkandır və rəqəmsal bacarıqları inkişaf etdirməklə istənilən peşədə çalışmaq mümkündür.
Tədbir çərçivəsində layihə rəhbəri Nəzrin Əliyeva təqdimatla çıxış edib.
Daha sonra ADNSU-nun “Code For Future” layihəsindən məzun olan tələbələri buraxılış işlərini təqdim ediblər.
Sonda ən yaxşı nəticə toplayan 12 tələbə mükafatlandırılıb.
Qeyd edək ki, "Code For Future" layihəsinin məqsədi veb-tərtibatçılıq, sistem inzibatçılığı, QA – mühəndis proqramı üzrə tələbələrin “junior” səviyyədə mütəxəssis kimi yetişdirilməsidir.

Graduation day of the "CODE FOR FUTURE" project at the Azerbaijan State University of Oil and Industry
On 13 March, a graduation day was organized for students at the Azerbaijan State University of Oil and Industry as part of the “Code for Future” project.
The event was attended by Emin Amrullayev, Minister of Science and Education, Andrei Lobanov, CEO of the international education company “Algorithmics”, rectors of higher education institutions and other guests.
Speaking at the event, Minister of Science and Education Emin Amrullayev noted the particular importance of the “CODE FOR FUTURE” project in the development of the IT market. According to him, the project has aroused great interest among young people and it is planned to expand the project in the coming years.
For his part, a rector of the Azerbaijan State University of Oil and Industry Mustafa Babanly said that today 593 graduates of the project have received a certificate of successful completion.
Speaking at the event, Andrei Lobanov, CEO of the international education company «Algorithmics”, noted that IT skills are a great opportunity for students to choose their future, and by developing digital skills, they can work in any profession.
The “CODE FOR FUTURE” project manager Nazrin Alieva then made a presentation at the event.
The students of the Azerbaijan State University of Oil and Industry who graduated from the "Code for the Future" project then presented their graduation theses.
At the end of the event, the 12 most successful students of the project were awarded certificates from the hands of the Minister of Science and Education.
It should be noted that the aim of the “Code for Future” project is to train students in web development, system administration and QA-engineering programs as "junior" level specialists.