Ağalıda "Novruz mühazirəsi"
Martın 10-da Elm və Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Zəngilan rayonu Ağalı kəndində "Novruz mühazirəsi" keçirilib.
"Novruz mühazirəsi"ndə elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, millət vəkilləri Aydın Mirzəzadə, Ceyhun Məmmədov, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, şəhid general-mayor Polad Həşimovun həyat yoldaşı Ofelya Salmanova, professor Ədalət Tahirzadə, əməkdar müəllim Asif Cahangirov, Dilçilik İnstitutunun direktoru Nadir Məmmədli, yazıçılar Elçin Hüseynbəyli, Şərif Ağayar, Aqşin Yenisey və media nümayəndələri iştirak ediblər.
“Novruz mühazirəsi"nin moderatoru yazıçı Elçin Hüseynbəyli Ağalı kəndində belə bir tədbirin keçirilməsinin önəmini vurğulayıb, iştirakçıları təqdim etdikdən sonra tədbiri açıq elan edib.
Elm və təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov çıxışında 44 günlük Vətən müharibəsində Ali Baş Komandan, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin "Dəmir yumruğ"u altında birləşən ordumuzun rəşadəti sayəsində qazanılan qələbədən danışıb.
Nazir müavini "Novruz mühazirəsi"nin işğaldan azad olunan Zəngilanda keçirilməsinin tarixi əhəmiyyətini də diqqətə çatdırıb. Firudin Qurbanov "Novruz mühazirələri"nin artıq ənənə halı aldığını və Ağalıda ilk dəfə keçirilən mühazirənin gənc nəsil üçün vətənpərvərlik, milli-mənəvi dəyərlərin aşılanması baxımından faydalı olduğunu bildirib.
Daha sonra Tarix İnstitutunun direktoru, professor Kərim Şükürov "Qələbədən "Böyük Qayıdış"a" mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib. Kərim Şükürov mühazirəsində 44 günlük Vətən müharibəsinin Azərbaycan tarixində yeni dövr açdığını qeyd edib.
Daha sonra mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Çıxış edən digər qonaqlar Ağalı kəndinin müasir infrastrukturuna da diqqət çəkiblər.
Tədbirin yekununda Ağalı kənd tam orta məktəbinin kitabxanasına kitablar hədiyyə edilib.
Mühazirədən sonra Ağalı kəndində "Heydər Əliyev – 100" adlı ağacəkmə kampaniyası çərçivəsində ağaclar əkilib.

"Novruz lecture" in the village of Aghali
On March 10, the Ministry of Science and Education organized a "Novruz lecture" in the village of Aghali in Zangilan district.
“The Novruz Lecture” was attended by Deputy Minister of Science and Education Firudin Gurbanov, MPs, academics and members of the public, as well as media representatives.
The moderator of the “Novruz lecture”, writer Elchin Huseinbeyli, stressed the importance of holding such an event in the village of Aghali and, after introducing the participants, declared the event open.
Deputy Minister of Science and Education Firudin Gurbanov spoke in his speech about the victory won in the 44-day Patriotic War thanks to the determination of our army, united under the "Iron Fist" of the Supreme Commander-in-Chief, President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev.
The deputy minister also noted the historical significance of holding the "Novruz Lecture" in Zangilan, which was liberated from the occupation. Firudin Gurbanov said that "Novruz lectures" have already become a tradition and that the first lecture held in Aghali was useful in terms of educating the younger generation in the spirit of patriotism and national-spiritual values.
Professor Karim Shukurov, Director of the Institute of History, then delivered a lecture entitled "From Victory to the Great Return". In his lecture, Kerim Shukurov noted that the 44-day Patriotic War opened a new era in the history of Azerbaijan.
An exchange of views on the subject followed. Other guests who spoke drew the lecture's attention to the modern infrastructure of the village of Agali.
At the end of the event, the books were donated to the library of the Aghali village secondary school.
After the lecture, trees were planted in Aghali village as part of the "Heydar Aliyev 100" tree-planting campaign.