"RoboGames 2022” STEAM müsabiqəsi keçirilib
24-25 dekabr tarixlərində Elm və Təhsil Nazirliyi, ADA Universiteti və “Mars Academy”nin təşkilatçılığı ilə  "RoboGames 2022” STEAM müsabiqəsi keçirilib.
"RoboGames 2022: Smart City" layihəsi ilk dəfə olaraq 10-16 yaşlı məktəblilər üçün təşkil olunan yerli layihə əsaslı robot texnologiyaları müsabiqəsidir. "RoboGames" şagirdləri əyləncəli bir mühitdə real elm, texnologiya problemləri ilə qarşılaşdıran və onların həll yollarını araşdırmaqla dünyagörüşlərini zənginləşdirən qeyri-adi təcrübədir.
Müsabiqə 2 gün müddətində dövlət və özəl tədris müəssisələri olmaqla ümumilikdə 40 komanda, 201 iştirakçı və komanda rəhbərlərinin iştirakı ilə ADA Universitetində baş tutub. Komandalar “Smart City” mövzusunda “Lego mindstorms ev3” xüsusi dəstlərindən istifadə edərək mövzu üzrə elan edilmiş missiyaları həll etmək üçün proqramlaşdırılmış robotlar yığıb və rəqəmsal həllərin köməyilə daha səmərəli resurslardan istifadə edərək yaradıcı yanaşma nümayiş etdiriblər.
Tədbirin son günü yeni kəşflər etmənin, ədalətli mübarizənin, komanda olaraq birlikdə işləmənin əhəmiyyətini göstərən və peşəkarlıq, əməkdaşlıq, eləcə də dostca rəqabət nümayiş etdirən komandalar qalib seçiliblər.
Sonda Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsinin rəisi  Vüsal Xanlarov və ADA Universitetinin  İnformasiya texnologiyaları və mühəndislik fakültəsinin dekanı Sencer Yeralan çıxış edərək çempionlara kubok və hədiyyələr təqdim ediblər.

“RoboGames 2022" STEAM competition was held
“The RoboGames 2022” STEAM competition, organized by the Ministry of Science and Education, ADA University, and “Mars Academy”, was held on December 24–25.
"RoboGames 2022: Smart City" is a local robotics project competition, organized for the first time for high school students aged 10 to 16. "RoboGames" is an unusual experience that introduces students to real-world scientific and technological problems in a fun environment and enriches students’ worldview by exploring their solutions.
The competition was held over 2 days at ADA University with 40 teams, 201 participants, and team leaders from public and private educational institutions. The teams assembled robots programmed to solve the stated “Smart City” missions using special “Lego Mindstorms ev3” kits, and demonstrated creativity by using more efficient resources with digital solutions.
On the last day of the event, the teams that demonstrated the importance of new discoveries, fair competition, teamwork, professionalism, cooperation, and friendly competition were chosen as winners.
At the end of the event, Vusal Khanlarov, head of the Department of Informatization of the Education System, and Sencer Yeralan, dean of the Faculty of Information Technology and Engineering at ADA University, presented trophies and gifts to the champions.