Mayın 25-də “Bayrak" şirkətinin texnoloji lideri, “Teknoloji Takımı Vakfı”nın (T3 Vakfı) Qəyyumlar Şurasının sədri, “Qarabağ” ordenli Selçuk Bayraktara Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) fəxri doktoru adının verilməsi mərasimi keçirilib.
Tədbirdə təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahid Bağçı, hər iki ölkənin müxtəlif nazirliklərinin rəhbər şəxsləri, universitetin professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov bildirib ki, şəxsin inkişafı onun mükəmməl elmə və təhsilə yiyələnməsi ilə birbaşa bağlıdır. Bu mənada Bayraktarı bütün dünyaya tanıdan onun mükəmməl elmə, təhsilə yiyələnməsi olub. Azərbaycanda müdafiə sənayesinin inkişafına göstərilən diqqətdən danışan Firudin Qurbanov qeyd edib ki, bu istiqamətdə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının aparılması da mühüm şərtlərdəndir. Nazir müavini deyib ki, hazırda AzTU regionda müdafiə sənayesi üzrə kadr hazırlayan yeganə universitetdir. Firudin Qurbanov son illər AzTU-nun Türkiyənin aparıcı universitetləri, tədqiqat və innovasiya mərkəzləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək səviyyədə inkişaf etdirdiyini də diqqətə çatdırıb.
Sonra AzTU-nun fəxri qonağı Selçuk Bayraktar tələbələrlə görüşüb. Görüşdə müdafiə sənayesinin inkişafının ölkə üçün əhəmiyyətini vurğulayan Bayraktar müəllifi olduğu müasir texnologiyalar, eyni zamanda yeni layihələri və üzərində çalışdığı tədqiqat işləri barədə tələbələrə məlumat verib.
Daha sonra Selçuk Bayraktara Azərbaycan Texniki Universitetinin fəxri doktoru adının verilməsi mərasimi keçirilib. Fəxri doktor diplomunu qonağa AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev təqdim edib. Rektor qeyd edib ki, bu günədək 15 nəfərə AzTU-nun fəxri doktoru adı verilib. Selçuk Bayraktar AzTU-nun fəxri doktorları arasında ən gəncdir. Vilayət Vəliyev Selçuk Bayraktarın rəqəmsal platformada texnoloji gələcək üçün apardığı araşdırmalar, elm və texnologiyanın inkişafına verdiyi əvəzsiz töhfələri xüsusi qeyd edib və AzTU-nun tələbələri ilə görüşdüyü üçün ona təşəkkür edib.
Tədbirdən sonra Selçuk Bayraktar universitetin foyesində “TEKNOFEST Azərbaycanda”iştirak edəcək AzTU komandalarının əl işlərindən ibarət sərgi ilə tanış olub.

Сельджук Байрактар стал почетным доктором Азербайджанского Технического университета
25 мая технологический руководитель компании Bayrak, председатель Попечительского совета фонда «Технологическая команда» (T3 Foundation) – Сельджук Байрактар, был удостоен звания почетного доктора наук Азербайджанского Технического университета (АТУ).
В мероприятии приняли участие заместитель министра образования Фирудин Гурбанов, посол Турции в Азербайджане Джахит Багчи, руководители различных министерств двух стран, преподаватели и студенты университета.
Выступивший на мероприятии заместитель министра образования Фирудин Гурбанов отметил, что развитие человека напрямую связано с наукой и образованием. Это означает, что именно овладение Байрактаром совершенной наукой и образованием принесло ему широкую известность во всем мире. Говоря о внимании, уделяемом развитию оборонной промышленности в Азербайджане, Фирудин Гурбанов отметил, что подготовка высококвалифицированных кадров в этом направлении также является важным условием. Заместитель министра сообщил, что в настоящее время АзТУ является единственным в регионе вузом, осуществляющим подготовку кадров для оборонной промышленности. Фирудин Гурбанов также отметил, что в последние годы АзТУ наладил тесное сотрудничество с ведущими университетами, исследовательскими и инновационными центрами Турции.
Затем почетный гость АзТУ Сельджук Байрактар встретился со студентами. Подчеркнув важность развития оборонной промышленности для страны, Байрактар проинформировал студентов о разработанных им современных технологиях, а также о своих новых проектах и научно-исследовательских работах.
Далее состоялась церемония присвоения Сельджуку Байрактару звания почетного доктора Азербайджанского Технического университета. Диплом почётного доктора вручил гостю ректор АзТУ Вилаят Валиев. Ректор отметил, что на сегодняшний день только 15 человек удостоены звания почетного доктора АзТУ. Сельджук Байрактар –стал самым молодым почетным доктором АзТУ.
Вилаят Валиев поблагодарил Сельджука Байрактара за исследования для технологического будущего на цифровой платформе, его неоценимый вклад в развитие науки и техники и за встречу со студентами АзТУ.
После мероприятия Сельджук Байрактар ознакомился в фойе университета с выставкой ручных работ команд АзТУ, которые примут участие в «TEKNOFEST в Азербайджане».