Emin Əmrullayevin Gürcüstana rəsmi səfəri davam edir
Səfər çərçivəsində təhsil naziri Emin Əmrullayev nümayəndə heyəti ilə birgə Tbilisidəki Heydər Əliyev parkında ümummilli liderin abidəsini ziyarət edib, önünə əklil qoyub, xatirəsini ehtiramla yad edib.
Təhsil nazirini Azərbaycanın Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev, Gürcüstanın təhsil və elm nazirinin birinci müavini Tamar Maxaraşvili və digər rəsmi şəxslər müşayiət ediblər.
Daha sonra təhsil naziri Emin Əmrullayev M.F.Axunzadə adına Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyinə baş çəkib, M.F.Axundzadənin həyat və yaradıcılığı, muzeyin fəaliyyəti, burada saxlanılan eksponatlar barədə məlumatlarla tanış olub.
Emin Əmrullayev səfər çərçivəsində Tbilisidəki Qəhrəmanlar Meydanını da ziyarət edib, xatirə memorialı önünə əklil qoyub, Gürcüstanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan insanların xatirəsini ehtiramla yad edib.
Səfər çərçivəsində təhsil naziri Emin Əmrullayev İvane Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universitetinin rektoru Giorgi Şarvaşidze ilə görüşüb.
Təhsil naziri Emin Əmrullayev Azərbaycan və Gürcüstanın ali məktəbləri arasında yaxşı əməkdaşlıq münasibətlərinin olduğunu deyib. Nazir qeyd edib ki, iki ölkə arasında təhsil sahəsində əlaqələrin inkişafı digər istiqamətlərdə də əməkdaşlığın genişləndirilməsinə imkanlar yaradır.
Emin Əmrullayev bildirib ki, Azərbaycan qonşu və dost Gürcüstan ilə bütün istiqamətlərdə, o cümlədən elm və təhsil sahəsində əlaqələrin daha da inkişafında maraqlıdır. Səfərin əsas məqsədlərindən biri də bununla bağlı fikir mübadiləsi aparmaqdır.
Rektor Giorgi Şarvaşidze öz növbəsində rəhbərlik etdiyi universitetin fəaliyyəti, beynəlxalq əməkdaşlığı barədə ətraflı məlumat verib. Diqqətə çatdırıb ki, İ.Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universiteti Azərbaycanın Gəncə Dövlət Universiteti, Xəzər Universiteti və digər ali təhsil ocaqları ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Sonra görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı iki ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında tələbə mübadiləsi, təhsil sahəsində əməkdaşlıq, birgə elmi tədqiqatların aparılmasının vacibliyi vurğulanıb.

Официальный визит Эмина Амруллаева в Грузию продолжается
В ходе визита министр образования Эмин Амруллаев и делегация посетили памятник общенациональному лидеру в парке Гейдара Алиева в Тбилиси, возложили венок и почтили его память.
Министра образования сопровождали посол Азербайджана в Грузии Фаиг Гулиев, первый заместитель министра образования и науки Грузии Тамар Махарашвили и другие официальные лица.
Затем министр образования Эмин Амруллаев посетил Музей азербайджанской культуры имени Мирзы Фатали Ахундзаде, ознакомился с жизнью и творчеством М.Ф. Ахундзаде, деятельностью музея и хранящимися здесь экспонатами.
Также в ходе визита Эмин Амруллаев посетил площадь Героев в Тбилиси, возложил венок к мемориалу и почтил память погибших за суверенитет и территориальную целостность Грузии.
Затем министр образования Эмин Амруллаев встретился с ректором Тбилисского государственного университета имени Иванэ Джавахишвили Гиоргием Шарвашидзе.
Министр образования Эмин Амруллаев отметил, что между вузами Азербайджана и Грузии налажено хорошее сотрудничество. Министр добавил, что развитие отношений двух стран в сфере образования создает возможности для расширения сотрудничества и в других сферах.
Также Эмин Амруллаев сообщил, что Азербайджан заинтересован в дальнейшем развитии отношений с соседней и дружественной Грузией во всех сферах, включая науку и образование. И поэтому одной из основных целей визита является обмен мнениями по этому поводу.
Ректор Георгий Шарвашидзе, в свою очередь, подробно рассказал о деятельности вуза и международном сотрудничестве. Он отметил, что Тбилисский государственный университет имени И.Джавахишвили тесно сотрудничает с Гянджинским государственным университетом, университетом Хазар и другими высшими учебными заведениями Азербайджана.
Стороны обменялись мнениями и по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.
В ходе беседы была особо подчеркнута важность таких вопросов как обмен студентами, сотрудничество в сфере образования и совместные научные исследования между вузами двух стран.