Ağalıda "Novruz mühazirəsi"
Martın 10-da Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Zəngilan rayonu Ağalı kəndində "Novruz mühazirəsi" keçirilib.
"Novruz mühazirəsi"ndə elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, millət vəkilləri Aydın Mirzəzadə, Ceyhun Məmmədov, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, şəhid general-mayor Polad Həşimovun həyat yoldaşı Ofelya Salmanova, professor Ədalət Tahirzadə, əməkdar müəllim Asif Cahangirov, Dilçilik İnstitutunun direktoru Nadir Məmmədli, yazıçılar Elçin Hüseynbəyli, Şərif Ağayar, Aqşin Yenisey və media nümayəndələri iştirak ediblər.
“Novruz mühazirəsi"nin moderatoru yazıçı Elçin Hüseynbəyli Ağalı kəndində belə bir tədbirin keçirilməsinin önəmini vurğulayıb, iştirakçıları təqdim etdikdən sonra tədbiri açıq elan edib.
Elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov çıxışında 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandan, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin "Dəmir yumruğ"u altında birləşən ordumuzun rəşadəti sayəsində qazanılan qələbədən danışıb.
Nazir müavini "Novruz mühazirəsi"nin işğaldan azad olunan Zəngilanda keçirilməsinin tarixi əhəmiyyətini də diqqətə çatdırıb. Firudin Qurbanov "Novruz mühazirələri"nin artıq ənənə halı aldığını və Ağalıda ilk dəfə keçirilən mühazirənin gənc nəsil üçün vətənpərvərlik, milli-mənəvi dəyərlərin aşılanması baxımından faydalı olduğunu bildirib.
Daha sonra Tarix İnstitutunun direktoru, professor Kərim Şükürov "Qələbədən "Böyük Qayıdış"a" mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib. Kərim Şükürov mühazirəsində 44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycan tarixində yeni dövr açdığını qeyd edib.
Daha sonra mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Çıxış edən digər qonaqlar Ağalı kəndinin müasir infrastrukturuna da diqqət çəkiblər.
Tədbirin yekununda Ağalı kənd tam orta məktəbinin kitabxanasına kitablar hədiyyə edilib.
Mühazirədən sonra Ağalı kəndində "Heydər Əliyev – 100" adlı ağacəkmə kampaniyası çərçivəsində ağaclar əkilib.

В Агалы прошла «Лекция Новруза»
10 марта в селе Агалы Зангиланского района состоялась «Лекция Новруза», организованная Министерством науки и образования.
В «Новрузовской лекции» приняли участие заместитель министра науки и образования Фирудин Гурбанов, депутаты Айдын Мирзазаде, Джейхун Мамедов, Офеля Салманова, супруга Национального Героя Азербайджана, шехида генерал-майора Полада Гашимова, профессор Адалят Тахирзаде, заслуженный учитель Асиф Джахангиров, директор Института языкознания Надир Мамедли, писатели Эльчин Гусейнбейли, Шариф Агаяр, Агшин Енисей,представители науки и общественности, а также представители СМИ.
Модератор «Новрузской лекции» писатель Эльчин Гусейнбейли подчеркнул важность проведения подобного мероприятия в селе Агалы.
В своем выступлении заместитель министра науки и образования Фирудин Гурбанов рассказал о победе нашей доблестной армии, объединенной под «Железным кулаком» Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева в 44-дневной Отечественной войне.
Замминистра также обратил внимание на историческую значимость проведения «Новрузовских лекций» в Зангилане, освобожденном от оккупации. Фирудин Гурбанов сказал, что « Наврузовсеие лекции » уже стали традицией и первая лекция, проведенная в Агалы, полезна для молодого поколения в плане привития патриотизма и национально-нравственных ценностей.
Далее директор Института истории, профессор Карим Шукуров прочитал лекцию «От победы к великому возвращению». В своей лекции Керим Шукуров отметил, что 44-дневная Отечественная война открыла новую эру в истории Азербайджана.
Позже состоялся обмен мнениями по данной теме. Другие гости, выступившие с речью, обратили внимание на современную инфраструктуру поселка Агалы.