Beynəlxalq tələbə forumu yekunlaşıb
23-28 noyabr tarixlərində Təhsilin İnkişafı Fondu və Gənclər Fondunun dəstəyi, “Bir Könüllü” Tələbələrin Əməkdaşlığı İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Şuşa İli”nə həsr olunmuş “Gənclər, sülh və təhlükəsizlik” adlı beynəlxalq tələbə forumu keçirilib.
Forum 5 panel müzakirədən ibarət olmaqla xüsusi mövzuları əhatə edib. Forumda “Münaqişədən sonra bərpa: yenidənqurma, uzlaşma və sülh quruculuğu”, "Münaqişədən sonra statistika sahəsində vəziyyət: məcburi köçkünlərin təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə qayıdışı və reinteqrasiyası", “Müharibədən sonrakı vəziyyət: Cənubi Qafqaz və digər regionlarda sülh, təhlükəsizlik və sabitlik”, “Davamlı sülh, dayanıqlı inkişaf və əməkdaşlıq”, “Münaqişə zonalarından reportajlar, sülhün bərqərar olmasında medianın rolu” mövzuları üzrə çıxışlar olub və müzakirələr aparılıb.
Forum çərçivəsində noyabrın 26-da tələbələrin Şuşaya 1 günlük səfəri baş tutub. Səfər zamanı tələbələr işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə işğalın ağır nəticələri, dağıdılmış yaşayış məskənləri və mədəni-tarixi nümunələrlə tanış olublar.
Qeyd edək ki, forumda xüsusi komissiya tərəfindən seçilmiş “Beynəlxalq münasibətlər”, “Beynəlxalq hüquq”, “Diplomatiya” və digər əlaqəli ixtisaslar üzrə 30 fərqli ölkədən dünyanın top universitetlərində təhsil alan 40 xarici və 10 yerli tələbə iştirak edib.

The International Student Forum has come to an end
The International Student Forum on "Youth, Peace, and Security" dedicated to the “Year of Shusha” was organized on November 23–28 by "One Volunteer" Students Cooperation Public Union with the support of the Education Development Fund and the Azerbaijan Youth Foundation.
The forum consisted of 5 panel discussions and covered specific topics. The forum included presentations and discussions on "Post-Conflict Reconstruction: Reconstruction, Reconciliation, and Peace-building," "Post-Conflict Statistics: Safe and Dignified Return and Reintegration of Internally Displaced Persons," "Post-War situation: Peace, Security, and Stability in the South Caucasus and other regions," "Sustainable Peace, Sustainable Development, and Cooperation," and "Reporting from Conflict Areas: The Role of Media in Establishing Peace."
As part of the forum, students paid a 1-day visit to Shusha on November 26. During the visit, students became acquainted with the severe consequences of the occupation, the destroyed settlements, and cultural and historical specimens in the territories liberated from occupation.
It should be noted that the forum was attended by 40 foreign and 10 local students studying at the leading universities in the world from 30 countries in the specialties such as "International relations," "International law," "Diplomacy," and other related specialties selected by the special commission.