Beynəlxalq STEAM Azərbaycan Festivalının açılış mərasimi
Dekabrın 5-də Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakı Ekspo Mərkəzində Beynəlxalq STEAM Azərbaycan Festivalı 2022-nin açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində Baş nazirin müavini Əli Əhmədov, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadə, digər dövlət qurumlarının rəsmiləri, millət vəkilləri, media qurumlarının rəhbərləri və tanınmış ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev qonaqları salamlayaraq festivalın təhsil sahəsində nüfuzlu və əhəmiyyətli bir tədbir olduğunu diqqətə çatdırıb. STEAM layihəsindən danışan nazir bildirib ki, adıçəkilən layihə Azərbaycanın gələcək təhsilinin bu gün atılan ilk addımlarıdır. Emin Əmrullayev qeyd edib ki, STEAM-ın tədrisində əsas məqsəd gələcək nəsli yeni çağırışlara hazırlamaqdır.
Çıxışında festivalın təşkilində 250-dən çox "BİR" tələbə-könüllünün dəstəyini xüsusi vurğulayan elm və təhsil naziri onların hər birini 5 Dekabr – Beynəlxalq Könüllülər Günü münasibətilə təbrik edib.
Nazir çıxışının sonunda festivalın təşkilində əməyi olan hər kəsə təşəkkür edib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
Daha sonra çıxış edən "STEAM Azərbaycan" layihəsinin rəhbəri İqrar Nəzərov layihə və festival barədə ətraflı məlumat verib. İqrar Nəzərov STEAM layihəsinin hazırda ölkə üzrə 318 məktəb və 100 305 şagirdi əhatə etdiyini, 22 STEAM Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, layihə üzrə şagird sayının 2026-cı ilə kimi 280 minə çatdırılması nəzərdə tutulur.
SAF 2022-nin ötən ildən fərqini diqqətə çatdıran İqrar Nəzərov builki festivala ümumilikdə 350 komanda üzrə 1 312 nəfər iştirakçının qatıldığını, onlardan 127-nin 7 xarici ölkəni təmsil etdiyini deyib.
Bildirilib ki, beynəlxalq səviyyədə təşkil olunan SAF 2022-də “VEX İQ” və “VEX V5” “Robotiks”, "Lego" “Axtarış və xilasetmə” (10-14,15-18 yaş), “Hakaton” (ali məktəb), "Hakaton" (ümumtəhsil məktəbləri), “Xəyal dünyası” (ibtidai sinif), "Robokids" (ibtidai sinif), “Mexatronika”, “Təhsil dronları” adlı ümumilikdə 10 kateqoriya müəyyənləşdirilib. Müxtəlif kateqoriyalar üzrə festivalda iştirak məqsədilə Böyük Britaniya, İsveç, Türkiyə, Türkmənistan, Estoniya, Özbəkistan, Qazaxıstandan edilən müraciətlərə əsasən bu ölkələrdən olan komandaların iştirakı təmin olunub. Yarışlarda komanda fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi məqsədilə Fransa, İsrail, Norveç, Çin və Türkiyədən mütəxəssislər münsif olaraq dəvət edilib. SAF 2022-də həmçinin “İnnovativ layihələr sərgisi” də təşkil olunub.
Qeyd edək ki, festival 9-dək davam edəvək.
Festivalın keçirilməsində məqsəd STEAM əsaslı tədrisin təşviqi, şagirdlər arasında XXI əsr bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, yaradıcı, rəqəmsal texnologiya biliciləri olan təhsilalanların müəyyənləşdirilməsi, innovasiyalar və rəqəmsallaşma üzrə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsindən ibarətdir.

The opening ceremony of the International Steam Azerbaijan Festival 2022 was held on 5 December at Baku Expo Centre with the support of the Ministry of Science and Education.
The opening ceremony was attended by Deputy Prime Minister Ali Ahmadov, Minister of Science and Education Emin Amrullayev, Chairman of the Board of Directors of the State Examination Center Maleyka Abbaszadeh, officials from other government agencies, members of the National Assembly, heads of media structures, well-known members of the public and other guests.
Speaking at the opening ceremony, Minister of Science and Education Emin Amrullayev welcomed the guests and noted that the festival is a prestigious and significant event in the field of education. Speaking about the Steam Project, the minister noted that the project is the first step toward further education in Azerbaijan. Emin Amrullayev noted that the main purpose of Steam education is to prepare the next generation for new challenges.
In his speech, the Minister of Science and Education, emphasizing the support of more than 250 "BIR"(“ONE”) student volunteers in the organization of the festival, congratulated each of them on December 5 - International Volunteer Day.
At the end of his speech, the minister thanked everyone who contributed to the organization of the festival and wished the participants success.
In his speech at the festival, the head of the project "Steam Azerbaijan," Igrar Nazarov, spoke in detail about the project and the festival. Igrar Nazarov said that now the Steam project covers 318 schools and 100,305 students all over the country, and 22 Steam centers are functioning. He noted that by 2026, the number of students in the project is planned to reach 280 thousand.
Noting the difference between SAF 2022 and SAF 2021, Igrar Nazarov said that 1,312 people in 350 teams participated in this year's festival, of which 127 teams represented 7 foreign countries.
It was noted that SAF 2022 will be held in 10 categories, such as "VEX IQ" and "VEX V5", "Robotics," "Lego," "Search and Rescue" (10-14, 15-18 years old), "Hackathon" (High school), "Hackathon" (general education schools), "Dream World” (elementary school), "Robokids" (elementary school), "Mechatronics," and "Learning Drones."
Based on applications from the UK, Sweden, Turkey, Turkmenistan, Estonia, Uzbekistan, and Kazakhstan, teams from these countries were secured to participate in the festival in various categories. Specialists from France, Israel, Norway, China, and Turkey were invited as judges to evaluate the team's performance in the competition. An exhibition of “Innovative projects" was also organized at SAF 2022.
It should be noted that the festival will last until December 9.
The purpose of the festival is to support STEAM-based education, nurture 21st century skills among students, identify and network creative, digitally savvy students, and research international experience in innovation and digitalization.