Emin Əmrullayevin Gürcüstana rəsmi səfəri davam edir
Səfər çərçivəsində təhsil naziri Emin Əmrullayev nümayəndə heyəti ilə birgə Tbilisidəki Heydər Əliyev parkında ümummilli liderin abidəsini ziyarət edib, önünə əklil qoyub, xatirəsini ehtiramla yad edib.
Təhsil nazirini Azərbaycanın Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev, Gürcüstanın təhsil və elm nazirinin birinci müavini Tamar Maxaraşvili və digər rəsmi şəxslər müşayiət ediblər.
Daha sonra təhsil naziri Emin Əmrullayev M.F.Axunzadə adına Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyinə baş çəkib, M.F.Axundzadənin həyat və yaradıcılığı, muzeyin fəaliyyəti, burada saxlanılan eksponatlar barədə məlumatlarla tanış olub.
Emin Əmrullayev səfər çərçivəsində Tbilisidəki Qəhrəmanlar Meydanını da ziyarət edib, xatirə memorialı önünə əklil qoyub, Gürcüstanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan insanların xatirəsini ehtiramla yad edib.
Səfər çərçivəsində təhsil naziri Emin Əmrullayev İvane Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universitetinin rektoru Giorgi Şarvaşidze ilə görüşüb.
Təhsil naziri Emin Əmrullayev Azərbaycan və Gürcüstanın ali məktəbləri arasında yaxşı əməkdaşlıq münasibətlərinin olduğunu deyib. Nazir qeyd edib ki, iki ölkə arasında təhsil sahəsində əlaqələrin inkişafı digər istiqamətlərdə də əməkdaşlığın genişləndirilməsinə imkanlar yaradır.
Emin Əmrullayev bildirib ki, Azərbaycan qonşu və dost Gürcüstan ilə bütün istiqamətlərdə, o cümlədən elm və təhsil sahəsində əlaqələrin daha da inkişafında maraqlıdır. Səfərin əsas məqsədlərindən biri də bununla bağlı fikir mübadiləsi aparmaqdır.
Rektor Giorgi Şarvaşidze öz növbəsində rəhbərlik etdiyi universitetin fəaliyyəti, beynəlxalq əməkdaşlığı barədə ətraflı məlumat verib. Diqqətə çatdırıb ki, İ.Cavaxişvili adına Tbilisi Dövlət Universiteti Azərbaycanın Gəncə Dövlət Universiteti, Xəzər Universiteti və digər ali təhsil ocaqları ilə sıx əməkdaşlıq edir.
Sonra görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Söhbət zamanı iki ölkənin ali təhsil müəssisələri arasında tələbə mübadiləsi, təhsil sahəsində əməkdaşlıq, birgə elmi tədqiqatların aparılmasının vacibliyi vurğulanıb.

The Official Visit of Emin Amrullayev to Georgia Continues
The Minister of Education Emin Amrullayev visited the memorial of national leader in Heydar Aliyev Park in Tbilisi, laid a wreath in front of it and commemorated him with the delegation in the framework of the visit.
Then the Minister of Education Emin Amrullayev visited Museum of Azerbaijani Culture named after M.F. Akhundzadeh, got acquainted with the life and creativity of M.F. Akhundzadeh, the activity of the museum, information on exponents held there.
The Minister of Education Emin Amrullayev met with George Sharvashidze, rector of Tbilisi State University named after Ivane Javakhishvili in the framework of the visit.
The Minister of Education Emin Amrullayev stated that there was good cooperation between the higher schools of Azerbaijan and Georgia. The Minister noted that the development of relations in the field of education between two countries created the opportunities for extension of cooperation in other directions.
Emin Amrullayev stated that Azerbaijan was interested in the improvement of relations with neighbor and friend Georgia in all directions, including science and education. One of the main aims of this visit is exchanging opinions on this.
In his turn, rector George Sharvashidze gave detailed information on the activity, international cooperation of the university leaded by him. He pointed out that Tbilisi State University named after Ivane Javakhishvili cooperated closely with Ganja State University, Khazar University and other higher educational institutions of Azerbaijan.
Then the detailed exchange of opinions was conducted on other issues of mutual interest in the meeting.
The necessity of student exchange, cooperation in the field of education, conducting joint scientifical studies between higher educational institutions of two countries was emphasized during the conversation.