“Cisco” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş
Elm və təhsil nazirinin müavini Muxtar Məmmədov “Cisco” şirkətinin nümayəndələri ilə görüşüb. Görüşdə “Cisco” şirkətinin Rumıniya və MDB ölkələri üzrə icraçı direktoru Dorin Pena, Azərbaycan üzrə baş direktoru Ramil Eyyubov, ərazi üzrə məsul meneceri Fərid Zeynalov və Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsinin rəisi Vüsal Xanlarov iştirak ediblər.
Görüş zamanı “Cisco” şirkəti ilə uzunmüddətli əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanda təhsil sahəsində əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verilib. Eyni zamanda təhsil müəssisələrinə verilən internet və intranet xidmətlərinin təhlükəsizliyi, zərərli məzmun süzgəclənməsinin təmin edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Elm və Təhsil Nazirliyi ilə “Cisco” şirkəti arasında əməkdaşlığın davam etdirilməsi məqsədilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə qurulmaqda olan təhsil müəssisələri üzrə əməkdaşlıq, “Cisco DevNet” tədris laboratoriyasının azərbaycanlı təhsilalanlar üçün təqdim edilməsi, “Cisco” şəbəkə akademiyalarının sayının artırılması və yeni texnoloji həllərin tədris prosesinə inteqrasiyası məsələləri də müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, ölkə üzrə ümumilikdə 4 331 təhsil müəssisəsi Azərbaycan Təhsil Şəbəkəsinə qoşulmaqla intranet və internetə çıxışla təmin edilib. Onlardan 1 235 təhsil müəssisəsi fiber-optik, 2 008 təhsil müəssisəsi simsiz LTE, 1 088 təhsil müəssisəsi isə ADSL rabitə kanalı vasitəsilə qoşulub. Təhsil müəssisələrində şəbəkənin idarəolunması və paylanmasında “Cisco” həllərindən istifadə olunur.

Встреча с представителями компании «Cisco»
Заместитель министра науки и образования Мухтар Мамедов встретился с представителями компании «Cisco». Во встрече приняли участие исполнительный директор Cisco по Румынии и странам СНГ Дорин Пена, генеральный директор по Азербайджану Рамиль Эйюбов, региональный менеджер Фарид Зейналов и руководитель Управления по информатизации системы образования Вюсал Ханларов.
В ходе встречи была представлена ​​информация о достижениях, достигнутых в сфере образования в Азербайджане в рамках многолетнего сотрудничества с компанией «Cisco». Также сообщили, что обеспечивается безопасность интернет- и интранет-услуг, предоставляемых образовательным учреждениям, фильтрация вредоносного контента.
В целях продолжения сотрудничества между Министерством науки и образования и компанией «Cisko » также были обсуждены вопросы взаимодействия по образовательным учреждениям, созданным на освобожденных от оккупации территориях, презентации образовательной лаборатории «Cisco DevNet» для азербайджанских студентов, увеличение количества академий сети «Cisco» и интеграция новых технологических решений в учебный процесс.
Следует отметить, что в общей сложности 4331 учебное заведение по всей стране обеспечено доступом в интранет и интернет путем подключения к Азербайджанской образовательной сети. Из них 1 235 образовательных учреждений подключены по оптоволокну, 2 008 образовательных учреждений подключены по беспроводной сети LTE, 1 088 образовательных учреждений подключены по каналу связи ADSL. Решения Cisco используются для управления сетью и распределения в образовательных учреждениях.