“Kod saatı: rəqəmsal gələcəyə addım 2022-ci il” müsabiqəsinin seçim mərhələsi
17-18 dekabr tarixlərində paytaxt və bölgələr üzrə “Kod saatı: rəqəmsal gələcəyə addım 2022-ci il” müsabiqəsinin seçim mərhələsi keçirilib.
Seçim mərhələsi onlayn və oflayn qaydada keçirilib. Müsabiqəyə müstəqil şəkildə onlayn qoşula bilməyənlər üçün 54 şəhər üzrə 100-dən çox məktəbdə xüsusi mərkəzlər təşkil edilib. Seçim mərhələsinin nəticələrinə əsasən uğur əldə edən 300 şagird dekabrın 26-da Bakıda keçiriləcək final mərhələsinə vəsiqə qazanacaq.
Qeyd edək ki, müsabiqədə iştirak üçün 19 000 şagird qeydiyyatdan keçib.
Müsabiqə Elm və Təhsil Nazirliyinin “Rəqəmsal bacarıqlar” layihəsinin təşkilatçılığı və Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə IV-IX sinif şagirdləri arasında keçirilir.
Müsabiqənin keçirilməsində əsas məqsəd qlobal “Kod saatı” hərəkatının davamı olaraq məktəblilər arasında kompüter elmləri və proqramlaşdırmanın təbliği, eləcə də gənc nəslin bu sahəyə olan marağının artırılmasıdır. Həmçinin bütün sahələrə təsir etmiş innovativ texnologiyaların inkişaf perspektivini şagirdlərə göstərmək və bu prosesdə necə iştirak edə biləcəklərinə dair ilkin anlayışın onlara verilməsidir.

17-18 декабря в Баку и регионах Азербайджана состоялся отборочный этап на конкурс «Час кода: шаг в цифровое будущее 2022».
Отборочный этап проходил в онлайн и офлайн форматах. Для тех, кто не смог самостоятельно подключиться к конкурсу онлайн в более 100 школах в 54 городах Азербайджана были созданы специальные центры, где   ученики, прошедшие регистрацию на конкурс проходили отборочный тур. Отметим, что всего для участия в «Часе кода» прошли регистрацию около 19 тысяч учеников по всей стране. 300 учащихся, успешно прошедшие все задания отборочного тура будут допущены до финального этапа, который пройдет очно 26 декабря в Баку.
Напомним, что конкурс состоится в рамках проекта «Цифровые навыки» при поддержке Министерства науки и образования и Министерства молодёжи и спорта среди учащихся IV-IX классов, желающих проверить свои знания и навыки в области инновационных технологий, особенно в области кодирования.
Основная цель конкурса — популяризация информатики и программирования среди школьников в рамках всемирного движения «Час кода», а также повышение интереса молодого поколения к этой сфере. Конкурс также поможет учащимся понять перспективу развития инновационных технологий, которые затронули все области нашей жизни.