“Cisco” şirkətinin nümayəndələri ilə görüş
Elm və təhsil nazirinin müavini Muxtar Məmmədov “Cisco” şirkətinin nümayəndələri ilə görüşüb. Görüşdə “Cisco” şirkətinin Rumıniya və MDB ölkələri üzrə icraçı direktoru Dorin Pena, Azərbaycan üzrə baş direktoru Ramil Eyyubov, ərazi üzrə məsul meneceri Fərid Zeynalov və Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsinin rəisi Vüsal Xanlarov iştirak ediblər.
Görüş zamanı “Cisco” şirkəti ilə uzunmüddətli əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanda təhsil sahəsində əldə olunan nailiyyətlər barədə məlumat verilib. Eyni zamanda təhsil müəssisələrinə verilən internet və intranet xidmətlərinin təhlükəsizliyi, zərərli məzmun süzgəclənməsinin təmin edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Elm və Təhsil Nazirliyi ilə “Cisco” şirkəti arasında əməkdaşlığın davam etdirilməsi məqsədilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə qurulmaqda olan təhsil müəssisələri üzrə əməkdaşlıq, “Cisco DevNet” tədris laboratoriyasının azərbaycanlı təhsilalanlar üçün təqdim edilməsi, “Cisco” şəbəkə akademiyalarının sayının artırılması və yeni texnoloji həllərin tədris prosesinə inteqrasiyası məsələləri də müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, ölkə üzrə ümumilikdə 4 331 təhsil müəssisəsi Azərbaycan Təhsil Şəbəkəsinə qoşulmaqla intranet və internetə çıxışla təmin edilib. Onlardan 1 235 təhsil müəssisəsi fiber-optik, 2 008 təhsil müəssisəsi simsiz LTE, 1 088 təhsil müəssisəsi isə ADSL rabitə kanalı vasitəsilə qoşulub. Təhsil müəssisələrində şəbəkənin idarəolunması və paylanmasında “Cisco” həllərindən istifadə olunur.

Meeting with representatives of “Cisco” company
Deputy Minister of Science and Education Mukhtar Mammadov met with representatives of “Cisco” company.
The meeting was attended by Dorin Pena, Cisco's Executive Director for Romania and CIS countries, Ramil Eyubov, Cisco's General Director for Azerbaijan, Farid Zeynalov, Cisco's responsible manager for the territory and Vusal Khanlarov, head of the Department of Informatization of the Education System.
During the meeting, information was presented on the achievements in the field of education in Azerbaijan within the long-term cooperation with “Cisco” company. At the same time, it was reported that the security of Internet and Intranet services provided to educational institutions, filtering of malicious content is ensured.
The meeting discussed the issues of cooperation between the Ministry of Science and Education and “Cisco” company on educational institutions created in the liberated territories, the presentation of the educational laboratory "Cisco DevNet" for Azerbaijani students, and increasing the number of “Cisco” network academies in Azerbaijan. The issues of introduction of new technological solutions into the educational process were also discussed.
It should be noted that a total of 4331 educational institutions across the country are provided with access to the intranet and internet by connecting them to the Azerbaijan Educational Network. Of these, 1 235 educational institutions are connected to fiber optic communication channel, 2 008 educational institutions are connected to a wireless LTE network, and 1 088 educational institutions are connected to ADSL. "Cisco" solutions are used in the management and distribution of the network in educational institutions.