“Dünya qızların gözü ilə” hakaton müsabiqəsi
11 oktyabr-Beynəlxalq Qızlar Günü münasibətilə “Dünya qızların gözü ilə” adlı hakaton müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilib.
Final mərhələsində elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev, UNICEF-in Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Aleks Haykens (Alex Heikens), UNICEF Azərbaycanın Təhsil proqramının rəhbəri Leyla Həsənova və STEAM layihəsinin rəhbəri İqrar Nəzərov iştirak edib.
Final mərhələsinə 3 mükafatçı komanda olmaqla ümumilikdə 29 iştirakçı qatılıb. Üç münsif tərəfindən aparılan qiymətləndirmə nəticəsinə uyğun olaraq I, II, və III yerlər üzrə qaliblər müəyyənləşdirilib.
Sonda qaliblərə sertifikatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Elm və Təhsil Nazirliyi ilə UNICEF arasında imzalanan "2021-2025-ci illər üzrə Ölkə Proqramından irəli gələn İllik Fəaliyyət Planı"na əsasən UNICEF və STEAM Azərbaycan layihəsinin əməkdaşlığı çərçivəsində "Qızların STEAM və rəqəmsal bacarıqlar sahəsində karyera seçiminə dəstək" proqramının tətbiqinə start verilib.
Bərdə, Lənkəran, Tovuz, Şirvan, Sabirabad olmaqla ölkənin 5 bölgəsində həyata keçirilən proqramın əsas məqsədi qadın müəllimlər və qız şagirdlərdə STEAM təhsili, həmçinin rəqəmsal bacarıqların inkişaf etdirilməsi, onların gələcəkdə bacarıqlı mütəxəssis kimi yetişməklərində töhfə verilməsidir.
Layihə çərçivəsində qeyd olunan bölgələrdən seçilən 10 qadın müəllim 5, 6,7, 8-ci siniflərdə təhsil alan 124 qız şagird qeyd olunan bölgələr üzrə STEAM Mərkəzlərində mexatronika, 3D çap və modelləşdirmə, mühəndislik, TinkerCAD, Micro:bit moddulları üzrə təlimlərə cəlb olunub. Bununla yanaşı təlimlərdə iştirak edən qız şagirdlər STEAM layihəsinin təşkilatçılığı ilə təşkil olunmuş hakaton müsabiqəsinə çəlb olunub.

Hackathon competition "The world through the eyes of girls"
On October 11, on the occasion of the International Girls' Day, the final stage of “The world through the eyes of girls” hackathon competition was held.
The final stage of Hackathon competition was attended by Emin Amrullayev, Minister of Science and Education, Alex Heikens, head of the representation office of UNICEF in Azerbaijan, Leyla Hasanova, head of the UNICEF education program in Azerbaijan, and Igrar Nazarov, STEAM project manager.
A total of 29 participants took part in the final stage, including the 3 prize-winning teams. Based on the results of the evaluation by the three judges, the winners of the first, second, and third places were determined.
At the end of Hackathon competition, the winners were presented with certificates.
It should be noted that according to the "Annual Action Plan resulting from the Country Program for 2021-2025" signed between the Ministry of Science and Education and UNICEF, the implementation of the program "Supporting girls in STEAM career choice and digital skills” has been launched as part of the cooperation between UNICEF and the STEAM Azerbaijan project.
The main objectives of the STEAM Azerbaijan project, which is being implemented in five regions of the country, including Barda, Lankaran, Tovuz, Shirvan and Sabirabad, are STEAM education for female teachers and students and the development of their digital skills to help them develop as qualified professionals in the future.
Within the framework of the project, 10 female teachers selected from the mentioned regions and 124 female students in the 5th, 6th, 7th and 8th grades were involved in training on mechatronics, 3D printing and modelling, engineering, TinkerCAD, Micro:bit modules at STEAM Centres in the mentioned regions. In addition, the students who participated in the training were invited to a hackathon competition organised by the STEAM project.