Mayın 25-də “Bayrak" şirkətinin texnoloji lideri, “Teknoloji Takımı Vakfı”nın (T3 Vakfı) Qəyyumlar Şurasının sədri, “Qarabağ” ordenli Selçuk Bayraktara Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) fəxri doktoru adının verilməsi mərasimi keçirilib.
Tədbirdə təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov, Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Cahid Bağçı, hər iki ölkənin müxtəlif nazirliklərinin rəhbər şəxsləri, universitetin professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov bildirib ki, şəxsin inkişafı onun mükəmməl elmə və təhsilə yiyələnməsi ilə birbaşa bağlıdır. Bu mənada Bayraktarı bütün dünyaya tanıdan onun mükəmməl elmə, təhsilə yiyələnməsi olub. Azərbaycanda müdafiə sənayesinin inkişafına göstərilən diqqətdən danışan Firudin Qurbanov qeyd edib ki, bu istiqamətdə yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının aparılması da mühüm şərtlərdəndir. Nazir müavini deyib ki, hazırda AzTU regionda müdafiə sənayesi üzrə kadr hazırlayan yeganə universitetdir. Firudin Qurbanov son illər AzTU-nun Türkiyənin aparıcı universitetləri, tədqiqat və innovasiya mərkəzləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrini yüksək səviyyədə inkişaf etdirdiyini də diqqətə çatdırıb.
Sonra AzTU-nun fəxri qonağı Selçuk Bayraktar tələbələrlə görüşüb. Görüşdə müdafiə sənayesinin inkişafının ölkə üçün əhəmiyyətini vurğulayan Bayraktar müəllifi olduğu müasir texnologiyalar, eyni zamanda yeni layihələri və üzərində çalışdığı tədqiqat işləri barədə tələbələrə məlumat verib.
Daha sonra Selçuk Bayraktara Azərbaycan Texniki Universitetinin fəxri doktoru adının verilməsi mərasimi keçirilib. Fəxri doktor diplomunu qonağa AzTU-nun rektoru Vilayət Vəliyev təqdim edib. Rektor qeyd edib ki, bu günədək 15 nəfərə AzTU-nun fəxri doktoru adı verilib. Selçuk Bayraktar AzTU-nun fəxri doktorları arasında ən gəncdir. Vilayət Vəliyev Selçuk Bayraktarın rəqəmsal platformada texnoloji gələcək üçün apardığı araşdırmalar, elm və texnologiyanın inkişafına verdiyi əvəzsiz töhfələri xüsusi qeyd edib və AzTU-nun tələbələri ilə görüşdüyü üçün ona təşəkkür edib.
Tədbirdən sonra Selçuk Bayraktar universitetin foyesində “TEKNOFEST Azərbaycanda”iştirak edəcək AzTU komandalarının əl işlərindən ibarət sərgi ilə tanış olub.

Seljuk Bayraktar awarded title of honorary doctor of the Azerbaijan Technical University
On May 25, Seljuk Bayraktar, technological manager of “Bayrak” company and chairman of the Board of Trustees of the Technology Team Foundation, was awarded the title of honorary doctor of the Azerbaijan Technical University (AzTU).
The event was attended by Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov, Turkish Ambassador to Azerbaijan Jahid Bagchi, heads of various ministries of the two countries, professors and students of the Azerbaijan Technical University.
Speaking at the event, Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov said that development of a person is directly related to his/her mastery of science and education. In this sense, it was Bayraktar's mastery of science and education that introduced him to the world. Speaking about the attention paid to the development of defense industry in Azerbaijan, Firudin Gurbanov noted that training of highly qualified personnel in this direction is also an important condition. The deputy minister said that AzTU is currently the only university in the region that trains personnel for the defense industry. Firudin Gurbanov also said that in recent years AzTU has established a high level of cooperation with leading universities, research and innovation centers of Turkey.
Then Seljuk Bayraktar, a guest of honor at AzTU, met with students. Stressing the importance of the development of the defense industry for the country, Bayraktar informed the students about the modern technologies he had developed, as well as his new projects and research works.
Then there was a ceremony of awarding Seljuk Bayraktar the title of honorary doctor of the Technical University of Azerbaijan. Rector of AzTU Vilayat Valiyev presented the guest with a diploma of honorary doctor. The rector noted that only 15 people have been awarded the title of honorary doctor of AzTU so far, and Seljuk Bayraktar is the youngest honorary doctor of AzTU. Vilayat Valiev emphasized Seljuk Bayraktar's research for the technological future on a digital platform, his invaluable contribution to the development of science and technology and thanked him for meeting with AzTU students.
After the event, Seljuk Bayraktar familiarized himself in the lobby of the university with an exhibition of handicrafts of AzTU teams, which will participate in the festival "TEKNOFEST Azerbaijan".